Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.27. 18:48

Nekem van, Budapesti vagy? 706302623
Ja, és nem kell, ha a növényeket kiveszed és beáztatod bubis ásványvízbe, minden megdöglik rajta. Utána mehet az új akváriumba.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 20:44

Köszönöm, ez nem rossz tipp, azt mondjuk nem tudom, hogy a jávai mohát hogy fogom tudni garnéla nélkül kiszedni és megbubizni... de akkor lehet, hogy a régiből csak egy-két szálas növény, meg a gömbmoha költözik, jávait meg veszek újat, garni nélkül, és azt mosom ki szódában... bár mostanra olyan szépen megtelepedett a cserép bújócsövön...
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.27. 21:24

A gömbmoha belül tele van mindenféle élősködővel, ráadásul nem is moha, hanem egy algaféle....
És terjed....olyan szálakban.... szép, de soha többet. Ha rám hallgatsz, kuka... ;)
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 21:37

öööööö, akkor megy a befőttesüvegbe, ahová a túlszaporodott csigákat szoktam kihalászni, aztán, ha összegyűlt egy adag, felteszem az akvarista.hu ingyen elvihető rovatába, és másnap elkelnek...;)
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.30. 14:27

Szerintem egy kicsit keveredés van a planária témában.
Sokan összekeverhetik a fonálférgeket (Nematoda) és a laposférgeket (Planária) amik előfordulhatnak az akváriumban.
A Nematódák maximum 2-3 mm-re nőnek meg és fehérek, a Planáriák pedig akár több centisre is megnőhetnek és sötétebb színűek, arányosan vastagabbak is.
A két faj nem ugyan az, a Nematódák szerintem semennyire nem károsak, sőt hasznosak, úgy mint pl. a csigák, a halak is elfogyasztják őket.
Ha előttem már ezt leírta valaki akkor bocsánat.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.04.01. 10:15

rákerestem mindkettő képtalálataira, szerintem nekem planáriám volt a kis akiban, 2-3 mm-esek voltak ugyan, de az arányuk inkább a rövid, széles, lapos jelzőkkel írható le... úgy néztek ki, mint egy nagyon pici, fehér meztelen csiga...

no mindegy, remélem, az új akiba nem hurcoltam át őket, a növényeket alaposan, szódával fertőtlenítettem, az állatok meg, remélem, nem hordozzák őket

viszont az durva, hogy az új akiba vett fűféle növény (nem tudom pontosan, majd teszek föl képet a megfelelő topikba) gyökerei közt két példány egy centis pióca-szerűség kapaszkodott, akiket szódavizes kezelés után is alig tudtam lecsippenteni a gyökerekről, úgy odaszívták magukat... nagyon figyeljetek, ha vesztek növényt boltban...:(
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Planária

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.06.25. 10:20

Arra van ötletetek, hogy honnan kerülhet be planária az akváriumba?

Régebben, mikor küszködtem velük, az igazi ~2cm hosszú és 2-3mm széles fajta volt, de halakkal voltak. Sóztam a vizet (elevenszülők voltak), és eltűntek, hetekig nem is láttam belőlük. Aztán megint etettem a liofilizált vörösszúnyoggal, és újra megjelentek.
Természetesen a garnélákat nem etettem liofilizált szúnyoggal, de gyanús lett az egyik táp. Szerencsére a garnéláknál kisebb, csak ~1cm hosszúságúak voltak, de ahogy írtam már, sajnos elkezdték enni őket.

Lehetséges, hogy granulált táppal vittem be a fertőzést? Vagy nem vettem észre, mikor áthalásztam a garnélákat, hogy a hálóban volt egy kis planária is? A mentőakváriumból horgásztam ki egyet, és elég ideges lettem miatta, hogy megint van, nem szeretném újrakezdeni, ezért kellett "felrobbantani" a rendes akváriumukat, amit most építek újra.

Kidobtam a tápot, és vettem helyette egy újat, amit be is raktam a fagyasztóba kibontatlanul, hogy nehogy abból juthasson a féreg az akváriumba.

Vagy paranoiás vagyok, és csak a gömbmohával (vagy más növénnyel), esetleg az AN shrimp soil aljzattal vittem be a planáriát?
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Planária

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2012.06.25. 14:28

Én növényre tippelnék. Gömbmoha elég sanszos.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.06.25. 15:53

Köszi, sok fórumot végigolvasva én is erre jutottam. Innentől kezdve mellőzöm a gömbmohát. És ha véletlenül megint megjelennek, még idejekorán bevetem a gyógyszeres kezelést, nem várom meg míg százas nagyságrendűvé válik az állomány.

Azért nem mertem gyógyszerezni, mert féltem attól, hogy a viszonylag kis akváriumot az elpusztuló nagy számú planária bomló teteme bedögleszti, és akkor annyi a garnéláknak is.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Planária

HozzászólásSzerző: djkerep » 2012.12.21. 15:22

Üdv!
Nagy valószínűséggel planária található az akváriumomban.
Fehér kis cérnavékony férgek, amelyek az üvegen mászkálnak. Található még vizibolha is a vízben. Gondolom az új növényekkel jöttek....
Valaki tudnak nekem küldeni egy kis Fenbendazol-t küldeni? 54 literes az akvárium.
3 csigaevő csiga van, azokat kivenném a kezelés idejére, de olyan gyógyszer kellene, ami a garnikat nem bántja.
Szolnoki vagyok.
djkerep
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.22. 11:40

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron