Paraziták a vízben!

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Paraziták a vízben!

HozzászólásSzerző: Horrock » 2011.04.07. 10:57

Sziasztok!
Segitségre lenne szükségem. 1 honapja inditottam egy 30-as yellow firees akit amiben tegnap vettem észre, hogy garik furán viselkednek.
A petetaró lábaikat gyakran tisztogatják úgy uszkálnak a vízben mintha már rég lett volna csréve a víz.(pedig 3 napja 30%)
De ami igazán aggaszt , hogy hirtelen megugranak mint mikaor egymáshoz érünk látható ok nélkül.
Ezekután jobban köbenézve vetten észre, hogy a víz tele van kis élőlnyekkel(kb 50-80db) 0,5-0,3mm-esk átlátszoak kör alakú testel amin egy hegyes farok és két kis ugroláb található.
Azonnal 70%-os vizcserét hajtottam végre azálatok számának csökkentése érdekében.
Ami viszont közben tőrtént az fura, kétszer is mikőzbea a vizben mattatam megcsipett valamí, illetve fura(1-3mm-es) petéket vettem észre a üvegen és a berndezési tárgyakon illetve a csigákon.Ezeket elvileg a zebracsiga és a malály tornyos nem hagyhatta.Kép
Ezek a peték kemények tejfehérek nagy erökfejtésre a közepük kipukkad de ugy hozzátapad a fára és a köre, hogy a maradványaikat szinte lehetelen eltüntetni egésszen.
Ma regelre kis lényekk száma megnégyszerezödött a vizcsere utánihoz képest.
A sgitségeteket kérem a beazonositshoz és a probléma kezelés érdekében.
köszönettel:Horrock.
Avatar
Horrock
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.01.02. 15:02

Re: Paraziták a vízben!

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.07. 11:24

A peték azok a zebra csiga petéi. Sokakat megtéveszt, hogy ez a csiga nem szaporodik akváriumban. A kemény kis fehér petéit viszont mindenhova kiragasztja és sosem kel ki belőlük semmi, tehát maradnak amíg le nem kaparod.

Az ugráló bigyóid jó eséllyel kandicsrákok, teljes mértékben ártalmatlanok. A gyors szaporodásuk viszont arra utal, hogy sok lebegő mikróba él a vizedben, mivel azt eszik. A lebegő mikróbák meg bomló szerves anyagra utalnak.

A felsoroltak közül egyik élőlény se képes megcsípni. Csak érezted, vagy van látható nyoma is? Előbbi esetben meg kéne mérni, nincs-e valami kóbor feszültség a vízben. Ha látható nyoma van, akkor valami allergiafélére gyanakszom.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Paraziták a vízben!

HozzászólásSzerző: Horrock » 2011.04.07. 12:06

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Kandicsrák lehetséges de amit még kifelejtettem az az hogy kinászott a vizbol az üvegre és elrepült néhány(kb 3-5db).
Ami a csipést ileti lehetséges a koboráram nincs láthzó nyom de eddigi vizcseréknél nem tapasztaltam és új berendezés nem került az akváriumba.
Avatar
Horrock
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.01.02. 15:02

Re: Paraziták a vízben!

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.07. 13:44

Az Amano-s 30 literesben még mindig hódítanak a parányi kis izéim.
Ha egy szárazföldi állathoz kéne hasonlítanom, akkor így néz ki.
Kép
Avval a különbséggel, hogy ezek vízben élnek és jól úsznak és szeretnek az üvegen futkározni.
Legutóbb mikor úgy 30 Amano lárva igyekezett a lámpa fénye felé, számomra bizarr látványt nyújtott,
hogy ezek a lények is ott tolonganak a fény körül. Körülbelül 1 mm-esek.

Arra gondoltam, hogy ki kellene fognom az Amano-kat egy elkülönítő medencébe, amit a sajt vizükkel töltök föl, de
erősen átszűrök előtte, hogy ne kerülhessen bele parazita. A növényeket kiszedem addig és kapnak egy 15 perces Neptun
gyors fürdőt, majd egy csapvizes öblítést.
Az akváriumban maradt vizet pedig fölmelegítem egy napra úgy 50 fokra úgy, hogy veszek ki belőle kancsóba vizet, majd mikróban fölmelegítem és visszaöntöm.
Ezt addig folytatom míg föl nem forrósodik eléggé a víz. Miután elvileg elpusztult minden kis herkentyű, hagyom visszahűlni a vizet majd lesz egy 30%-os vízcserével egybekötött porszívózás és mehetnek vissza az Amano-k.
Szerintetek életképes ötlet vagy takarítsam ki az aksit, főzzem ki a kavicsot és kezdjek mindent a nulláról ?
Gondolom a lebontó baciknak is reszeltek ezzel, de már sok lehetőség nem maradt.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Paraziták a vízben!

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.04.08. 10:03

Szia Killer81!

A csatolt képen egy szárazföldi ászkarák látható. Nekik vannak vízi rokonaik is. Talán ez segít, hogy milyen irányban érdemes tovább keresgélni az "eltávolításukkal" kapcsolatban. Bár figyelembe véve, hogy egy pocsolyában is vígan elvannak, nem ígérkezik könnyű feladatnak… :?
A melegítéses irtással kapcsolatban nekem több fenntartásom is van. Ahogy írtad, a baciknak annyi, az elhullott állatok bomló maradványairól nem is beszélve. Nem tudom, hogy ezt a takarítás és a vízcsere megoldja-e. Ha nem, akkor az ammónia az egekbe fog szökni. Ráadásul utána ismét be kell járatni az akváriumot, amit ugyan meg lehet gyorsítani baktérium kultúrákkal, csak kérdés, hogy mennyire.
Az is érdekes kérdés, hogy ezeknek a jószágoknak a petéi mennyire ellenállóak. Mivel időszakos, néha kiszáradó pocsolyákban is megmaradnak, gondolom elég jól bírják a szélsőséges körülményeket. A talajrétegben lehet, hogy még egy ilyen melegítéses dolgot is átvészelhetnek.

Gabo
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Előző

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron