Lágyított víz

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Lágyított víz

HozzászólásSzerző: habee » 2010.10.30. 20:45

Sziasztok!
Szeretnék tanácsot kérni tőletek kevertágyas műgyantávalvaló vízlágyítással kapcsolatban :?:
Készítettem erre a célra egy 60 literes tartályt,a szűrést(lágyítást) egy külső szűrővel szeretném
megoldani...Itt jön a képbe a kérdésem,hogy 60l víz lágyítására mennyi
műgyantára lenne szükségem és kb mennyi ideig kell lágyítani ezt a mennyiséget..
És még az érdekelne,hogy meddig lehet használni a gyantát vagy csak időnként
sóban elég regenerálni :?:
Előre is köszi!!!
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.30. 22:15

60 liter vizhez 6 dl kevertágyas gyanta kell. és kb 6 óra alatt lesz nullás a víz, persze ez a szűrőtől és a vízforgatás sebességétől is függ.
Egyszer lehet használni, mert telítődik.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.10.31. 20:52

Én mindég csak a másnapi vízcseréhez szükséges 10 liter vizet lágyítom, amihez 0,5 dl kevertágyas műgyanta elég. Ez egy este alatt KH0-s vizet csinál. Leírás szerint 1 liter gyanta 100 liter vizet tud lágyítani, de gondolom függ a kiinduló víz keménységétől is.
A nitrátgyantát szokták sós vízzel regenerálni. Ezt csak speciális helyen, bonyolult eljárással lehet. Ahol kevertágyas műgyantát árulnak, a regenerálással is foglalkoznak.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: habee » 2010.11.01. 18:25

Köszi a segítséget srácok!
300l/h szűrővel fogok próbálkozni remélem beválik :)
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.29. 18:32

Sziasztok!
Én most kezdtem bele a lágyítós hűhóba,elég amatőr fejjel, kérnék egy kis segítséget. Tegnap dél körül 8 liter vízhez betettem 8 dkg gyantát /kb 4 ek./, 300l/hval forgatta a vizet a szűrő. Ma délutánra is még 9es volt a víz. Mi lehetett a gond? :s /1 órával utána kb 16, este pedig 13.../
Kevés gyanta? Most tettem újat, többet, ez már legyen meg...
Van valami egyébként, amire a tárolásánál figyelni kell? Kb 2 hétig a zacskójában állt, amiben eladják. Most már áttettem az egészet egy műanyag dobozba... Levegőn nem telítődik?
És egy extra hülye kérdés :lol: : az elhasznált gyantát mibe tegyem? Mert gondolom vizesen berohad, nem célszerű úgy eltenni... vagy hagyjam a harisnyában? Ez a része teljes homály, megpróbáltam kiszedni belőle, de természetesen rátapad, és ahány golyó annyi felé gurul, potyog, ragad... egyszóval agyrém... katasztrófák sorozata az eddigi lágyítós pályafutásom.
Valaki szánjon meg :)
Legközelebb okosabb leszek.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.29. 22:09

Megszánlak,
a gyanta akkor jó, ha nedves. Nem rohad be, a használt gyantát nedvesen tedd egy nejlonzacsiba és kösd be. És a friss, használatlan gyantára is ügyelj, hogy ne száradjon ki.
Milyen gyantát vettél és hol?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.29. 22:10

MissMuss írta:Sziasztok!
Én most kezdtem bele a lágyítós hűhóba,elég amatőr fejjel, kérnék egy kis segítséget. Tegnap dél körül 8 liter vízhez betettem 8 dkg gyantát /kb 4 ek./, 300l/hval forgatta a vizet a szűrő. Ma délutánra is még 9es volt a víz. Mi lehetett a gond? :s /1 órával utána kb 16, este pedig 13.../
Kevés gyanta? Most tettem újat, többet, ez már legyen meg...
Van valami egyébként, amire a tárolásánál figyelni kell? Kb 2 hétig a zacskójában állt, amiben eladják. Most már áttettem az egészet egy műanyag dobozba... Levegőn nem telítődik?
És egy extra hülye kérdés :lol: : az elhasznált gyantát mibe tegyem? Mert gondolom vizesen berohad, nem célszerű úgy eltenni... vagy hagyjam a harisnyában? Ez a része teljes homály, megpróbáltam kiszedni belőle, de természetesen rátapad, és ahány golyó annyi felé gurul, potyog, ragad... egyszóval agyrém... katasztrófák sorozata az eddigi lágyítós pályafutásom.
Valaki szánjon meg :)
Legközelebb okosabb leszek.


Természetesen a gond a túl kevés gyanta volt. Ennek az adagnak túl kicsi volt a kapacitása, hogy a levigye a keménységet megfelelő mértékben. Bár nem tudjuk, hogy ezt hányas (csap)vízzel csináltad, de ha mondjuk Gh11-12-es akkor kb. 20dkg lett volna elég, csak így a hasamra ütve.
Én máshogy szoktam csinálni, szerintem így praktikusabb is. Egy literes kiszerelésben szoktam venni. Ennek a felét használom fel, amivel kb. 2x20 azaz 40 liter nullás vizet tudok készíteni, két lágyítás alkalmával. Ha elkészült 20 liter, azt egy borászati szaküzletben kapható 20 literes marmonkannában tárolom. Ha ez elfogy, lelágyítok még 20 litert. A két lágyítás között a harisnyában lévő vizes gyantát zacskóban tárolom. Aztán jön a gyanta másik fele. Nekem a kis nanónál így elég kényelmes volt.
A gyantának a tárolásnál egy fontos, hogy nedves maradjon, nem kell a vízben állnia, csak egyenletesen nedves legyen, ahogy vásárolod. Talán a legjobb nejlonban tárolni, jól elkötve. Ha netalán kiszárad, akkor kuka.
A elhasznált gyantát szét kell választani a víztől, és visszarakni egy zacskóba és jól megkötni.
A halmazállapotának köszönhetően, tényleg elég macerás megfelelően kezelni. Tényleg szétgurul, ide-oda tapad. Ezek a dolgok a rutinnal normalizálódni fognak, de tökéletes megoldás sajnos nem nagyon van. Ha egy kertben tudja az ember ezt csinálni, akkor már nem olyan zavaró a dolog. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.29. 22:51

Köszi a segítséget!
Dezső, sima mezei kevertágyas, biztos helyről.
Tuti, hogy a kevés gyanta volt a gáz, máris nullás az egész :) Próbáltam számolgatni, így jutottam 8 dekára, de úgy fest nem jött össze :lol:
Tetszik a kannában tárolgatós ötlet, de nem büdösödik be a víz? Mennyi ideig hagyhatom ott?

Levinen írta:Egy literes kiszerelésben szoktam venni. Ennek a felét használom fel, amivel kb. 2x20 azaz 40 liter nullás vizet tudok készíteni, két lágyítás alkalmával. Ha elkészült 20 liter, azt egy borászati szaküzletben kapható 20 literes marmonkannában tárolom. Ha ez elfogy, lelágyítok még 20 litert. A két lágyítás között a harisnyában lévő vizes gyantát zacskóban tárolom. Aztán jön a gyanta másik fele. Nekem a kis nanónál így elég kényelmes volt.


Ezek szerint ha pl az egy liter gyantát 50 liter vízhez használom, akkor azt kivehetem, és újrahasználhatom, mert újból 50 litert lelágyít majd? Ergo csak a fele telítődik?
Tehát ha most a 8 liter vizembe mérgembe belevágtam annyit, amennyi fért, az megy a 'kuka' zacskóba, vagy még x-ig lelágyít majd még egy adagot? Vagy hagyjam a fenébe?
Ha így van, akkor félre lettem informálva, úgy tudtam hogy tök mindegy mennyit teszek bele, ha egyszer használva volt, állásban is tönkremegy.

Van egyébként magának az anyagnak káros hatása az élővilágra? Ha mondjuk pár szem bekerül a vízbe, míg szerencsétlenkedek vele, az ártalmas a garnélákra, ha az akváriumba is átmegy? Mert akkor inkább szűröm majd mégegyszer, nem tart semeddig. De tudtommal csak akkor lenne baj, ha lenullázná az egész vizet.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.30. 18:40

Azt szeretném kérdezni, hogy okoz az valamilyen problémát, ha több gyantát használok fel és több ideig járatom a szűrőt, mint az itt átlagban leírtak?
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.30. 18:48

Laci írta:Azt szeretném kérdezni, hogy okoz az valamilyen problémát, ha több gyantát használok fel és több ideig járatom a szűrőt, mint az itt átlagban leírtak?


Nincs jelentősége!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég