PH csökkentés

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.10.21. 10:15

Frettner írta:
egedzs írta:Vettem csersav port mezőgazdasági boltban. 100 g-os Kerttrade kft. csomagolású.
Méregettem a bekevert oldat milyen változást hoz az akváriumom vízének (KH 2, GH 6, PH 7,4) PH értékében.
Eleinte a fórumokon olvasottak szerint csak keveset tettem desztillált vízbe, de nagyon gyengének tűnt. Végül már 4-5 késhegynyit (normál kés hegye 1 cm hosszan) tettem 3 dl desztillált vízbe, de alig van hatása. A keverék már sötét barna de számolgatásom szerint ez a csak 6 liter víz kezeléséhez elég ( 5 ml vízhez 5 csepp kell, hogy 6,8 legyen a PH).
Több féle (JBL, Zoolek) 0,2 pontosságú PH teszttel is mértem.
Az Aquatic Nature tölgykivonat lényegesen koncentráltabb, viszont miatta (Sera foszfát teszt szerint) már 4 mg/liter a foszfát tartalom. Egyértelműen ez okozza, kikísérleteztem. Tovább nem akarom növelni a foszfát szintet.
Lehet, hogy ez a csersav por egy hígított verzió? Nem merem beleönteni az akváriumba.
Más szerint is abnormális ennyi csersav por?


Ne desztilláltvízbe tedd!!!!
Az akváriumból vegyél ki 1 liter vizet, és abba tedd a csersavport. És méregesd. Nekem sokkal kevesebb kellett, Talán 0,3 gramm 0,5 pH csökkenést okozott. Igaz, hogy nálam a víz kicsit lágyabb volt, kH 1, gH 5.
Pedig ugyanazt használom.


Köszönöm a választ! A 0,3 gramm kb hány késhegynyinek felel meg? Hogyan mérjem ki? Hány liter akvárium vizet kezeltél vele?
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.21. 11:24

Kb 25 litert, és ez olyan harmadnyi mokkáskanál volt.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.11.10. 12:03

Léteznek erre akvarisztikai célra kapható termékek is, amivel pH-t lehet kontrollálni. Semleges tartományra, esetleg alacsonyabbra vagy magasabbra.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.15. 15:31

Levinen írta:
egedzs írta:Szerintetek mivel tudom levinni az akvárium PH értékét?
Amazonia II talajom van, ami valószínűleg fél év után kimerült, mert a PH 7,6 körüli KH2 GH6. Tebang levél folyamatosan van a vízben. Szeretném 7 alá vinni a PH-t, de nem tudom mivel érdemes. Sósav csepegtetéssel több óra alatt, óvatosan levittem 7-re, de másnap megint 7,6 volt. Több márkás akvarisztikai cégnek van folyékony tölgy kivonata, érdemes próbálkoznom velük? Van valakinek tapasztalata ilyen téren?


Sósavval én is próbálkoztam régen, de ahogy te is írtad, nem a legjobb megoldás. Már sajnos csak homályos az infó, de ha jól emlékszem, foszforsavval nagyobb sikereket lehet elérni.
De most jutott eszembe, hogy tőzegen átszűrt vízzel is lehet játszani, de szerintem ez a megoldás is elég sok bizonytalan körülményt vet fel.


Sósavval én a mai napig dogozom, habár nem garnéláknál, náluk inkább tőzeggel. A Foszforsavval és a sósavval csináltam egy "házi" kísérletet. Ugyanakkora 40 literes tiszta RO vizet "fürdettem" meg foszforsavval, ami pár perc alatt nagyon gyorsan levitte a pHt, viszont 1 óra elteltével visszaugrott kb 5 tizeddel, ellentétben a sósavval, ami lassabban oldódott be, viszont tovább tartotta a pHt. Ugye az akváriumokban a vizet folyamatosan levegőztettem is. A garnéláknál nagyon óvatosan kell bánni a hirtelen vízparaméter változtatásokkal. A titráláshoz speckó laboratóriumi csapos pipettás üveg alkalmatosság kell és előtte is szükség van legalább egy kisebb tesztre, hogy mekkora mennyiséget kell beinjektálni a vízbe, pláne ha úgy csinálod, hogy már benne vannak a garnélák. Jobb megoldás lehet inkább a cserevizet kezelni és azt óvatosan bepumpálni az akváriumba, mint direkt módon változtatni a vízet.
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.15. 21:39

ugrosaska írta: Jobb megoldás lehet inkább a cserevizet kezelni és azt óvatosan bepumpálni az akváriumba, mint direkt módon változtatni a vízet.


Nemhogy jobb megoldás, de csak így szabad csinálni. Elrontod az adagolást, azonnal pusztul minden, nincs idő korrigálni. Be kell állítani a cserevizet, és rendszeres cserékkel lassan csökkenteni a pH-t.
Milyen vizet töltessz bele vízcserénél?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.01. 13:55

Vettem pH tesztet, és kiderült, hogy az akváriumban olyan lúgos a víz, hogy már nem is méri. Arra gondoltam, jó lenne legalább semlegesre levinni, de rengeteg ellentmondásos információt hallottam. Van aki azt mondja, kemény vízben nem is lehet levinni, de a pufferhatást úgy tanították, hogy csak egy bizonyos mennyiséget képes kiegyenlíteni, nem hat a végtelenségig. Milyen savat érdemes használni? A sósav olcsó, erős sav, meg vízkövet sikálni is hasznos. A foszforsav gyenge sav, sok kell belőle, viszont lehet, hogy örülnének neki a növények, mert amúgy nem kapnak foszfátot. A kénsavról jókat hallottam, de félek tőle. A sera pH mínusz elég drága, nem is tudom micsoda pontosan, és a boltos szerint semmit sem ér, mert úgyis visszamegy a pH egy idő után. Érdemes egyáltalán a pH-val foglalkoznom kemény vízben? Félek egy kicsit, hogy a növényeket túlzásba vittem, és megboríthatják a nap végére a pH-t. Nemrég kiszedtem egy kazal gazt, és akkor jöttem rá, hogy elég súlyos CO2 hiányt hoztak össze, tiszta vízkő lett pár növényem.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: xman » 2011.02.01. 14:05

Moszat írta:Vettem pH tesztet, és kiderült, hogy az akváriumban olyan lúgos a víz, hogy már nem is méri. Arra gondoltam, jó lenne legalább semlegesre levinni, de rengeteg ellentmondásos információt hallottam. Van aki azt mondja, kemény vízben nem is lehet levinni, de a pufferhatást úgy tanították, hogy csak egy bizonyos mennyiséget képes kiegyenlíteni, nem hat a végtelenségig. Milyen savat érdemes használni? A sósav olcsó, erős sav, meg vízkövet sikálni is hasznos. A foszforsav gyenge sav, sok kell belőle, viszont lehet, hogy örülnének neki a növények, mert amúgy nem kapnak foszfátot. A kénsavról jókat hallottam, de félek tőle. A sera pH mínusz elég drága, nem is tudom micsoda pontosan, és a boltos szerint semmit sem ér, mert úgyis visszamegy a pH egy idő után. Érdemes egyáltalán a pH-val foglalkoznom kemény vízben? Félek egy kicsit, hogy a növényeket túlzásba vittem, és megboríthatják a nap végére a pH-t. Nemrég kiszedtem egy kazal gazt, és akkor jöttem rá, hogy elég súlyos CO2 hiányt hoztak össze, tiszta vízkő lett pár növényem.


Hello!

Tudtommal amit te is irtál, ha a keménységet nem viszed lejjeb, akkor csak egy bizonyos mértékig tudod lejebb vinni a Ph-t.
Szerintem 7-es re biztosan le tudod vinni kemény vízben is.
Amiket felsoroltál, azok közül egyiket se használtam még, de sima kertészeti tözeggel is elég jól lehet savanyítani a vizet.
(Én ezt csak kágyított vízben használtam) de egy próbát megér.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: xman » 2011.02.01. 14:19

Ja és a Novobalt tőzeget használok, István ajánlására.
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.01. 14:37

Köszönöm a tippet!
A tőzegen eddig nem gondolkoztam, mert nem egy kontrollálható módja a savanyításnak. Annyi savat ereszt ki magából, amennyi épp benne van, és olyan ütemben, ahogy a tőzegnek jólesik. Meg ha minden igaz, akkor jelentősen barnítja a vizet, ez nem tudom mennyire igaz.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: xman » 2011.02.01. 14:41

Barnítja, de nem vészes!
Hát még nekem sincs túl nagy tapasztalatom ezzel kapcsolatban.
Én méregetem közben a vizet.
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég