PH csökkentés

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

PH csökkentés

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.22. 13:19

Szerintetek mivel tudom levinni az akvárium PH értékét?
Amazonia II talajom van, ami valószínűleg fél év után kimerült, mert a PH 7,6 körüli KH2 GH6. Tebang levél folyamatosan van a vízben. Szeretném 7 alá vinni a PH-t, de nem tudom mivel érdemes. Sósav csepegtetéssel több óra alatt, óvatosan levittem 7-re, de másnap megint 7,6 volt. Több márkás akvarisztikai cégnek van folyékony tölgy kivonata, érdemes próbálkoznom velük? Van valakinek tapasztalata ilyen téren?
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.09.22. 13:49

egedzs írta:Szerintetek mivel tudom levinni az akvárium PH értékét?
Amazonia II talajom van, ami valószínűleg fél év után kimerült, mert a PH 7,6 körüli KH2 GH6. Tebang levél folyamatosan van a vízben. Szeretném 7 alá vinni a PH-t, de nem tudom mivel érdemes. Sósav csepegtetéssel több óra alatt, óvatosan levittem 7-re, de másnap megint 7,6 volt. Több márkás akvarisztikai cégnek van folyékony tölgy kivonata, érdemes próbálkoznom velük? Van valakinek tapasztalata ilyen téren?


Ha már úgyis engem kérdeztél "Szerintetek mivel tudom levinni.........." :D, akkor válaszolok.
Sajnos tartósan, egyenletes a Ph szintet csak co2 adagolással lehet megoldani. Ez köszönhető a különböző adalékok, talajok ilyen jellegű kimerülésének, illetve a víznek a pufferelő tulajdonságának. Sósavval én is próbálkoztam régen, de ahogy te is írtad, nem a legjobb megoldás. Már sajnos csak homályos az infó, de ha jól emlékszem, foszforsavval nagyobb sikereket lehet elérni. Most ne kérdezd, hogy miben jelentkezik a különbség. ;) Visszakanyarodva az elejére, széndioxid adagolás.
De most jutott eszembe, hogy tőzegen átszűrt vízzel is lehet játszani, de szerintem ez a megoldás is elég sok bizonytalan körülményt vet fel.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.09.22. 19:15

egedzs írta:Szerintetek mivel tudom levinni az akvárium PH értékét?
Amazonia II talajom van, ami valószínűleg fél év után kimerült, mert a PH 7,6 körüli KH2 GH6. Tebang levél folyamatosan van a vízben. Szeretném 7 alá vinni a PH-t, de nem tudom mivel érdemes. Sósav csepegtetéssel több óra alatt, óvatosan levittem 7-re, de másnap megint 7,6 volt. Több márkás akvarisztikai cégnek van folyékony tölgy kivonata, érdemes próbálkoznom velük? Van valakinek tapasztalata ilyen téren?


Csersavport tudsz venni a Vámház körúton a borászati szaküzletben, 100 gramm 800 Ft, de óvatosan vele, mert fog!!!
És nagyon kevés kell belőle, tizedgrammok.
Csinálj egy oldatot, kb 1/4 kávéskanál porból, 1 liter vízzel, és kezd el lassan adagolni. Közben mérjél is. :) És várjál sokat közben, nehogy hirtelen telítődjenek a sók, és tömény savat csinálj. Legyen kéznél egy zacskó szódabikarbóna. ;)
A tebang levél annyit azért nem savanyít, max a tőzeg.
De az is csersavas, ahogy a tölgyfakivonat is, csak sokkal drágábban...
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.23. 10:36

Frettner írta:
egedzs írta:Szerintetek mivel tudom levinni az akvárium PH értékét?
Amazonia II talajom van, ami valószínűleg fél év után kimerült, mert a PH 7,6 körüli KH2 GH6. Tebang levél folyamatosan van a vízben. Szeretném 7 alá vinni a PH-t, de nem tudom mivel érdemes. Sósav csepegtetéssel több óra alatt, óvatosan levittem 7-re, de másnap megint 7,6 volt. Több márkás akvarisztikai cégnek van folyékony tölgy kivonata, érdemes próbálkoznom velük? Van valakinek tapasztalata ilyen téren?


Csersavport tudsz venni a Vámház körúton a borászati szaküzletben, 100 gramm 800 Ft, de óvatosan vele, mert fog!!!
És nagyon kevés kell belőle, tizedgrammok.
Csinálj egy oldatot, kb 1/4 kávéskanál porból, 1 liter vízzel, és kezd el lassan adagolni. Közben mérjél is. :) És várjál sokat közben, nehogy hirtelen telítődjenek a sók, és tömény savat csinálj. Legyen kéznél egy zacskó szódabikarbóna. ;)
A tebang levél annyit azért nem savanyít, max a tőzeg.
De az is csersavas, ahogy a tölgyfakivonat is, csak sokkal drágábban...
Dezső

Te használsz csersav port? Azonnal mérhető a változás, vagy napok múlva alakul ki a végleges PH? (Másik fórumon olvastam ezt csersav porról: "Nekem bevált - nagyon is (8,5 Ph-t 4,5-re levinni pár napon belül...)."
Most Aquatic Nature tölgy kivonatot vettem és 10-20 csepp/óra adagolással próbálkozom. A leírása teljesen rossz (7,5 ml/150 liter), legalább 10 szeresen túladagoltam már és semmi. Valószínűleg nem kell már sok a telítődéshez. Közben folyamatosan mérek.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.09.23. 10:57

Néha használtam, és gyorsan leviszi. Gyakorlatilag az oldat, amit csinálsz, egy sav. Persze lassabban oldódik fel a por, úgyhogy nem azonnal....Ha hirtelen sokat teszel bele, és marad benne por, az csak órákkal később oldódik fel, és fejti ki a hatását. Azért jó, ha előtte teljesen feloldod RO vízben, vagy az akváriumból veszel ki vizet, az elég lágy. A jó kemény csapviz nem alkalmas!!!
És neked elég kevés kell majd, mert kH2, gH 6 értékeknél minimális lesz a pufferelés.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: imi » 2010.09.23. 12:46

Vasfa nem viszi le a PH-t picit?
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.23. 13:33

imi írta:Vasfa nem viszi le a PH-t picit?

Volt, hogy tele volt az egyik akváriumom vasfával (4 db vasfa 40 literben), de a PH 8 volt.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.10.20. 16:53

Sziasztok!

Red cherryieim vannak, de úgy gondolom azért erős a 8as ph pedig egy kis co2-t is adagolok, és egy picit próbálkoznék a csökkentéssel. Mivel korlátozottak a forrásaim, a tőzeges módszert próbálnám. a víz is elég kemény, ezt majd próbálom csökkenteni ioncserélt kannás vízzel. Úgy olvastam a víz phja nem áll be alacsonyabbra ha a keménysége magas. vagy csak hirtelen leesik.
Tudna valaki adni egy kis gyorstalpalót a tőzeges módszerről, vagy egy linket esetleg?
vagy szerintetek a phm csökken ha a keménységet sikerül csökkentenem? mert ugye co2-t tudok adagolni, és az savanyít.

köszi!
dávid
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.10.20. 22:39

Vettem csersav port mezőgazdasági boltban. 100 g-os Kerttrade kft. csomagolású.
Méregettem a bekevert oldat milyen változást hoz az akváriumom vízének (KH 2, GH 6, PH 7,4) PH értékében.
Eleinte a fórumokon olvasottak szerint csak keveset tettem desztillált vízbe, de nagyon gyengének tűnt. Végül már 4-5 késhegynyit (normál kés hegye 1 cm hosszan) tettem 3 dl desztillált vízbe, de alig van hatása. A keverék már sötét barna de számolgatásom szerint ez a csak 6 liter víz kezeléséhez elég ( 5 ml vízhez 5 csepp kell, hogy 6,8 legyen a PH).
Több féle (JBL, Zoolek) 0,2 pontosságú PH teszttel is mértem.
Az Aquatic Nature tölgykivonat lényegesen koncentráltabb, viszont miatta (Sera foszfát teszt szerint) már 4 mg/liter a foszfát tartalom. Egyértelműen ez okozza, kikísérleteztem. Tovább nem akarom növelni a foszfát szintet.
Lehet, hogy ez a csersav por egy hígított verzió? Nem merem beleönteni az akváriumba.
Más szerint is abnormális ennyi csersav por?
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: PH csökkentés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.21. 09:43

egedzs írta:Vettem csersav port mezőgazdasági boltban. 100 g-os Kerttrade kft. csomagolású.
Méregettem a bekevert oldat milyen változást hoz az akváriumom vízének (KH 2, GH 6, PH 7,4) PH értékében.
Eleinte a fórumokon olvasottak szerint csak keveset tettem desztillált vízbe, de nagyon gyengének tűnt. Végül már 4-5 késhegynyit (normál kés hegye 1 cm hosszan) tettem 3 dl desztillált vízbe, de alig van hatása. A keverék már sötét barna de számolgatásom szerint ez a csak 6 liter víz kezeléséhez elég ( 5 ml vízhez 5 csepp kell, hogy 6,8 legyen a PH).
Több féle (JBL, Zoolek) 0,2 pontosságú PH teszttel is mértem.
Az Aquatic Nature tölgykivonat lényegesen koncentráltabb, viszont miatta (Sera foszfát teszt szerint) már 4 mg/liter a foszfát tartalom. Egyértelműen ez okozza, kikísérleteztem. Tovább nem akarom növelni a foszfát szintet.
Lehet, hogy ez a csersav por egy hígított verzió? Nem merem beleönteni az akváriumba.
Más szerint is abnormális ennyi csersav por?


Ne desztilláltvízbe tedd!!!!
Az akváriumból vegyél ki 1 liter vizet, és abba tedd a csersavport. És méregesd. Nekem sokkal kevesebb kellett, Talán 0,3 gramm 0,5 pH csökkenést okozott. Igaz, hogy nálam a víz kicsit lágyabb volt, kH 1, gH 5.
Pedig ugyanazt használom.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég