Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.01.02. 17:20

A barna alga inkább szűrési hiba, mint világítási. Gyenge a szűrésed, vagy rossz az áramlásod.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.02. 17:40

Nem akarok idézni, mert hosszú lenne.

A barna alga tipikus "akváriumindítós" alga, akkor jelenik meg, amikor a biológiai szűrés (még) nem megfelelő. A legtöbb akváriumnál, amiben kellő szűrőfelületű szűrő van (nem a vízforgatás számít!) magától eltűnik 2-3-4 héttel a megjelenése után. Nem veszélyes sem a növényekre, sem az állatokra, általában csak esztétikai bajok vannak vele. Igazából nem tudom, hogy hány litert szűrsz hány liternyi szűrőanyaggal, de ha utóbbi eléri az előbbi 5%-át, akkor biztosan meg fog szűnni a barna alga, csak várni kell. Ha ez a mutató nem éri el még a 2%-ot sem, akkor viszont nagyon körültekintően kell bánni mindennel, mert olyan könnyen borul, hogy szinte lehetetlen az algát távol tartani. Kettő között is figyelni kell, de ott már lehet 1-2 kisebb hibával is boldogulni.

Az áramlásra nincs sajnos tuti tanács. Engem a nagy akváriumnál elöntött az ecsetalga, de miután az esőztetőn állítottam felfelé kb 10 fokot, nem jött vissza azóta sem, pedig az áramlás szinte ugyanolyan maradt, de csak szinte. Ezt ki kell kísérletezned, és minden változtatás után várni 2-3 hetet, hogy lássad az alga terjeszkedését, vagy visszaszorulását. Alapvetően ha a kiömlő felfelé van már nem lehet nagyon extrém ereje az áramlásnak, de lehet, hogy emellett kicsit vissza is kell fojtani a szűrőt.

A rossz világítás egyértelműen algásodást okoz. Ez nem lehetőség, tény. Mindenképp a 11W-os izzódat használd, bár nem tudom hány liter fölött történik ez. CO2 beoldás nélkül legalább 20 literes akvárium kell alá, hogy ne legyen túl erős (lehet kisebb is, de az gyakorlatot igényel!), legfeljebb 30-as, hogy ne legyen túl gyenge. A világítás időtartama megint lényeges kérdés. A legtöbb növény napi 6-9 órát képes fotoszintetizálni. Ez főleg attól függ, hogy honnan származik eredetileg, ott milyen hosszúak a nappalok. Ebből látszik, hogy napi 9 óránál többet semmiképp sem érdemes világítani, mert az már BIZTOSAN csak az algáknak kedvez. Nekem 2 akváriumom van, a nagyban napi 6 óránál stagnáltak a növények, 7-nél gyönyörűen nőnek (0,5W/L), feljebb nem mentem. A kicsinél 7,5 óránál ellepte az üveget a zöld pontalga a heti vízcsere előtti napra, a jelenlegi 7 óránál 2 hét alatt is alig jön a pontalga (0,9 W/L!!!). Carbo-t kap mindkét akvárium naponta, és minőségi tápozást.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: cuko » 2013.01.03. 21:15

Az áramlásra gyanakszom én is, megpróbálom akkor állítgatni, és figyelni, hogy hogyan reagál rá az akvárium.

Az első kommentemben amúgy linkeltem az akváriumomat, hogy ne foglaljam a helyet fölöslegesen, nettó 24l/11W 6500K/Aquael PatMini szűrő egyébként.
A szűrőanyag így nálam csak a szivacs, ami kb negyed literes lehet számításaim szerint, de az Aquael fanokénál nagyobb azért, és be van vagdosva, így a felülete is nagyobb (bár ez nem tudom, mennyit számít).

A világítás napi 8 órát ment eredetileg, aztán kipróbáltam 10-zel, és most 9-re van állítva az időzítő.
Nem gondoltam, hogy ha a másik izzó meleg fényű, az befolyásol bármit is, azt hittem, csak kisebb a hatásfok.

Köszönöm a tanácsokat!
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.03. 22:50

Világítást visszavenném 8 órára, egyébként tökéletes az akváriumhoz. Ha esetleg úgyis jön a zöld pontalga, akkor óvatosan, két hetente még csökkenteném fél-fél órával, amíg már nem lesz zavaró az üveg algásodása. 6 óra alá viszont nem szabad menni, de szinte kizárt, hogy erre sort kéne keríteni.
Elég egyértelmű most már számomra, hogy a szűrőfelület a szűk keresztmetszet. A belső szűrők (pár kivétellel) indokolatlanul nagy vízforgatással, és rendkívül kis szűrőfelülettel rendelkeznek. Egyszerűen nem értem, hogy sokszor 4-5-600 l/h-ás vízforgatás mellé hogy a fenébe mernek odabiggyeszteni 0,2-0,4 liternyi szűrőtérfogatot... :? Egyszerűen hihetetlen, szart sem érnek ezek a szűrők. :evil:
A bevágás sajnos nem növeli a bacik helyét, csak több mechanikai szennyeződést tud összeszedni. Gyorsan rákerestem pár képre a szűrőről, és úgy látom elég finom, sűrű szivacs van rajta, de ha esetleg lehet hozzá kapni (vagy tudsz csinálni) nagyobb méretű, vagy esetleg még sűrűbb szivacsot, akkor ajánlanám a cseréjét, mert ezzel is sok-sok plusz bacit lehet munkára fogni.

A legfontosabb az, hogy légy türelmes. Ha valamin változtatsz, sajnos általában legalább 1-2 hét kell, mire látható a változás, néha még több. Érdemes óvatosan, lehetőleg egyszerre csak egy, legfeljebb két dolgot módosítani, bármiről is legyen szó, beleértve az áramlás erősségét, irányát, a világítást, tápozást, vízcserét, etetést, mindent.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Zotmund27 » 2013.02.03. 18:10

Üdv!

Algexit-nek crs-ekre normál adagolásnál van-e valami káros hatása?
Zotmund27
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.09.10. 17:09

Előző

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég