Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.21. 09:48

Gondolkodtam ezen a gömbmoha ügyön. Mégsem az lesz a ludas, ugyanis az Amano garnélás akiba is tettem egyet (ugyanabból a nagy akváriumból), és ott nem jelentek meg a kis férgek. Nem is tudom, hogy planáriák-e egyáltalán, vagy valami más. Elég picik, 1-7mm hosszúak, cérna vékonyak, fehérek és az üvegen korzóznak. Ez is egy planária faj vajon?
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.02.21. 15:09

az valami fonalféreg lesz. nálam voltak egyszer, sózással próbáltam kiírtani őket, aztán inkább talajt cseréltem. amúgy is időszerű volt.
úgy tudom a legtöbb fonalféreg nem okoz kárt, de talán vannak veszélyesebbek is.
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.21. 15:38

Nna, beraktam öt galaxy razbórát. Van néhány pici vízibolhácska, azok ellen vetném be, úgy tűnik tetszik is nekik - mármint a halaknak. (Tesóm garnélás akijában úgy elszaporodtak a vízibolhák, hogy egy hónapja küzd már a kiirtásukkal - talán végre mondhatni hogy eredménnyel.) Hát még ha ezeket a kis fonalférgeket is megennék... Ha mégsem jönne be, akkor elvileg a fenbendazol valszeg ezeket is kinyiffantaná?
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: lakly » 2011.02.22. 18:27

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne 6-7 hete üzemelő garnis akváriumomban a kövek között megjelentek valami lények (nem planária, mert az is van).
Hajszál vékonyságú, kb . 1 cm-esek, opálos színűek.
Mik lehetnek ezek a lények, és a planáriával együtt valamilyen hatékony módszerrel ki lehet e irtani?
lakly
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:04
Tartózkodási hely: Szekszárd

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.22. 18:46

Jelentem a galaxyk a kis férgecskéket is eltüntették, alig látni már néhány darabot.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.03.20. 17:29

Egy kísérletben amely az emberi sejtújratermelődéssel kapcsolatban vizsgálta a planáriákat ( ezt aki már rákeresett a planáriára nyilván olvasta ) azt állapították meg:
hogy a planária, vagy más néven örvényféreg egész teste megújítására képes. Újjászülető-képessége (regeneráció) olyan hatásos, hogy már a kukac hosszának egy-kétszázhetvenkilenced résznyi szövetdarabjából képes egy új egyedet létrehozni.
Ezek szerint amikor kiveszek egyet - tehát hozzányúlok - pont hogy szaporítom?
Moszat kollégától kérdezném: Esetleg vizsgáltad már ezt a tulajdonságát mikroszkóp alatt?
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Planária

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.03.20. 17:41

Közben találtam egy kis videót ami szemlélteti mi történik ha feldarabolják - elképesztő:
http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5SPB ... re=related
De vajon mikor indol el ez a folyamat? Az egy-kétszázhetvenkilenced rész nagyon apró.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Planária

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.20. 18:39

Tényleg elképesztő!

Az alábbi lényt kb. egy órája leltem az egyik mohás ágon. Kb. 1cm hosszú és 1mm széles volt fénykorában, de a csipesz egy kicsit megcincálta a derekát meg az elejjit nekije, így sajnos elég rosszul lett tőle, de azért evickélt. A kép sajna nem túl jó, az ékszernagyítómon keresztül fotóztam egy kis géppel, ennyi telt tőlem és a szerkezettől. Lehet, hogy életem első planáriájába botlottam? :oops:

Kép
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.03.21. 22:03

feca101 írta:Közben találtam egy kis videót ami szemlélteti mi történik ha feldarabolják - elképesztő:
http://www.youtube.com/watch?v=vXN_5SPB ... re=related
De vajon mikor indol el ez a folyamat? Az egy-kétszázhetvenkilenced rész nagyon apró.


Van ott még érdekes video:

http://www.youtube.com/watch?v=J9EuFuJF ... re=related
ott van a második része is a videónak. A legdurvább, hogy ha a fejénél kezdve kettévágják, de csak félig, akkor gyakorlatilag két feje lesz és egy farka. Hihetetlen egy szívós kis féreg.
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.22. 14:32

gordiusz írta:Az alábbi lényt kb. egy órája leltem az egyik mohás ágon. Kb. 1cm hosszú és 1mm széles volt fénykorában, de a csipesz egy kicsit megcincálta a derekát meg az elejjit nekije, így sajnos elég rosszul lett tőle, de azért evickélt. A kép sajna nem túl jó, az ékszernagyítómon keresztül fotóztam egy kis géppel, ennyi telt tőlem és a szerkezettől. Lehet, hogy életem első planáriájába botlottam? :oops:

Határozottan laposféreg, de ahhoz túl megviselt példány, hogy pontosan be lehessen határozni. Valószínűleg a gyászplanária rokonsági körében kell keresni.

A szeletelős mókát még nem próbáltam, túlságosan utálom ezeket a dögöket, nem sok gusztusom van még hetekig életben tartani és pátyolgatni a felszeletelt példányt :) Meglátok egyet és már ráng az ideg a szemem sarkában.

A japán videón kifeküdtem a röhögéstől, az alájátszott ámuldozás meg szörnyülködés totál kisütötte az agyamat . Mászik a kukac, ezek meg úgy örülnek neki mintha cirkuszi mutatvány lenne.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron