Enyhén savas pH

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: boomo » 2013.11.27. 21:23

Diszkoszhalakat nagyobb méretű akváriumban nagyobb víztérben tartják, akár több tényészakvárium összekapcsolva egy közös vízrendszerben ott maga a víz a puffer.

Garnélás akváriumok sokkal kisebb vízterűek ott inkább aktív talajt tőzeget gyantát stb.. használnak puffernek. Ezek csökkentik is a ph-t
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.11.28. 11:25

Diszkoszoknál mondjuk a vízcserék is sűrűbben vannak és talán nagyobb arányúak is. Ez nem engedi leesni a pH-t.

Eredetileg arra kerestem a választ, hogy egy pH zuhanást, összeomlást hogyan lehetne megelőzni, tehát tulajdonképpen pH szinten tartás a cél, nem a pH csökkentés.

Vagy esetleg a pH zuhanás egy városi legenda? Nem tudom, hogy hallottatok-e róla.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2013.11.28. 18:15

Szia, a savomlás nem legenda.... pl: a nitrifikácio során is keletkezik minimális sav de a viz cserék miatt nem észrevehetö, és ha alacsony a kh szint akkor jön létre a savomlás vagy hirtelen lecsöken a kh szint egy co2-zött akváriumban akkor nagyot zuhan a ph érték (anno meg vettem az ozmo szüröm és elkezdtem az akvám le lágyitását, nem figyeltem és sok vizet cseréltem elsöre, ráadás délután mikor televerte a diffi co2 vel az akvám. Minden red cherry a hátán feküdt. (Tulélték)) de az ért leföttem...
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.11.28. 20:17

Savomlás. Ez tényleg egy szó? :)

...jó, a co2 az nem egy életbiztosítás garnéláknál, halaknál, de az ilyen mesterséges pH-csökkentő beavatkozások nélkül is savomolhat (vagy savomlódhat)? ;) :)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2013.11.29. 02:14

Igen 1szó.. :) ha nincs, vagy alacsony a karbonát szint, csak akkor lehet savomlás (drasztikus ph csökkenés) és pedig azért mert vagy kevés, vagy semmi a Hidrogén pufferolása. Igy a mérleg jelen esetben savas, és bázikus között a savas felé billen. (Ha nem történik olyan folyamat ami ezt a mérleget nagyban kibillentené, akkor nem következikbe a savomlás) elhanyagolt akváriumi vizcserék, olyan adalék ami savasít, erjedés a külsöszüröben (nem látod). De rendszeres vizcserénél nem történik meg.
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2013.12.02. 00:57

Kicsit olvastam, és így érzem kielégítönek válaszom.
Karbonát keménység, ph pufferolás

"A karbonát keménységet a vízben lévő bikarbonát (HCO3-) és karbonát (CO3+) ionok mennyisége adja meg. A semleges kémhatású édesvízben a bikarbonát ionok dominálnak, míg a sós vízben a karbonát ionoké a főszerep. A kémhatás tulajdonképpen a teljes savmegkötő képesség mértéke (minden anion, amely a szabad H+ ionokat képes megkötni), de az édesvízi rendszerekben leginkább a karbonát keménységgel fejezzük ki. Ennélfogva az édesvizek gyakorlati kezelése kapcsán az olyan kifejezéseket, mint karbonát keménység, savmegkötő képesség, sav pufferoló kapacitás és kémhatás egymás szinonimájaként használják. Az akváriumban a karbonát keménység kémiai pufferként működik, segít stabilizálni a pH-t. A karbonát keménységet, akárcsak az állandó keménységet keménységi fokkal vagy a CaCO3 mennyiségével adjuk meg. Egyszerűen kifejezve a pH-t a vízben lévő szabad hidrogén ionok (H+) koncentrációjának negatív logaritmusával határozzuk meg. Ha valamilyen erős savat, pl. salétromsavat adunk a vízhez, az teljesen szétválik hidrogén ionokra (H+ ) és nitrátra (NO3-). A reakcióban hidrogén ionok szabadulnak fel, ezzel megnő ezek koncentrációja, ez lenyomja a pH-t. Mivel a nitrogén-körforgás legutolsó eleme a salétromsav, ez megmagyarázza, hogy az akvárium pH-ja az idők során miért csökken és a nitrátok koncentrációja miért növekszik.

Ha az akvárium rendelkezik "karbonát puffer" kapacitással, a bikarbonát ionok egyesülnek a felesleg hidrogén ionokkal, így szénsav (H2CO3) keletkezik, ami lassacskán szén-dioxidra (CO2) és vízre bomlik. Mivel a reakcióban a hidrogén ionok is rész vesznek a pH nem változik jelentősen. Idővel, ahogy egyre több karbonát ion használódik el (egyesül szabad hidrogén ionokkal) a puffer kapacitás csökken és a pH egyre nagyobb mértékben változik. Ebből világosan kitűnik, hogy az akvárium alacsony karbonát keménység mellett miért nem túl stabil - mivel a sav biológiai folyamatok eredményeként keletkezik, a karbonát keménység egyszerűen "elhasználódik". Ekkor a pH jelentős mértékben csökkenhet a szabad hidrogén ionok felhalmozódása következtében."
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.12.02. 08:55

Én eddig azt gondoltam, hogy a kh-t anionok adják, az idézetben pedig a karbonát kationként szerepel (a bikarbonát pedig anionként).

Ez nem véletlenül egy elírás? Vagy a gyakorlatban tényleg kationként van jelen vegyületekben a vízben?

És... az enyhén savas pH, akkor csak útközben van a 0 pH felé a semleges pH-tól?
Az írásból az érződik, mintha a pH-val csak a következők történhetnének: vagy odaragad a semleges értékhez, vagy esik, vagy növekszik.
Szerintem a gyakorlatban azért inkább bizonyos határokon belül mozog, történjen az a hetes érték körül, vagy enyhén savas, enyhén lúgos értékeknél.

Ezeket szerintem nem csak a vízcserékkel lehet magyarázni, vagyis azzal, hogy ilyen módon pH-t pufferoló anyagokat, mondjuk bikarbonátokat adunk az akváriumvízhez, amik egyébként elhasználódnának (és akkor ott lenne az élet vége az akváriumban amint koppan a nullánál a pH). Ha így lenne, akkor nem lennének angolul "ecosphere"-nek nevezett kis zárt ökoszisztémák. Ezekbe mellesleg garnélákat szoktak rakni, és boldogan elvannak bennük.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.12.04. 09:28

Na jó inkább méregetem a pH-t időnként, aztán lesz ami lesz. :) ;)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: tamasir » 2014.07.19. 18:27

Nem tudom használ valaki közületek mosura ph down port? Mi a tapasztalat vele ?
A novobaltos, tőzeges megoldással csak 7 ph tudtam előállítani a gyantával lágyított (0 kh) vízzel.
Köszönöm előre is a választ.
Avatar
tamasir
Red cherry
 
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.05.30. 16:36

Re: Enyhén savas pH

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.07.20. 12:08

tamasir írta:Nem tudom használ valaki közületek mosura ph down port? Mi a tapasztalat vele ?
A novobaltos, tőzeges megoldással csak 7 ph tudtam előállítani a gyantával lágyított (0 kh) vízzel.
Köszönöm előre is a választ.

Én próbáltam lugos vízzel, pillanatok alatt leviszi a ph-t, de másnapra vissza kúszik az eredeti értékre. Nekem soha sem sikerűlt lugos vizet stabilan savanyitani, csak úgy, ha gyantáztam (ph 3,9-4,2), innen már nem tudja vissza pufferelni magát. Ezután, nagyon óvatosan (könnyen megszaladhat és kezdheted előlről) ph emelővel beállítom a megfelelő értéket, a többit az aktív talaj elrendezi. Azt nem értem, hogy a gyantázott, tőzegezett víz, hogy lehet ph 7, szerintem ez mérési hiba lehet. Mivel méred a ph-t?
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron