Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Planária

HozzászólásSzerző: FLINT » 2011.02.13. 19:15

Sziasztok!

beszereztem egy No Planaria nevű "csodaszert" ami a hidrákat ill. a planáriát is elpusztítja, elvileg a garnikra veszélytelen.
http://www.greenleafaquariums.com/plant ... by-biomax/

A nemesebb csiguszokat azért kiszedem. A kúráról majd beszámolok. Esetleg vki használta már?
FLINT
Red cherry
 
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2010.10.26. 22:01
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.16. 10:14

Szia Spuc!
Hogy vált be a csodaszer a planáriák ellen?
Sajnos ma vettem észre, hogy nálam is korzóznak az üvegen. :(
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.02.16. 17:38

Szia!
még nem vetettem be. Hétvégén újraindítom a plnáriás aksit mert mattenfilter szerelek be. Úgy terveztem, hogy az aljzatot beáztatom a csodaszerbe, a növényeket is lemosom vele. Így biztos nem lesz gond. Ha még így sem sikerül megszabadulnom tőlük akkor nyomatom élesbe.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.16. 19:11

spuc írta:Szia!
még nem vetettem be. Hétvégén újraindítom a plnáriás aksit mert mattenfilter szerelek be. Úgy terveztem, hogy az aljzatot beáztatom a csodaszerbe, a növényeket is lemosom vele. Így biztos nem lesz gond. Ha még így sem sikerül megszabadulnom tőlük akkor nyomatom élesbe.


Szerintem szedjél ki belőle minden más élőlényt, és toljál bele egy adaggal. Pár nap múlva még egy adag. Aztán egy vízcsere.
Utána lehet újraindítani. A növényeket szódavízben kiáztatni, az aljzatot sütőben átsütni, 200 fokon, 1 óra, ropogósra, utána beáztatni sima vízbe. És kész.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Planária

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.17. 00:04

Frettner írta:... A növényeket szódavízben kiáztatni, az aljzatot sütőben átsütni, 200 fokon, 1 óra, ropogósra, utána beáztatni sima vízbe. És kész.

Aztán ízlés szerint fűszerezzük. :lol:
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.02.20. 10:41

Akinek van planáriája is, annak van gömbmohája? Nagyon úgy tűnik, hogy én 2-ből 2x azzal hurcoltam be. A kis rohadékok szeretnek rajta, (benne?) lenni.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Laci » 2011.02.20. 12:49

A gömbmoha nálam tiltólistán van, a szitakötőlárvákat azzal hurcoltam be anno...
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.20. 14:12

Nálam van gömbmoha, viszont a diszkoszosból raktam át, ahol már másfél évig bent volt és nem láttam soha egy fia planáriát sem. Lehetséges lenne, hogy eddig a belsejében dekkoltak és most másztak csak ki? De miért?
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.02.20. 14:53

lehet, hogy ami kimászott, azt megették a halak, ami meg bennmaradt, az túlélte.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.02.20. 15:24

Most hogy újraindítom a planáriás aksit, volt szerencsém kísérletezni velük egy kicsit. A talajt végül is kifőztem, és csak a növényeket kezeltem. A kibányászott növényeket vödörbe tettem, és mivel nem volt garnéla, fenbendazolból kétszeres mennyiséget adagoltam. Két nap múlva a planáriák még nem döglöttek. Látszólag belassultak, összehúzódtak, de éltek. Igaz, hogy ezzel hosszab idejű kezelés (min 5 nap) szükséges.
Egyébként utánanéztem mi a hatásmechanizmusa a fenbendazolnak: a mikrotubulus felépítését gátolja. A mikrotubulusoknak (ez egy sok, ugyanolyan kisméretű fehérjéből felépülő óriásmolekula) többek között az izomfelépítésben és sejtosztódásban van szerepe. A kezelt állatok izmai egy idő után megbénulnak, sejtjei nem osztódnak normálisan, és állítólag a sejtek tápanyag (cukor) felvételével is problémák vannak (nem ismert a pontos mechanizmus). Ez a vegyszer valamiért a férgek mikrotubulusain hatékonyabban hat, mint más szervezeteken, ezért széles spektrumú féregirtóként szokták használni. Utólag láttam, hogy a szernek a felvétele kis hatásfokú, tehát a nagyobb koncentrációban való használata nem hatásosabb.

Szóval a lényeg, hogy két nap után már látszott, hogy hat, de még nem végezte ki a férgeket. ekkor próbálkoztam a szódafröccsel (talán Frettner javasolta valamelyik növényes topikban). 1liter a vödörbe (kb 10 liter vízhez) Ez elég hatékonynak bizonyult. A férgek rövid időn belül feljöttek a vízfelszín közelébe. Gondolom fulladoztak. Na ekkor begyűjtöttem jópárat további kísérletekhez. Három csoportra osztottam őket.
1. Kontrolcsoport: aki eddig fenbendazolt + szódát kapott
2. Gyorsfürdő: aki eddig fenbendazolt + szódát kapott + gyorsfürdő (5 csepp/fél liter)
3. Parakill: aki eddig fenbendazolt + szódát kapott + parakill turbó (5 csepp/ fél liter)

2 óra múlva megnéztem a túlélőket. Kezdetben mindenki döglöttnek tűnt, de egy kis meleg vízzel ki lehetett ugrasztani a nyulat a bokorból: ilyenkor ugyanis elkezdenek menekülni.
Hát az eredmény kicsit más lett, mint amire számítottam:
Kontrolcsoportban: 17-ből 1 túlélő (5,8%), gyorsfürdővel: 26-ból 12 túlélő (46,2%), parakill turbóval: 12-ből 6 túlélő (50%).
Következtetés: a gyorsfürdő és a parakill 2 órás használata nem ér semmit a férgek ellen (ez kétszeres dózis, minta amit a halakhoz javasolnak). A szóda és a fenbendazol viszont bejött, de a fenbendazolt hosszabb ideig kell használni
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég