Réz nyomócsövek....

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: meissa » 2010.10.07. 10:50

A következő helyzetben vagyunk Farkassal, jó tanácsot szeretnénk kérni:

67 literen tartunk (pár kisebb hal mellett) red cherryt, amanot, két sepregető garnélát. Jó fél éve, beköltözés óta küzdünk a vízzel.. a ház nagyon régi (1910-es); most ki kellett cseréltetni a teljes nyomó- és lefolyócsőrendszert. A nyomócsöveket rézre cserélték, azóta nem merek onnan vizet venni (vízcseréhez anyukámtól hordom a csapvizet, palackban). Senki nem tudja megmondani, oldódik-e be réz (a profi vízszerelő úr véleménye: "egy hét után biztosan nem, csak ionok". Hát ez az.).
A csapvíz-paraméterek egyébként: Cl 0.8 (frissen), NO3 5 körül, NO2 0, GH 16-18, KH 15 körül, pH 7.6
Az akváriumban most Cl 0, NO3 12, GH 8, KH 6, pH 6.8

Az utolsó ötletem az volt, hogy kiszorítok most valahogy egy RO készüléket, és Mosura Mineral Plussal visszaállítom a jó értékeket; de úgy tűnik, jobb volna csapvízzel keverni az RO-t, mert a Mineral Plus sem tökéletes erre. Viszont sima csapvizet most nem merek használni.. Van esetleg olyan vízelőkészítő, ami semlegesíti a rézionokat? A régi csővel - ez is érdekes - a vízkeménység 8.2-8.5 között változott; ezt végül úgy oldottuk meg, hogy Britával előszűrtük a vizet (így viszont lement 6.4-re a pH, tehát keverni kellett). A Britáról viszont több fórumon azt írták, bajt okozhat, mert ezüstionokkal semlegesít (valamit) - tehát, ez sem ideális.

Most érdekes módon a red cherryk, közülük is a babák bírják legjobban a vízcseréket; utánuk a felnőtt RC-k, majd az amanok jönnek. Szegény sepregetők nincsenek túl jól, bújnak megint, pedig már három napja változatlan paraméterekkel megy az akvárium..

Mit tennétek a helyünkben? Van esetleg valakinek hasonló helyzetben szerzett tapasztalata?

Köszönettel,

mei
Avatar
meissa
Red cherry
 
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.09.28. 20:40
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.10.07. 11:06

Tapasztalatom nincs, rézcsõ csak a WC tartálynál van nálunk (onnan meg nem az akvárium vizét cserélem :lol: ).
De van egyéb tapasztalatom.
A vízmûvek szivattyúi bronz járókerekesek (=réz ötvözet).
Sok házban ismeretlenül is réz csövek vannak, a gázbojlerben is rézbõl van a hõcserélõ.

Alaposan engedd ki a vizet a csõbõl (ne teljes sugárban, csak szépen folyósra megnyitva, hogy az állásban esetlegesen felgyülemlett réz eltávozzon), és utána tedd le pihenni a vizet. Ha nem vagy biztos benne, vegyél egy réz tesztet (többféle is van) és ellenõrizd le, elég az elején.

Olyan nagyon sok nem juthat a vízbe, mert akkor idõvel elfogyna a csõ is.
Régebben volt, hogy ilyen vízzel cseréltem, de akkoriban még nem tartottam garnélákat.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: Zbacsi » 2010.10.07. 12:53

Akkor jelentene csak problémát maximum ha csak a párolgást pótolnád és nem vízcserét csinálnál. Sok házban van réz nyomócső...
Zbacsi
Új tag
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.09.18. 19:30

Re: Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.10.07. 14:09

Én szerintem az átfolyó vízbe nagyon kevés, teljesen elhanyagolható mennyiségű réz tud csak beoldódni. Szerintem ezzel nem kell foglalkozni. Ha nagyon zavar a kérdés, vegyél egy réz tesztet és ennyi. De minden modernebb lakásban rézből készült csöveket használnak és nem okoz problémát!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.07. 14:22

Mint a legtöbb új vagy felújított házban, nálunk is réz csövek vannak, sőt a szerelvények is rézből vannak. Abból a vízből iszom én is, a gyerek is, és a garnélák is. Semmi bajunk.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Réz nyomócsövek....

HozzászólásSzerző: meissa » 2010.10.07. 19:32

Nagyon köszönöm a megnyugtató válaszokat.

A rézteszt persze nem jutott eszembe, annyira evidensnek tűnt, hogy a probléma fennáll. Elszaladtam, vettem, abszolút semmit nem jelzett ki a vízben.
A probléma másik fele azonban még mindig fennáll, vagyis a rákok napokig vacakul vannak egy-egy nagyobb vízcsere után, hiába hangolom össze a mért vízparamétereket. Mindent kizártunk, csak a Brita maradt.. holnap veszek egy ozmózisos víztisztítót, és kevert RO vízzel folytatjuk.

mei
Avatar
meissa
Red cherry
 
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.09.28. 20:40
Tartózkodási hely: Budapest


Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég