Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.11.01. 22:23

Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.02. 10:15



Na, ez nem sikerült. Ez a kettő ugyanaz.... :lol:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.11.02. 19:02

Na, ez nem sikerült. Ez a kettő ugyanaz.... :lol:

Tényleg :oops: elnézést,rögtön javítom! :roll:

DIY planária csapda
http://www.youtube.com/watch?v=4Q_rve7nSek&feature=related
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.11.03. 09:47

Egy kicsit elbizonytalanodtam. Ilyenek nekem is vannak, de abban kételkedem, hogy ezek planáriák lennének. Bár elképzelhetõ. Nekem amik voltak, régen, azok ~2cm hosszúra, és ~3mm szélesre nõttek meg, ezek meg ~1mm szélesek, és 4-6mm hosszúak maximum. Ennél nagyobbat ebbõl a fajtából nem láttam.
Eddig nem láttam, hogy problémát okoznának, legalábbis nem láttam sem nyálkát tõlük, sem hogy ennének garnélát.
A csigaevõ csiga semmit sem ér ellenük (vagy legalábbis nincs látható eredménye), úgy szoktam kiszippantani õket egy üvegcsõ és gumitömlõ segítségével etetésnél. Néha nagyobb hullámban kiveszek 5-8db-ot, aztán utána jó darabig nem látok egyet sem, majd megint kiszippantok párat.
Mondjuk idegesítenek, az tény.
Ha tényleg planária, akkor inkább kitelepítem az akváriumot, és utána vegyszerezek, most hogy végre beállni látszik az élõvilág, nem szeretném hazavágni semmivel sem.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.11.03. 13:10

A planária nem egy faj, hanem egy egész család a laposférgeken belül, de parasztosan ide szoktuk sorolni az egész Turbellaria osztályt, amibe 4500 faj tartozik. Tehát az, hogy a tiéd nem olyan, mint másoké, csak annyit jelent, hogy nem ugyanabba a fajba tartozik, de attól még lehet ugyanúgy közeli rokon dög. Egy boltban láttam több centis planáriákat is, nyálkával, és nemhogy garnélát, de halat is ettek. Ha nem tapasztaltál negatívumot, akkor ne vegyszerezz, nem mindegyik faj ártalmas. Én úgy vettem észre, hogy a problémás fajok mind nyálkát hagynak.

http://www.youtube.com/watch?v=xKKceK8lFhc
Nálam például ilyen dögök voltak egy időben. Ha biológusként nézzük, akkor ezek nem planáriák, mivel a Macrostomum genusba tartoznak. De konyhanyelven azért még lehet őket is planáriázni. És ezek például teljesen ártalmatlannak bizonyultak.

Még egy egyszerű planáriacsapda: http://www.youtube.com/watch?v=saU7S2yb ... re=related
(Akvakertész hajlamúak figyelmét felhívnám a hatalmas Lomariopsis bokorra a háttérben.)

Egyébként meg: http://www.etsy.com/listing/79554726/pl ... ure-orange


taksoft írta:Egy kicsit elbizonytalanodtam. Ilyenek nekem is vannak, de abban kételkedem, hogy ezek planáriák lennének. Bár elképzelhetõ. Nekem amik voltak, régen, azok ~2cm hosszúra, és ~3mm szélesre nõttek meg, ezek meg ~1mm szélesek, és 4-6mm hosszúak maximum. Ennél nagyobbat ebbõl a fajtából nem láttam.
Eddig nem láttam, hogy problémát okoznának, legalábbis nem láttam sem nyálkát tõlük, sem hogy ennének garnélát.
A csigaevõ csiga semmit sem ér ellenük (vagy legalábbis nincs látható eredménye), úgy szoktam kiszippantani õket egy üvegcsõ és gumitömlõ segítségével etetésnél. Néha nagyobb hullámban kiveszek 5-8db-ot, aztán utána jó darabig nem látok egyet sem, majd megint kiszippantok párat.
Mondjuk idegesítenek, az tény.
Ha tényleg planária, akkor inkább kitelepítem az akváriumot, és utána vegyszerezek, most hogy végre beállni látszik az élõvilág, nem szeretném hazavágni semmivel sem.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.11.03. 14:30

Nekem pont olyanok, mint a gurámis(?) videón. Kicsi, vékony, fehér férgek, nem villámgyorsak, és a garnélákra egy sem támadt rá, inkább a kajájukat ennék.

Akkor maradok a kiszívogatásnál, egy-egy jobb napomon 6-10db-ot is ki tudok szívni, aztán 1-2 hétig nem is látok belõlük. Fõleg a nagyobbakra vadászom, de ha jön egy kicsi, az is megy a lefolyóba. A kis üvegcsõvel simán felszívom õket a talajról, nem kapaszkodnak valami erõsen a talajhoz. Lehet, hogy kipróbálom valamelyik csapdát is, hátha automatizálja a ritkítást.

Köszi!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Magam » 2011.12.08. 09:29

Kedves SPUC!
A Fórumon olvastam a planáriák elleni küzdelmeddel foglalkozó hozzászólásaidat. Sajnos nekem is „sikerült” valahonnan összeszednem egy párat. Olvastam, hogy az 5 %-os fenbendazollal sikeresen felvetted ellenük a küzdelmet, és két vállra is fektetted őket. (Talán 0,1 g/30 liter volt az akváriumban beállított koncentráció.) Nekem azért is gondot okoznak, mert "az üvegre cuppanó" vízibolhát (én vegyész vagyok, így a pontos tudományos nevét nem tudom megadni) is tartok az akváriumban, és ezek beleragadnak a planáriák által felkent nyálkába, ami megemészti őket. A kúrával kapcsolatban a következő kérdéseim lennének:
1.) Hosszabb távon sem árt a hatóanyag a garnéláknak?
2.) Jól emlékszem az alkalmazott koncentrációra?
3.) Hogyan lehet a gyógyszert beszerezni? (Sem kutyám, sem macskám, sem semmilyen szárazföldi állatom nincs, aminek részére az állatorvossal fel tudnám íratni.) Be lehet szerezni a szert recept nélkül valahol?
Elnézést kérek a "letámadásért", de szükségem lenne a szakmai segítségedre.
Üdvözlettel:
Béla
(p.s.: sajnos az e-mail címedet nem ismerem, ezért írok ide)
Magam
Új tag
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.12.07. 15:33

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.12.08. 16:04

Az István utcában, az Állatorvosi Egyetem főbejáratával szemben van egy nagy állatpatika. Én ott vettem Fenbendazolt, ezerpárzsáz forint volt a csomag. Nem kértek semmiféle receptet. Valószínűleg más állatpatikákban is ugyanúgy lehet kapni. Red cherry garnélák mellett használtam a szert, hosszabb távon sem ártott nekik, a szaporodásuk is zavartalan volt.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.12.09. 22:05

Bármelyik állatorvos ad, legfeljebb egy kis felárral. Arra figyelj, hogy lehetôleg tiszta fenbendazol legyen, további hatóanyagoktól mentes - egy egyébként az általános. A fenbendazol egy széles spektrumú, viszonylag gyengébb anyag. Ami azt jelenti, hogy a nagyobb tolerancia miatt nem kell annyira pontosan adagolni. Másfelôl ezzel hosszabb távú és széleskörû tapasztalatok vannak garnélás akváriumban is.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 09:26

sziasztok,

a kis, tízliteres, starter-kit szagú pikoaksimban planária-invázió van, egy-két milis kis fehér csúszómászók borítják az üveget (feltehetően ebben a nagy fehérjetartalmú plekó-tabletták is ludasak), ez adta az utolsó lökést egy 35-ös, mattenes szet beindításához; viszont az állatokat, meg a mohákat szeretném az újba is átvinni, így elkerülhetetlennek tűnik egy fenbendazolos elleninvázió a kicsiben a költöztetés előtt

tegnap több állatpatikát is végigjártam, de csak különböző készítmények formájában (tabletta, gél) volt fenbendazol, egy csomó vivő- és tartósítóanyaggal együtt

többen is írtátok, hogy egy ökörcsorda féregtelenítéséhez elegendő mennyiségben kaptatok vegyszert, így az volna a kérdésem, hogy valaki Budapesten hajlandó lenne-e egy tízliteres (négy lakos, 2-2 pinokkió ill. heteropoda) fertőtlenítéséhez elegendőt adni nekem? elmegyek érte, és még csokit is viszek!

előre is kösz...

Pirx
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég