Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.03.30. 00:35

Próbálta már valaki a No Planaria terméket a Biomax-tól?

Ez egy 3 napos kúra kifejezetten planáriára. Természetes alapú így állítólag kíméletesebb, mint a többi módszer.
Német garnis fórumon elég sok visszajelzést lehet erről olvasni.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.03.31. 20:06

viktorlantos írta:Próbálta már valaki a No Planaria terméket a Biomax-tól?

Ez egy 3 napos kúra kifejezetten planáriára. Természetes alapú így állítólag kíméletesebb, mint a többi módszer.
Német garnis fórumon elég sok visszajelzést lehet erről olvasni.


Próbálni nem próbáltam, de én is olvastam róla külföldi fórumokon. Kíváncsi lennék rá, de szerencsémre most nem lenne rá szükség. :) (remélem így is marad)
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.06. 10:30

Német fórumokat olvasgattam, és azt a meglepő felfedezést tettem, miszerint sokan használnak planária ellen nagy mocsári csigát. Ugyanis elvileg felfalja, a hidrákkal egyetemben. Szépen eszi az algákat is, de ha kevés van, akkor a növényeknek is nekiesik, szép nagy csiga, fér a gyomrába rendesen, szóval odafigyelést igényel a használata. Planáriám szerencsére nincs, viszont egy pár nagy mocsári pár hete "karanténba" került a nagyanyám vizes hordójában, adandó alkalommal felfuvarozom őket Pestre.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.04.06. 16:07

Erre kíváncsi vagyok, ki is próbálom, van egy garnis medencém amiben van planáriám, de nem szeretném se vegyszerezni, se teljesen kipakolni most. Hátha beválik, ha nem akkor marad a kipakolás és a sósavfürdő. Én a fenbendazoltól is tartok, ki tudja milyen hatással van a garnikra hosszútávon, túl sok tapasztalat nincs róla megosztva, de ha valaki biztosra tudja hogy nem veszélyes, meggyőzhető vagyok. De addig szerintem a legegyszerűbb megoldás a teljes kilakoltatás, és utána teljes fertőtlenítés. Na ez egy beállt növényesnél persze elég rosszul hangzik, de egy garnis medencénél azért nem olyan veszélyes.
A mocsári és más nagy-testű csigánál arra vigyázni kell egy garnis medencénél, hogy ha elpusztul olyan mennyiségű ammónia termelődik a maradványaiból ami veszélyes lehet a garnikra, természetesen nem cseresznye-garnélára gondolok. Én már jártam vele pórul. Egyébként ha megeszik a planáriát, az újszülött garnikat vajon nem bántják? Valakinek van egyébként konkrét tapasztalata ezzel kapcsolatban? Nem esetleg csak a fölösleges táplálékot takarítják el a csigák és ilyen módon vannak összefüggésben a planáriák számával.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.06. 16:33

Pontos esetleírásokat nem találtam a csigás planáriairtásról, vannak erősen szkeptikus vélemények is vele kapcsolatban. Szerintem egy próbát megér, ha működik, az egy kellemesen praktikus megoldást jelentene. Az még kérdéses, hogy mennyit kockáztat az ember egy vadon gyűjtött állattal. Talán nem olyan veszélyesek, mint a trópusi vadon gyűjtöttek, mert nálunk nem élnek garnélák, ezért kifejezetten garnélaspecifikus kórokozót nem hordozhatnak. Egy megfelelően hosszú karanténozás megakadályozza, hogy potyautasok kerüljenek be a csigával, például egy újabb planáriafaj.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: lakly » 2011.04.08. 18:10

feca101 írta:Erre kíváncsi vagyok, ki is próbálom, van egy garnis medencém amiben van planáriám, de nem szeretném se vegyszerezni, se teljesen kipakolni most. Hátha beválik, ha nem akkor marad a kipakolás és a sósavfürdő. Én a fenbendazoltól is tartok, ki tudja milyen hatással van a garnikra hosszútávon, túl sok tapasztalat nincs róla megosztva, de ha valaki biztosra tudja hogy nem veszélyes, meggyőzhető vagyok. De addig szerintem a legegyszerűbb megoldás a teljes kilakoltatás, és utána teljes fertőtlenítés. Na ez egy beállt növényesnél persze elég rosszul hangzik, de egy garnis medencénél azért nem olyan veszélyes.
A mocsári és más nagy-testű csigánál arra vigyázni kell egy garnis medencénél, hogy ha elpusztul olyan mennyiségű ammónia termelődik a maradványaiból ami veszélyes lehet a garnikra, természetesen nem cseresznye-garnélára gondolok. Én már jártam vele pórul. Egyébként ha megeszik a planáriát, az újszülött garnikat vajon nem bántják? Valakinek van egyébként konkrét tapasztalata ezzel kapcsolatban? Nem esetleg csak a fölösleges táplálékot takarítják el a csigák és ilyen módon vannak összefüggésben a planáriák számával.



Szia!
Szívesen megosztom a tapasztalataimat 5%-os fenbendazol-ról.
Nálam is megjelentek ezek a kis dö..., és nagyon sok helyen utánaolvastam, de én is ezzel szembesültem, hogy konkrétum sehol sincs leírva.
Nagy segítségem volt a témában :arrow: (spuc).
Eldöntöttem, hogy ezt az irtási módot használom 28 l-es RC-s akváriumomban. Sok petés, és újszülött volt, ezért nem akartam szétszedni, és napokon keresztül garnélát vadászni, és mindent "átféregteleníteni".
Ezt az adagolást követtem http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/planaria-a-how-to-get-rid-of/.
A kezelés időtartama 5 nap volt, folyamatos megfigyeléssel.
Az RC-k, és az ottok nem viselkedtek furcsán, rájuk nem volt semmilyen hatással a kezelés.
Etetéskor folyamatosan figyeltem a kicsiket, és a petés nőstényeket hogy náluk sem okoz e problémát.
5. nap elteltével 50%-os vízcserét csináltam (máskor csak 30%).
A maradványok bomlását nem tapasztaltam, de ez talán betudható a külső biológiai szűrőnek.

Összegezve: Félve nyúltam én is a vegyszeres kezeléshez, de nem bántam meg.
Sikerrel zárult, és a létszámellenőrzésnél mindenki megvolt, sőt az állománynövekedés folyamatos, töretlen. :)
lakly
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:04
Tartózkodási hely: Szekszárd

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.04.13. 16:57

Sikerült beszereznem egy jó-pár mocsári-csigát egy ismerősömtől, nem is kellett karanténozzam, mert nála is akváriumban voltak Cambarellusokkal. Be is vetettem őket a planáriák ellen. Hát... sajnos a kezdeti tapasztalat: planária vs. mocsári-csiga - 0-2 - a planáriák javára :( . Lehet hogy csak a vízváltozás miatt pusztult el a csigákból - azért falták fel a planáriák, de inkább úgy tűnt mintha egyből megtámadták volna őket - mintha valami csemegét raktam volna nekik :? . Remélem ez majd megváltozik és fordítva lesz, és a csigák fogják csemegézni a planáriát. Az ismerősömnél egyébként nincs a rákok és mocsári-csigák mellett planária pedig eteti őket elég sok fehérjedús kajával, plusz többféle élő és fagyasztottal. Na majd beszámolok 1-2 hónap múlva. De azért beszerzem a fenbendazolt biztos ami biztos.

Kezdem érteni az idegrángást mikor meglátjátok a planáriákat, ez kezd nálam is kialakulni.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.04.13. 17:01

Szia!
Szívesen megosztom a tapasztalataimat 5%-os fenbendazol-ról.
Nálam is megjelentek ezek a kis dö..., és nagyon sok helyen utánaolvastam, de én is ezzel szembesültem, hogy konkrétum sehol sincs leírva.
Nagy segítségem volt a témában :arrow: (spuc).
Eldöntöttem, hogy ezt az irtási módot használom 28 l-es RC-s akváriumomban. Sok petés, és újszülött volt, ezért nem akartam szétszedni, és napokon keresztül garnélát vadászni, és mindent "átféregteleníteni".
Ezt az adagolást követtem http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/planaria-a-how-to-get-rid-of/.
A kezelés időtartama 5 nap volt, folyamatos megfigyeléssel.
Az RC-k, és az ottok nem viselkedtek furcsán, rájuk nem volt semmilyen hatással a kezelés.
Etetéskor folyamatosan figyeltem a kicsiket, és a petés nőstényeket hogy náluk sem okoz e problémát.
5. nap elteltével 50%-os vízcserét csináltam (máskor csak 30%).
A maradványok bomlását nem tapasztaltam, de ez talán betudható a külső biológiai szűrőnek.

Összegezve: Félve nyúltam én is a vegyszeres kezeléshez, de nem bántam meg.
Sikerrel zárult, és a létszámellenőrzésnél mindenki megvolt, sőt az állománynövekedés folyamatos, töretlen. :)


Köszönöm az infót, egyre inkább hajlok afelé hogy én is kipróbáljam.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.04.13. 18:26

Összegezve: Félve nyúltam én is a vegyszeres kezeléshez, de nem bántam meg.
Sikerrel zárult, és a létszámellenőrzésnél mindenki megvolt, sőt az állománynövekedés folyamatos, töretlen.

Örülök, hogy sikerült. Én meg Frettner és Moszat tapasztalatai alapján mertem ajánlani.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.05.10. 16:57

Na betelt a pohár, elegem van a planáriákból :evil: Az egyik akváriumban tegnap láttam meg a frissen elengedett kis CRS garnikat és már látszott hogy van köztük egy pár érdekes színezetű TiBee, reggelre legalább a fele beleragadt a planáriák nyálkájába :evil:
Elmentem az állatorvoshoz fölírattam az 5% -os fenbendazolt 50g-os kiszerelésben és azonnal ki is váltottam. El is kezdtem adagolni 0.1 gramm/30 liter adagolással - szerintetek jó ez az adagolás?
A csigákat kimenekítettem ebből az akváriumból a kezelés előtt, már ami maradt belőlük, a planáriák nagy részüket kiirtották.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég