Esővíz használata

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Esővíz használata

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.22. 21:57

Akkor kezdem a saját tapasztalataimmal az esővízzel kapcsolatban. Még régebben talán 3-4 akváriumom volt, egy red cherry, egy crs c és 2 akvárium volt a killiknek fenntartva, ez alkotta akkor az "akváriumparkomat" itthon. Abban az időben még nem volt RO készülékem és én is esővízzel oldottam meg a vízcseréket.

Tudni kell, hogy szüleimnek van egy nagy virágkertészete, fóliasátrakkal. Az egyik sátor oldala mellett kb 12-15db 200 literes műanyag hordó van sorba kötve, ott gyűjtjük az esővizet, mivel a növények öntözéséhez is az lenne a legjobb. (Azóta lett egy 30 köbméteres vízgyűjtő is :) ), szóval innen hordtam haza mindig a vizet, mégpedig úgy, hogy a legutolsó hordóból vettem a vizet, ami azért jó, mivel ott a legtisztább már a víz.

Nagyjából egy évig használtam ezt a módszert, bármiféle gond nélkül (persze annyi a hátránya, hogy ha sokáig nem volt eső, akkor nincs víz :) ). Semmiféle aktív szenet vagy vízkezelőt nem használtam, csak a tiszta esővizet.

Egy napon azonban a szokásos esővizes vízcsere után a killik kb 80%-a elpusztult... Sajnos fogalmam sincs, hogy mi történhetett pontosan, de szinte biztos, hogy a vízzel volt valami probléma. Az egyetlen szerencse volt, hogy aznap nem cseréltem a garnéláknál vizet, így nekik nem esett bajuk. Ez volt az a pont, amikor úgy döntöttem, hogy minél előbb veszek egy RO készüléket és többet nem használtam az esővizet.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.10.22. 23:16

Nekem is van tapasztalatom az esővíz akváriumi felhasználásának terén. Én a Corydoras állományomat (sok százan voltak 9 fajtából) tartottam először esővízben. Eleinte én is szűrtem mindenféle dolgon keresztül. Aztán egyszer eljutottam Pasaréti Gyulához akit kifaggattam az esővíz felhasználásáról. Ő akkor felvilágosított róla,hogy felesleges szűrögetni. A szennyeződés mindig a hordó alján lesz így értelemszerűen a tetejéről kell a vizet leszívni. Bár az igaz,hogy amikor elkezd esni az eső sok szennyeződést lemos a tetőröl. De van megoldás! Erre én azt a módszert használtam,hogy az esőzés elején letakartam a hordót és csak 15-20 perc elteltével engedtem a vizet bejutni a hordóba.
Aztán később a dél-amerikás pontylazacos növényes akváriumot is esővízzel töltöttem. Majd miután megfertőződtem a garnélákkal az RC-k vizét is esővíz-csapvíz keverékkel töltöttem. De,hogy mindig legyen lágyvizem nem volt más megoldás vettem egy RO berendezést.
Szóval az esővíz nagyon jó csak az esőmentes,fagyos időszakot nehéz átvészelni főleg ha hetente több száz liter vizet kell cserélni :) .
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.10.25. 21:28

Nekem lenne egy kérdésem esővíz-ügyben: például ahol én lakom, van egy (régebben kettő) erőmű, alumíniumkohó, gumiabroncs-gyár, felnigyár, stb., régebben még cementgyár is volt, szóval nem vagyok biztos benne, hogy ezeknek az üzemeknek a füstje jót tesz a felhőknek, amiből ugye az esővíz jön...
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.25. 21:38

Laci írta:Nekem lenne egy kérdésem esővíz-ügyben: például ahol én lakom, van egy (régebben kettő) erőmű, alumíniumkohó, gumiabroncs-gyár, felnigyár, stb., régebben még cementgyár is volt, szóval nem vagyok biztos benne, hogy ezeknek az üzemeknek a füstje jót tesz a felhőknek, amiből ugye az esővíz jön...


Hát igen, sajnos ez a másik hátránya, olyan helyeken, ahol sok a gyár valóban nem biztos, hogy célszerű használni az esővizet, könnyen szennyezett lehet és ugye ez akár végzetes is lehet a garnélákra nézve.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: dobti » 2010.10.26. 07:59

Ezzel kapcsolatban folytattam régebben kísérleteket. Több helyről gyűjtöttem be esővizet, és próbáltam hogy van e különbség városközpontban, várostól távol, vagy folyóparton begyüjtött esővíz használata között trópusi akváriumban pl. Számottevő különbséget nem tapasztaltam, igaz ahol laktam, Hódmezővásárhelyen nem volt a közelben erőmű vagy fentebb említett gyár. Ma már nem használok esővizet, max öntözni.
Ami viszont az esőfelhőket illeti, a légköri front haladási sebessége 25-40 km/óra, így lehet hogy a légkörbe jutott szennyeződés sokkal távolabb jut az akváriumnak szánt vízbe csapadék formájában, mint ahol az a levegőbe került.
Szerintem így nincs biztosíték arra, hogy valahol tuti tiszta valahol meg tuti szennyezett az esővíz.
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: torcipepe » 2011.07.26. 15:45

és ha az az esővíz egy rozsdásodó acélhordóba gyűlik??
torcipepe
Új tag
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.07.22. 17:38
Tartózkodási hely: Majdnem Miskolc :)

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.07.26. 19:57

Szerintem a vas és egyéb fémek/nehézfémek pláne nem tesznek jót amennyiben nagyobb koncentrációban vannak jelen az akiban. Szerintem.
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2011.10.07. 05:31

Az eső vizet fel kell forralni? Előre is köszönöm!
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.10.07. 07:45

Dominiks írta:Az eső vizet fel kell forralni? Előre is köszönöm!


Szia,

Én nagyon sokáig használtam forralás nélkül az esővizet, azonban arra figyelni kell, hogy a lehető legtisztább helyről gyűjtsd, és tiszta hordót használj (ne hulljanak bele falevelek és egyebek) a gyűjtéshez.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Esővíz használata

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2011.10.10. 07:24

szentgyo írta:
Dominiks írta:Az eső vizet fel kell forralni? Előre is köszönöm!


Szia,

Én nagyon sokáig használtam forralás nélkül az esővizet, azonban arra figyelni kell, hogy a lehető legtisztább helyről gyűjtsd, és tiszta hordót használj (ne hulljanak bele falevelek és egyebek) a gyűjtéshez.




Értem . Hát nekem behatárolt a vízgyűjtés a tetőről zúduló vizet tudom felfogni ami meg most csuma csaras mert mér marha rég nem volt eső úgy hogy várnom kell még azért is gondoltam ,hogy érdemes felforalni mert amit lehet elpusztítok belőle illetve gondoltam a több szintű szűrésen :/ Eléggé szükségem van az esővízre mert lágyítanom kell a vizet .
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég