Lágyított víz

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.30. 18:54

MissMuss írta:Köszi a segítséget!
Dezső, sima mezei kevertágyas, biztos helyről.
Tuti, hogy a kevés gyanta volt a gáz, máris nullás az egész :) Próbáltam számolgatni, így jutottam 8 dekára, de úgy fest nem jött össze :lol:
Tetszik a kannában tárolgatós ötlet, de nem büdösödik be a víz? Mennyi ideig hagyhatom ott?

Levinen írta:Egy literes kiszerelésben szoktam venni. Ennek a felét használom fel, amivel kb. 2x20 azaz 40 liter nullás vizet tudok készíteni, két lágyítás alkalmával. Ha elkészült 20 liter, azt egy borászati szaküzletben kapható 20 literes marmonkannában tárolom. Ha ez elfogy, lelágyítok még 20 litert. A két lágyítás között a harisnyában lévő vizes gyantát zacskóban tárolom. Aztán jön a gyanta másik fele. Nekem a kis nanónál így elég kényelmes volt.


Ezek szerint ha pl az egy liter gyantát 50 liter vízhez használom, akkor azt kivehetem, és újrahasználhatom, mert újból 50 litert lelágyít majd? Ergo csak a fele telítődik?
Tehát ha most a 8 liter vizembe mérgembe belevágtam annyit, amennyi fért, az megy a 'kuka' zacskóba, vagy még x-ig lelágyít majd még egy adagot? Vagy hagyjam a fenébe?
Ha így van, akkor félre lettem informálva, úgy tudtam hogy tök mindegy mennyit teszek bele, ha egyszer használva volt, állásban is tönkremegy.

Van egyébként magának az anyagnak káros hatása az élővilágra? Ha mondjuk pár szem bekerül a vízbe, míg szerencsétlenkedek vele, az ártalmas a garnélákra, ha az akváriumba is átmegy? Mert akkor inkább szűröm majd mégegyszer, nem tart semeddig. De tudtommal csak akkor lenne baj, ha lenullázná az egész vizet.


Igen, ha a gyanta nem merült még ki, akkor vizes állapotban el lehet tenni a legközelebbi alkalomig, az állástól nem megy tönkre.
Azt neked kell kitapasztalnod, hogy nálad mennyi gyanta kell adott víz lelágyításához. Ez pont a te csapvizedtől függ.
Még nem esett szó róla, de remélem te nem dobod a kimerült gyantát a kukába? Lehet cserélni újra!
Semmilyen káros hatása nincs az élővilágra! Nyilván nem szerencsés, ha beledől a gyanta az akváriumba. :)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.30. 19:14

Köszönöm!
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.30. 20:10

Függ az én csapvizemtől,az addig oké. De létezik, hogy az én csapvizem 20-21 összkeménységű?? Ma 3 akváriumban is annyit mértem, a dekoráció teljesen más, szóval nem hiszem hogy bármi kioldódna. De majd lemérem azt is, ami konkrétan a csapból folyik..

Nem dobom ki természetesen, azért is tettem idézőjelbe a 'kuka' zacskót. :) Megyek majd cseréltetni.
Köszönöm a segítséget!
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.30. 20:48

MissMuss írta:Függ az én csapvizemtől,az addig oké. De létezik, hogy az én csapvizem 20-21 összkeménységű??

Simán. Pesten dunai víz folyik a csapból, ami elég kemény. Nálunk a 7.kerben csak 15-16 körülit szoktam mérni, biztos más kútból jön.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.01.27. 14:37

Moszat írta:
MissMuss írta:Függ az én csapvizemtől,az addig oké. De létezik, hogy az én csapvizem 20-21 összkeménységű??

Simán. Pesten dunai víz folyik a csapból, ami elég kemény. Nálunk a 7.kerben csak 15-16 körülit szoktam mérni, biztos más kútból jön.


Ezt még elfelejtettem kijavítani. Pontosítanék. Budapesten nem a Duna víz folyik a csapból, hanem a Duna mentén található kutakból. Ezek a kutak nagyobb mélységekből, a föld különböző rétegein átszűrődött vizet adják. Nem szabad összetéveszteni.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: weak » 2011.01.27. 14:52

Sziasztok,

felteszem hát itt is a kérdést:

mivel beleuntam már venni a lágyvizet belevágtam műgyantás lágyításba. Mivel kicsi akváriumról van szó és cserénként 5l lágyvíz kell, úgy gondoltam hogy "lefőzök" 20litert és az kitart 2 hétig. Azt tapasztaltam, hogy a víz mintha kicsit büdös lenne miután eljött a második alkalom a vízcserére. Ezek szerint nem ildomos eltenni akár több hétre egy műgyantával lágyított vizet vagyis azonnal felhasználandó?

Mióta a szifonos CO2 rendszert használom ( :mrgreen: ) teljesen eltűnt minden algám és minden növényem szép egyenletes tempóban növekszik. Egy olyan rutin állt be amellyel eddigi - nem túl hosszú - akvakertész pályafutásom során még nem sikerült hasonló sikereket elérnem. 2 vízcsere után ezzel a vízzel ismét felültötte a fejét a fonál alga. Lehetséges, hogy nem lett 0-ás a víz, nem vártam eléggé... vagy valami belerohadt a cserevízbe és innen a szag és ezért az alga?

Érdeklődnék, hogy a műgyantás lágyítással kapcsolatban vannak-e valakinek hasonló tapasztalatai, vagy az én esetemben mi okozhatja még a problémát...

Köszi!
weak
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.01.27. 14:50

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.01.27. 15:32

weak írta:Sziasztok,

felteszem hát itt is a kérdést:

mivel beleuntam már venni a lágyvizet belevágtam műgyantás lágyításba. Mivel kicsi akváriumról van szó és cserénként 5l lágyvíz kell, úgy gondoltam hogy "lefőzök" 20litert és az kitart 2 hétig. Azt tapasztaltam, hogy a víz mintha kicsit büdös lenne miután eljött a második alkalom a vízcserére. Ezek szerint nem ildomos eltenni akár több hétre egy műgyantával lágyított vizet vagyis azonnal felhasználandó?

Mióta a szifonos CO2 rendszert használom ( :mrgreen: ) teljesen eltűnt minden algám és minden növényem szép egyenletes tempóban növekszik. Egy olyan rutin állt be amellyel eddigi - nem túl hosszú - akvakertész pályafutásom során még nem sikerült hasonló sikereket elérnem. 2 vízcsere után ezzel a vízzel ismét felültötte a fejét a fonál alga. Lehetséges, hogy nem lett 0-ás a víz, nem vártam eléggé... vagy valami belerohadt a cserevízbe és innen a szag és ezért az alga?

Érdeklődnék, hogy a műgyantás lágyítással kapcsolatban vannak-e valakinek hasonló tapasztalatai, vagy az én esetemben mi okozhatja még a problémát...

Köszi!


Hát akkor válaszolok. ;)
A gyantás lágyításnak velejárója ez a furcsa szag. A gyantának a sajátos szaga ha vizet kap. Ezzel nem kell foglalkozni, adott esetben még hetek után sem. Semmilyen káros hatással nincs az élővilágra és az akváriumban hamar el is tűnik. Nyugodtan tedd el a lelágyított vizet. Az algásodás problémáját máshol keresd! ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.27. 17:08

weak írta:Sziasztok,

felteszem hát itt is a kérdést:

mivel beleuntam már venni a lágyvizet belevágtam műgyantás lágyításba. Mivel kicsi akváriumról van szó és cserénként 5l lágyvíz kell, úgy gondoltam hogy "lefőzök" 20litert és az kitart 2 hétig. Azt tapasztaltam, hogy a víz mintha kicsit büdös lenne miután eljött a második alkalom a vízcserére. Ezek szerint nem ildomos eltenni akár több hétre egy műgyantával lágyított vizet vagyis azonnal felhasználandó?

Mióta a szifonos CO2 rendszert használom ( :mrgreen: ) teljesen eltűnt minden algám és minden növényem szép egyenletes tempóban növekszik. Egy olyan rutin állt be amellyel eddigi - nem túl hosszú - akvakertész pályafutásom során még nem sikerült hasonló sikereket elérnem. 2 vízcsere után ezzel a vízzel ismét felültötte a fejét a fonál alga. Lehetséges, hogy nem lett 0-ás a víz, nem vártam eléggé... vagy valami belerohadt a cserevízbe és innen a szag és ezért az alga?

Érdeklődnék, hogy a műgyantás lágyítással kapcsolatban vannak-e valakinek hasonló tapasztalatai, vagy az én esetemben mi okozhatja még a problémát...

Köszi!

Nem vagyok egy növényguru, de az algásodás oka maga a lágyabb víz is lehet. A növényeknek szükségük van kálciumra és magnéziumra, lehet, hogy pont az a mennyiség hiányzik nekik, amit a lágyítással kivettél. És ha nem tudom rosszul, akkor a lágyabb vízben kevesebb CO2 oldódik, ez is okozhat hiányt.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.01.27. 17:17

Hát ha tényleg 0-ás a vized, akkor sürgősen hígítsd csapvízzel. Egy olyan 6Kh-s víz mindenképp kell a növényeknek. Moszat jól mondta, szükség van Ca-ra és Mg-re. Viszont Moszatot kijavítanám annyiban, hogy minél lágyabb a víz, annál könnyebben oldódik a co2 és annál kevesebbre is van szükség a megfelelő szint eléréséhez. Ez a vízben oldott elemek, vagyis a víz puffer kapacitásával függ össze.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Lágyított víz

HozzászólásSzerző: weak » 2011.01.27. 17:48

Hm... több hónapja csak lágyvízet használok cseréknél. Egy igen tekintélyes kő van benne, ezek mellett GA micro-t adagolok napi 1.5ml-t 10 literhez. Nem tapasztaltam semmi rosszat eddig...
Viszonylag gyenge a pumpám amivel átforgattam a vizet a gyantán, és 2 órát ment 2dl gyantával... Pont arra gondoltam, hogy azért jelent meg az alga, mert kevesebb lett a CO2 szint a keményebb víz miatt. Ez nem lehet?

Hazafelé veszek egy tesztet és lemérem az eltett víz keménységét és az akváriumvíz keménységét is... akkora gáz lenne a csak0-ásvíz csere? :shock:
A halak és a növények is jól vannak... utóbbiak szépen feljlődnek, alga nincs (nem volt eddig) garnélám volt 1db, de nem voltam figyelmes és a GA-n feltültetett mennyiséget adtam a EasyCarbo-ból... egyből vége lett szegénynek. :|
weak
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.01.27. 14:50

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég