Oxydator

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Oxydator

HozzászólásSzerző: Mormota » 2013.06.24. 16:24

Moszat(és akit még érdekel)

Viktorlantoséknál arról megy az agyalás vajon meg tudjátok-e mérgezni a halakat/rákokat a beoldott oxigénnel. Oda nem regisztráltam, csak ezért a postért nem is fogok. Egy ideje már rendszeres olvasója vagyok ennek a fórumnak(is). Amint meg tudom oldani a vizem hűtését remélhetőleg garnik is kerülnek a medencében. Na, sok a rizsa. A lényeg.
Jelenleg vízkezelő technikusként dolgozom egy hazai ásványvíz üzemben. Megközelítőleg heti 80+ raklap oxigénnel dúsított vizet gyártunk. Ebben min 50 mg/l az oxigénkoncentráció, elméletileg a teljesítő és koncentráló képességünkre van jótékony hatása. Messze nem veszélyes dózis, számunkra.
A beoldásnak két kulcstényezője van:
a, 5 atmoszféra nyomás
b, 10 celsius foknál alacsonyabb hőmérséklet
A nyomás állandósítása nem probléma, a hőmérséklet viszont van hogy ingadozik. 2 fok eltérés ~10 mg/l esést eredményez. Mindkét szükséges paraméter messze túl van azon ahol még halakat/rákokat életben lehet tartani.
Moszat írta:Egy másik kísérletben 28-30 mg/literre vitték fel az oxigénszintet, és a vizsgált díszhalak 1,5-2 óra alatt feldobták az uszonyt. Hőmérsékletet ugyan nem írnak, de ez minimum 300%-os túltelítettség, amit szerintem legfeljebb nagynyomású rendszerrel lehet összehozni. Ez a kísérlet a fő oka az oxigénpánik terjedésének.
Itt nem tudom hogy hozták létre az adott értéket, de ott már nem vagyok abban biztos hogy O2 mérgezés a halál oka.

Sajnos nem találtam meg az O2 csak a CO2 táblázatunkat ami a hőmérséklet és a nyomás segítségével határozza meg a vízben oldott O2 koncentrációt. A laborosok meg digitális műszert használnak.
A fentiek fényében nehezen tudom elképzelni, hogy az Oxydator segítségével képes lenne bárki megmérgezni a kedvenceit.
Mormota
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.01.01. 15:07

HozzászólásSzerző: Tibi » 2013.06.24. 17:30

Annyit fűznél hozzá laikusként, hogy az emberek isszák a vizet, a garnéláknak ez a közegük, amiben élnek. Összehasonlíthatatlan a két dolog.

Tapatalk 4-el küldve
Üdv: Tibi
Avatar
Tibi
Red cherry
 
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.02.15. 18:44
Tartózkodási hely: Óbuda

Re:

HozzászólásSzerző: Mormota » 2013.06.24. 20:44

Tibi írta:Annyit fűznék hozzá laikusként, hogy az emberek isszák a vizet, a garnéláknak ez a közegük, amiben élnek. Összehasonlíthatatlan a két dolog.

Tapatalk 4-el küldve

Ebben teljes mértékben igazad van.

Azt hiszem nem hasonlítottam össze.
Annyit írtam, hogy egy akváriumban, 20+ fokon (átlagos akvarista medencéjében) a szükséges nyomás és hőmérséklet hiányában nem alakulhat ki az átlagosnál jelentősebb O2 koncentráció. Nem adottak hozzá a feltételek, a meg nem kötött mennyiség a felszínen keresztül fog távozni. Gondolom ezt annak fényében, hogy van "szerencsém" rendszeresen nagy mennyiségű víz O2 dúsításával bajlódni. Rögtön megtalálnak, ha valamiért melegszik a víz (mostanában erre azért volt oka) és a műszer mindig Őket igazolta.
Mormota
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.01.01. 15:07

Re: Oxydator

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.06.24. 20:47

Hasznos lehet:
http://www.theaquariumwiki.com/Dissolved_oxygen

Az oxidátor egyáltalán fel tudja emelni az oldott oxigént olyan értékekre, amiről fentebb olvashatunk?
Szerintem nem a halak, vagy garnélák miatt találták ki ezt a szerkezetet, hanem a redoxi folyamatok, értékek megváltoztatására.
...és szerintem a garnélák is isznak :)
(de lehet, hogy rosszul gondolom)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika


Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron