Nematoda kiírtása

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.09.22. 10:53

Sziasztok!

Lehet, hogy feltaláltam a spanyol viaszt, de hátha hogy valakinek jól jön. Az egyik garnélás akváriumomban az indítás után megjelentek a Nematodák, kicsi pár mm hosszú fehér féregszerű lények. Utána olvasva nem ártalmasak, de valljuk be nem egy szép látvány. Ráadásul makacsul kitartottak, nem tűntek el 3-4 hónap alatt sem, pedig nem volt túletetés. Valami vegyszermentes megoldást kerestem ellenük.

Vannak egy másik akváriumban elevenszülő törpe fogaspontyaim (Heterandria formosa), végül az ő újszülöttjeik mentek garnélás akváriumba takarítani. Ezek már nem olyan esetlen kis halak, mint egy ikrát rakó faj ivadékai, de határozottan kisebbek még a törpeguppi kicsinyeinél is, és jóval kevésbé agresszívek (endler ivadékokkal volt rossz tapasztalatom). Mivel a szájuk is jóval kisebb, ezért még a pár hetes garnélaivadékokra sem jelentettek veszélyt, de a férgek pár nap alatt kifogytak az akváriumból, már egy hete nem láttam egy darabot sem. Mivel a férgek be tudnak bújni az ajzatba is, ezért ott is körbenéztem, de sehol senki. Mellesleg a kishalaknak is jót tett az élőeleség kúra.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.16. 08:57

Nekem is halak kezelték végül a nematoda + kandicsrák problémát az indítás után. Engem is nagyon idegesített a sok kis tekergőző fonál a frontüvegen, de 3 kölcsönguppi 2 nap alatt végzett mindenkivel. Most kellett végül menniük, hogy a petés nőstény sakuráknál hamarosan elérkezik az idő. Már látok néhány kandicsrákot újra, pár nappal a halak kiköltözése után. Remélem beállt annyira az akvárium, hogy a nematoda nem tér vissza. Mindenesetre engem ez meggyőzött arról, hogy érdemes húsevő takarítószemélyzetet is tartani a garnélák mellett. Már csak a szaporulatra egyáltalán nem veszélyes fajt kell megtalálnom. Ezek szerint endlerrel nem voltak jók a tapasztalataid?
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.10.16. 09:10

Az endlerek nagyon agresszívek, egyszerűen stesszelték a garnélákat. Addig nem is petésedett be újra az rc-k közül senki, amíg ki nem vettem őket.

De amúgy gyönyörűek, szóval azóta külön akváriumban laknak a Heterandia Formosa-kal. Most őket piszkálják, azt hiszem innen is költöznek egy harmadik akváriumba.

Amúgy én a kandicsrákok ellen egy bettával próbálkoztam (természetesen addig a garnélák költöztek), nekem túl nagynak tűntek a többi halhoz. Derekasan ette is őket, de a kandicsrákok nagyon tudnak rejtőzködni. Már két hete lakik velük a betta, és még mindig látok az ajzatban megbújva. Pedig látszik, hogy nem lazsál a hal sem. Ebből azt hiszem restart lesz.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.16. 09:41

érdekes, nekem a sima guppik sem stresszelték őket. igaz, hogy egyszer kétszer láttam, hogy ösztönből utánafordult a garnélának, ha elúszott mellette, de nem csipkedték őket. Mondjuk az is tény, hogy csak 3an voltak, nagyobb tömegben gondolom meghatványozódik a bátorságuk, a csapathalaknak. A törpe fogasponttyal most elgondolkodtattál, olvasom, hogy nagyon békés és csak 2,5 centire nő. Ideálisnak tűnik. Ha egy icipicivel látványosabb lenne, csöppet sem gondolkodnék ;)
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.18. 21:43

nos, visszatért a nematoda az frontüvegre. Ezek szerint a talajban éltek tovább.
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.10.24. 09:50

Nálam egy hónap után sincs sehol egy féreg sem. A halak olyan 3-4 nap alatt eltüntették őket, de aztán még két hétig benne laktak a biztonság kedvéért, hogy az ilyen ajzatban megbújó kis vacakokkal is elbánjanak.

És, úgy tűnik mégis a betta nyerte a hal vs k. rák harcot, ők is teljesen eltűntek, már két hete egyet sem láttam.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.10.24. 10:02

Nekem nematodám és már kandicsrákom is van, de engem nem zavarnak és ha jól tudom a garnélákat sem, egyedül azt olvastam, hogy a planária és a hydra veszélyeztetik őket, bár más módon. Az a baj pl. a nematodák feletetésével, hogy az újszülöt garnélák pont akkorák mint egy nematoda, így csak akkor nem eszik meg a halak a kicsiket is, ha nincsenek az akváriumban.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.10.24. 10:09

Egyszerunick írta:Nekem nematodám és már kandicsrákom is van, de engem nem zavarnak és ha jól tudom a garnélákat sem, egyedül azt olvastam, hogy a planária és a hydra veszélyeztetik őket, bár más módon. Az a baj pl. a nematodák feletetésével, hogy az újszülöt garnélák pont akkorák mint egy nematoda, így csak akkor nem eszik meg a halak a kicsiket is, ha nincsenek az akváriumban.


A kandicsrákkal tényleg ez a helyzet, így azt csak garnélamentes akváriumból lehet így kiszedni. De a nematoma kisebb egy újszülött garnélánál, és főleg jóval lassabb. A H. formosa újszülöttek (!) pont azért voltak jók, mert nem valami vérmes vadászok, nem bántották a pár hetes garnéláimat. Ebből a szempontból még egy újszülött guppi is rossz választás lenne, de a muja kis H. Formosa ivadék a maga 6-7mm-es nagyságával nem bántja a kisgarnélákat sem.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.01.29. 18:06

Sziasztok.

Sajnos nálam is felütötte a fejét 2 héttel az indítás után a nematoda probléma. Persze olvastam, hogy új akváriumnál ez viszonylag gyakori jelenség, és majd visszaszorulnak, de számuk mostanra kezd zavaró lenni.
Épp délelőtt cseréltem vizet az akváriumban, és vízcsere után lettem rá figyelmes, mennyien is vannak. Már tényleg zavaró, a szűrő keltette áramlás viszi őket össze vissza az aksiban.

Szerintetek érdemes valamilyen kiírtási mód után néznem (én valamilyen kisebb halra gondoltam), vagy még várja kicsit, hátha csökken a létszám?

Ha írtásra kerül a sor, akkor melyik kisebb halfajta jöhet szerintetek szóba? Én endler guppit, vagy elegáns törpe fogaspontyot nézegettem eddig. Szerintetek jó választás lenne valamelyik? Vagy esetleg valamelyik Boraras?
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Nematoda kiírtása

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.02.09. 20:12

Sziasztok.

A nematodák egyre többen vannak, már elértünk oda, hogy zavaró a számuk. Főleg vízcsere után látni belőlük sokat, ez normális?
Mit javasolnátok esetleg halakon kívül a kiírtásukra, vagy legalább megritkításukra?
Ha halakat, melyek jöhetnek szóba? Esetleg amanda lazac, agy törpe páncélosharcsa?

Válaszaitok előre is köszönöm.
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely


Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron