Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.12.22. 14:58

A cérnavékony nem (biztos) planária. Ha új az akvárium, előfordulhatnak, de pár hét alatt (megfelelő szűrés és vízcserék, valamint a túletetés kerülése) eltűnnek maguktól. Szerintem még ne gyógyszerezz.
A planária viszonylag vastag, a kisebbek szélessége is eléri a 1,5-3mm-t.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.06. 17:26

Az akváriumot nézegetve megláttam egy "felhőt" az üvegen belül. Nagyon apró, fehér, kukac szerű lényekből áll. Megláttam belőlük néhány nagyobbat is, melyek max 2 mm hosszúak, és 0,1 mm vastagok lehetnek. Igen lassan mozognak, az egyik felük inkább kerek, míg a másik elvékonyodva ér véget. Planária lehet?
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.07. 14:33

Nematoda ;)

...egyébként a leírás alapján lehet más is, mint nematoda, vagy kis planária. Nálam nemrég több akváriumban is kis hosszúkás valamik lepték be a gyökereket, sziklákat, amik egy-két hét után kis muslincákká alakultak, de táplálék hiányában gyorsan megdöglöttek, tele volt velük pl. a fedő üveg, meg a vízfelszínen is lebegett elég sok. Még mindig nem jöttem rá, hogy milyen élőlény volt.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.07. 21:10

Bármelyikről is legyen szó, veszélyes a garnélákra? Kell ellenük tennem valamit, vagy kidöglenek maguktól? Mire kell fokozottan odafigyelnem, hogy többé ne legyenek ilyen dögök a garnik mellett? Tudom, biztos le van írva millió helyen, de egyáltalán nem biztos, hogy a leírások alkalmazhatóak garnélás akváriumban is...
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.08. 16:26

Ha nematoda, akkor nem gond, nem kell semmit csinálni. Túletetési indikátorként funkcionálnak, mint egyes gyorsan szaporodó csigafajok, ha nem etetsz feleslegesen sokat, akkor visszaszorulnak, én már észre sem veszem őket, több akváriumomban is van, időnként látok egyet-egyet.
Ha sokan vannak, akkor sem ártalmasak, legalábbis én ezt tapasztaltam.
Nekem soha nem volt az akváriumomban planária, viszont a természetben láttam egyet, egy kis tóban és nagyjából 100szor akkora volt(mondjuk a térfogata) mint egy nematoda, a színe meg sötétebb, barnás volt, szóval elég nehezen összetéveszthetőek.

Van még pár ilyen állat, mint a nematoda, mint pl. a kagylósrák, daphnia és cyclops, amik nem ártalmasak, ők is alsóbbrendű gerinctelen állatkák, mint a garnélák, csak kissebbek. Halas akváriumokban azért nem szoktak lenni, mert ott megeszik a tápláléklánc magasabb fokán álló állatok, míg egy garnélás akváriumban együtt éldegélnek, mint egy boldog gerinctelen család. ;)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.08. 19:52

Egyszerunick írta:Ha nematoda, akkor nem gond, nem kell semmit csinálni. Túletetési indikátorként funkcionálnak, mint egyes gyorsan szaporodó csigafajok, ha nem etetsz feleslegesen sokat, akkor visszaszorulnak, én már észre sem veszem őket, több akváriumomban is van, időnként látok egyet-egyet.
Ha sokan vannak, akkor sem ártalmasak, legalábbis én ezt tapasztaltam.
Nekem soha nem volt az akváriumomban planária, viszont a természetben láttam egyet, egy kis tóban és nagyjából 100szor akkora volt(mondjuk a térfogata) mint egy nematoda, a színe meg sötétebb, barnás volt, szóval elég nehezen összetéveszthetőek.

Van még pár ilyen állat, mint a nematoda, mint pl. a kagylósrák, daphnia és cyclops, amik nem ártalmasak, ők is alsóbbrendű gerinctelen állatkák, mint a garnélák, csak kissebbek. Halas akváriumokban azért nem szoktak lenni, mert ott megeszik a tápláléklánc magasabb fokán álló állatok, míg egy garnélás akváriumban együtt éldegélnek, mint egy boldog gerinctelen család. ;)


Köszönöm szépen, megnyugtattál. Hazaérve egyébként majd' szívbajt kaptam, mert egy "gigantikus", kb 3-4 mm-es jószágra lettem figyelmes. Jobban megnézve azonban már láttam, hogy csak egy újszülött garniról van szó, így ijedtségem örömbe csapott át! :D Már azt sem tudom, hányadik generáció látott ma napvilágot, mindenesetre ha nekik sem lesz semmi bajuk (láttam vagy 6-8 db-ot így hirtelen), akkor egész biztosan ártalmatlan férgeim vannak, amik egyébként egyáltalán nem barnásak.
Az etetésre pedig eddig is nagyon figyeltem, hiszen nagyon pici akváriumról van szó, de a jövőben még jobban kiszámolom majd a napi adagjukat kis állatkáimnak. :)
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.02.11. 13:30

Sziasztok.

Létezik fehér planária is? Vagy csak ilyen barnás színű?
Most megjelentek az üvegen ilyen kisebb nagyobb, fehér, féregszerű valamik. A legnagyobb kb. 2-3 mm, és nem vastagabbak 1mm-nél. Vannak belőlük ekkorák, és vannak kisebbek, vékonyabbak is. Biztos nem nematoda, mert az is van vízben, ők sodródnak az árral. Ezek viszont az üvegen mászkálnak, nagyon lassan (úgy tudom, a planária gyorsabban mozog)

Meg tudnátok mondani, hogy mik lehetnek ezek? Hogy lehetne őket írtani? (ha lehet, ne vegyszerrel)
Esetleg valamilyen hal nem csökkentené a számukat? Mondjuk törpe páncélosharcsa csapat? Vagy amanda lazac?
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.02.11. 13:36

A páncélos harcsák nem hiszem, hogy levadásznák őket, de az amandák valószínűleg igen. Viszont a legtöbb hal levadássza a kis garnélákat is, így amíg bent vannak a halak, addig szaporulatra nagyon ne számíts.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.02.11. 15:04

A páncélos harcsák nem hiszem, hogy levadásznák őket, de az amandák valószínűleg igen. Viszont a legtöbb hal levadássza a kis garnélákat is, így amíg bent vannak a halak, addig szaporulatra nagyon ne számíts.


Köszi szépen a választ. Szóval akkor a nanohalak is veszélyesek lennének a garnélákra? Én eddig úgy tudtam, hogy ők ártalmatlanok a kis garnélákra. :?

Közben láttam pár kommenttel feljebb, hogy neked is voltak hasonló élőlényeid a garnélás akváriumodban. Te mit csináltál velük? Sikerült eltüntetni őket, vagy még mindig benn vannak az akváriumban?
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.02.11. 19:54

lazioforever írta:
A páncélos harcsák nem hiszem, hogy levadásznák őket, de az amandák valószínűleg igen. Viszont a legtöbb hal levadássza a kis garnélákat is, így amíg bent vannak a halak, addig szaporulatra nagyon ne számíts.


Köszi szépen a választ. Szóval akkor a nanohalak is veszélyesek lennének a garnélákra? Én eddig úgy tudtam, hogy ők ártalmatlanok a kis garnélákra. :?

Közben láttam pár kommenttel feljebb, hogy neked is voltak hasonló élőlényeid a garnélás akváriumodban. Te mit csináltál velük? Sikerült eltüntetni őket, vagy még mindig benn vannak az akváriumban?


Nem tettem ellenük semmit, csak kb egy hétig-10 napig csak zöldségekkel etettem (állítólag azt nem eszik). Szinte mind eltűnt, de azért még látni párat, de egyáltalán nem zavaróak, nincsenek annyian.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 4 vendég

cron