Keménység, PH érték változása

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: xman » 2010.09.17. 00:10

SZiasztok!

Van egy olyan problémám ,vízcserekor,hogy ha mindjuk az akvárium vize az 6,5-7 közt van,de a lágyított víz értéke kisebb akkor ezek az értékek keveredéskor hogyan változnak?
Értem ezalatt ,(hülye példa):víz ph ja 7 a másik vízé 6 akkor összeöntve 6,5 lesz?
Ugyan ezt a problémát kérdezném a Ghval kapcsolatosan is..

Remélem érthető a kérdésem.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.09.17. 00:30

Szia,

A keménységet szerintem kvázi lehet számolni súlyozott átlaggal, értsd: x% a keménységű víz + y% b keménységű víz = a*x\100 + b*y\100 keménységű vizet kapsz.

Viszont a PH-t nagyon sok dolog befolyásolja, így ott nem ilyen egyszerű.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: xman » 2010.09.17. 00:33

Köszi!

Akkor majd idővel jön a tapasztalat.. :mrgreen:

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.09.17. 13:09

xman írta:SZiasztok!

Van egy olyan problémám ,vízcserekor,hogy ha mindjuk az akvárium vize az 6,5-7 közt van,de a lágyított víz értéke kisebb akkor ezek az értékek keveredéskor hogyan változnak?
Értem ezalatt ,(hülye példa):víz ph ja 7 a másik vízé 6 akkor összeöntve 6,5 lesz?
Ugyan ezt a problémát kérdezném a Ghval kapcsolatosan is..

Remélem érthető a kérdésem.

Norbi


Nem vagyok egy nagy lángész, de ha megméred a csapvizedet, hogy milyen és megméred a lágy vizet is , akkor tudod milyen arányba kell keverni, na most vízcserekor is ugyanúgy kellene eljárni pl 1:3 arányban vagy 1:1, én így szoktam csinálni (nem méregetem megnéztem kb. 4szer, aztán már csak rutinból csinálom, néha ha van kedvem rámérek 1nap után az akira) a PH az meg elég nehézkes mert a csapból sem ugyanolyan értékű folyik állandóan, de vízcsérnél olyan 0.3 eltéréssel lehet számolni (keverés után) persze ha CO is van mellette akkor másképp alakulhat, de ez csak a saját tapasztalatom másnál lehet nem így van.
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.12.07. 12:31

Felmerült egy kérdés bennem.
Ha a mérések alapján 14nK az állandó, és 12nK a változó keménység a csapvízemben, kíváncsi lennék, hogy forralással milyen vizet lehet csinálni, mennyivel lesz lágyabb, mint a csapvíz.

Kapnék egy 14NK állandó, és 0nK változó keménységû vizet?
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: Nemy » 2010.12.07. 12:51

Az állandó keménységet mivel méred? Én összekénység méréséről (GH) és karbonátkeménység (KH)méréséről tudok csak, amit használni is szoktunk.
A GH magában foglalja a KH-t is, ha tehát forralod a csapvizet ,elvileg a KH megszünik ,ez viszont lejjebb fogja vinni a GH-t is.
Avatar
Nemy
CRS C
 
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2010.10.21. 09:22

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.12.07. 12:53

Aha, csak összekevertem a szezont a fazonnal.
Igazad van, összkeménység a 14nK (neptunnal mértem).
Akkor ezek szerint extrém esetben, a változó keménységet nullára csökkentve 2nK-s vizet kapok?
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: Nemy » 2010.12.07. 15:48

taksoft írta:Igazad van, összkeménység a 14nK (neptunnal mértem).
Akkor ezek szerint extrém esetben, a változó keménységet nullára csökkentve 2nK-s vizet kapok?

Ez azért nem egészen így van. Nálam pl. forralással a 18Gh-s csapvíz csak 13Ghra volt csökkenthető, pedig a Kh:17 nk volt. Ez is valami, így kicsit spórolok az RO-val ,ha forralt csapvízzel keverem a cserevizet és így mégiscsak nagyobb arányban tudom az RO-hoz adni.
Avatar
Nemy
CRS C
 
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2010.10.21. 09:22

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: gfancsi » 2011.01.31. 21:32

Sziasztok,

10 napja elkezdtem járatni az akváriumot amiben Sakurák lesznek. Talaj: aquatic nature shrimp-soil, Ro és csapvizet kevertem. Szép tiszta a víz, teszter neonok jól érzik magukat, szűrőbacik gondolom már dolgoznak./indító bacikat ráraktam egy hete a szűrőre/
A kérdésem az hogy a ph most 6,5. Hozzá nyúljak? várjak még? jó lesz ez így.
Köszönöm
Gábor
gfancsi
Yellow fire
 
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2011.01.11. 00:23

Re: Keménység, PH érték változása

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.31. 22:04

Ha a pH magától ennyire alacsony, akkor lehet, hogy a vízkeménység is túl alacsony mellé. Ennek a fajnak nem jó a túl lágy víz(nem írtál értéket). A pH magában még benne van az előírt értéktartományban, de nagyon az alja. Egy darabig még jó lenne várni, 10 nap nem valami sok baciszempontból.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég