PH csökkentés

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2011.02.01. 16:10

Szia Moszat!

Szerintem először lágyítsd a vizedet és csak utána foglalkozz a savanyítással, ha még szükséges (lágyítás után úgyis csökken a pH-d, ha mondjuk pH semleges deszt vizet vagy RO vizet fogsz használni).

Üdv; Balázs
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.01. 20:51

Nem tudod savanyitani a kemény vizet. Először lágyitanod kell.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2011.02.02. 08:59

Szia Frettner!

Őszintén szólva a kemény vizet is lehet savanyítani. Kitalálták erre a pH Buffer készítményeket, amik pontosan belövik neked még a kemény vizet is, viszont (én nem próbáltam) állítólag a víz összekeménységére hatnak, de a vízben oldott ion mennyiséget meg megemelik, miközben a pH csökken. Magyarul lehet, de nem túl barátságos megoldás...

Egy példa: http://ihotsale-ymh.info/microbelift-65 ... 88-oz.html
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.02. 11:37

Ennél kevésbé brutális megoldás is van szerintem. Illetve a linkelt se biztos, hogy rossz megoldás, gyakorlatilag nem tudni, pontosan mi, igaz halálos méreg is lehet ezzel az erővel. A kemény vízzel az a gond, hogy eleve egy puffer, csak rossz helyen stabilizálja a pH-t. Gyakorlatilag egy gyenge sav, és a gyenge savnak erős bázissal alkotott sója van jelen. A gyenge sav jelen esetben szénsav, a só maga a vízkeménység. Ha erős savat öntök hozzá, a szénsavat kiszorítja a sóból és az erős bázist viszi táncba, gyakorlatilag semlegesítődik. Mivel a kiszorított szénsav gyenge sav, és képes távozni is a vízből, ezért kis mennyiségű sav hozzáadása után nem változik számottevően a pH. Ha több savat öntünk hozzá, mint ami a só mennyisége, akkor már semmi sincs, ami visszalökje a pH-t. A pH azért ugrik általában pár óra múlva vissza, mert a kapacitáshoz képest kevés savról van szó és a reakció nem játszódik le azonnal. De ha egyszer elég sav van a vízben, akkor nincs többé pufferhatás. Ami rögtön a következő gond. Kéne egy kis gyenge bázis, hogy az új pH is stabil legyen, de ekkorra már annyi oldott mindenféle van a vízben, hogy akár tengervíz is lehetne.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2011.02.02. 14:18

Nem értem minek téptük itt a szánkat, ha ezt így kened-vágod. :roll: Most végülis mit fogsz csinálni a túl kemény vizeddel, meg a pH-val? :mrgreen:
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.02. 17:12

ugrosaska írta:Nem értem minek téptük itt a szánkat, ha ezt így kened-vágod. :roll: Most végülis mit fogsz csinálni a túl kemény vizeddel, meg a pH-val? :mrgreen:

Azt a fejembe verték, hogy működnek a pufferek, de az akvarisztikai szerepükről semmiféle tapasztalatom vagy rendes forrásom nincs. Szóval tudom, hogy lehetséges levinni a pH-t, azt is tudom, hogy mi a hátránya, de azt nem tudom, hogy érdemes-e ezt a megoldást alkalmazni. Azt is tudom, hogy senki se használja, de hogy ennek az az oka, hogy a savas vizet kedvelő halak amúgy is igénylik a lágy vizet, vagy egyszerűen ennyire problémás, azt nem tudom megítélni. Én csak egy biztonságos kemény vizet szeretnék. Már csak azért sem tetszik a lúgos kémhatás, mert az ammónia egészségtelenül viselkedik benne. Megnéztem mennyibe kerül a pH mínusz, hát olcsóbb 0-ás vizet venni, csak gyalog kéne vizet hordanom, mert nincs kocsink. A vegyszerbolti sósav még olcsóbb, de ez a megoldás egyelőre kérdéses. A gyantás vízlágyításból hiszti lenne itthon, már így is konfliktushelyzetet okoz hogy állandóan vödrökkel szaladgálok. Egyelőre még nem tudtam dönteni :)
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.02. 18:10

Megértem a család sanda pillantásait, néha nálam is előfordul, de szerencsére az ellentábor csak egy főt számlál, az is megenyhül néha. A topic elején már írták a CO2 adagolást. Ezt a növényeid is nagyra értékelnék, nem túl strapás, bár nem is a legolcsóbb megoldás. A vized keménységétől függ, hogy mennyire tudod levinni a ph-t úgy, hogy a garnéláidat se veszélyeztesd a túladagolással. Ha megírod a Kh-t, megnézem milyen ph-t tudnál így elérni. Nálam budapesti csapvízben vannak diszkoszok és a CO2 adagolással 6,8-6,9 körüli ph-n remekül érzik magukat és a növények is nőnek mint a dudva. És mégiscsak egy vegyszer és kegyszermentes megoldás. Egyszer belövöd a bubik számát aztán hátradőlsz a székben míg ki nem fogy a palackból a matéria. Na jó, naponta egyszer vetsz egy sanda pillantást a drop checkerre.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2011.02.02. 18:30

Szia Moszat!

Hát pedig szerintem lágy víz nélkül problémás lesz savanyítanod, mondjuk azt nem írtad le, hogy mennyiről mennyire akarod levinni a pH-t.
Állíts be egy 30 literes akváriumot egy szűrővel és gyantával(dekoratívabb, mint egy hordó), majd az otthoniaknak add be, hogy infúzóriát tenyésztesz eleség gyanánt a kis garnéláknak. Amúgy ez nem vicc. Az egyik külhoni jóbarátom, tényleg ezt teszi, viszont ő a beteg halak kezelését oldja meg velük. Mondjuk eredményeket nem láttam, de ő váltig ragaszkodik hozzá... :)
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.02. 19:35

Mondjuk egy CO2 készülék, reduktorral, mindennel kb 3-4-5 x annyiba kerül mint egy használt RO készülék.......akkor inkább azt.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.02. 21:54

A jelenlegi pontos keménységet nem tudom, elkavartam valahova a tesztemet, és már 4 boltban kerestem újat, és sehol nem volt(ha van ötleted hol keressek, kérlek súgd meg privátban). Utoljára ősszel mértem összkeménységet, 16 Nk jött ki, a változót sajna nem mértem. 7.kerületi budapesti csapvíz. Az új teszt beszerzése folyamatban. A pH-t sem tudom, mert olyan érték, amit már nem mér a tesztem. 7,5-ig mér a neptunos teszt, az indikátor ahogy megérkezik a vízmintába, azonnal sötétkék, ez alapján még csak közel sincs az átcsapási ponthoz.

Palackos CO2-re nincs pénzem, az élesztősről sok rosszat hallottam, hogy mennyire változó a termelt CO2 mennyisége és emiatt instabil a pH. Ha még egy akváriumot, vagy akár vödröt rendszeresítek, akkor le lesz harapva a fülem, mindegy hogy mit mondok, mire kell :) Egyelőre ott tartok, hogy valakit megkérek, fuvarozzon nekem bolti lágyvizet.

Kösz mindenkinek a tanácsokat.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég