Parazita a Sulawesi csigán

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Parazita a Sulawesi csigán

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.05. 09:52

Egy debreceni akvarista üzletben vásároltam egy friss csigaritkaság szállítmányból egy Sulawesi csigát.
Latin nevet ne kérdezzetek. Vizinyúl az tuti. Az akvaristán van róla képem, de szokás szerint most sem elérhető az oldal,
hogy linkeljek egy képet. Végül is annyira nem is érdekes, mert elpusztult már szegény.
Mókás teremtmény volt annyi szent, ahogy hatalmas elszántsággal araszolgatva vonszolta a házát maga után.
Pár napja volt nálam mikor észre vettem, hogy több fekete 1mm vastag és kb. 2-3 mm hosszú fekete pióca
szerű puhatestű mászkál a lágy részein. Sokszor láttam, hogy szabadulni próbál tőlük, de esélytelen volt.
Egyszer még kis is vettem és egy kicsi tálkában próbáltam egy hegyes csipesszel leszedegetni róla.
Mondanom sem kell szerintem, hogy egy csiga testéről bármit is leszedni anélkül, hogy vissza bújna a házába lehetetlen.
Már azon morfondíroztam, hogy egy gyertyaláng fölött felhevített tű hegyével megpróbálom "megszisszenteni" a mocskos férgeket.
De féltem hogy balul sül el. Vegyi anyag meg nem igazán jöhet szóba, mert ami a "piócára" nézve veszélyes, az a csigára nézve is az.
Egyre több lett rajta.
Föladtam és pár nap múlva el is hullott. Valami az eredeti élőhelyéről behurcol parazita lehetett, mert a kereskedésben 3 héttel később egy vizinyulat sem találtam, pedig voltak frissen születettek is az egyik akváriumban, ami nem az eladható kategória szerintem.
Aki csigaritkaságot vásárol, annak ajánlom hogy előtte alaposan nézze meg a nem e mászkál rajtuk valami. Érdemes.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Parazita a Sulawesi csigán

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.05. 10:06

Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Parazita a Sulawesi csigán

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.05. 19:55

Szomorú eset. A praziquantel lehet, hogy segített volna, ez a szer elvileg békén hagyja a csigákat. Rendszertanilag elég közel állnak egymáshoz a csigák meg a férgek, a legtöbb szer mindegyikre egyaránt hat, de azért vannak kivételek.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Parazita a Sulawesi csigán

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.04.05. 21:02

Sajnálom a csigádat. Én is voltam ott és gondolkoztam hogy veszek belőlük, de aztán mégsem vettem, így utólag - szerencse. Bár mindig karanténozom őket, nehogy lefertőzzék a többit.
Egyébként elég gyakran vannak a távol-keletről behozott Sulawesi csigákon paraziták, és sok betegség hordozói is lehetnek. A behozottakból nekem rendszerint a fele el is hullik. Amiket hazai tenyésztőtől vettem azokból egy sem pusztult el, csak persze azok általában nem kifejlett példányok, hanem 2-3 centisek voltak mikor vettem őket, és azért túl sok ember nem is foglalkozik velük.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba


Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég