Magyarországi hegyi patak biotóp?

Triops, Aegla és minden más élőlény

Magyarországi hegyi patak biotóp?

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.10. 10:25

régóta van egy tervem, hogy milyen remek lenne egy kis hegyipatak nanoakváriumot csinálni, Magyarországon is élő parányokat felhasználva, köves gyors sodrású aljzatot imitálva. Soproniként fogalmazódott meg a gondolat, csak hogy tisztába kerüljetek a motivációval. A probléma csak az, hogy egyetlen olyan izgalmasabbnak tűnő faj jut eszembe, ami alkalmas lehet erre a célra és az egész életét a vízben éli, ez a bolharák. Nem túl látványosak, de viccesek, ahogy mindenféle méretben a vízben oldalt fordulva keresgélnek élelem után. Szerintem jól etetve őket, megfelelő körülmények között tartva bőven 1 centi főlé is nőhetnek.
A hazai hegyi patakok élővilágának nagyobb része csak lárvastádiumban él a vízben, ilyenek pl. a tegzesek. Pedig ők is nagyon mókásak ahogy mindenféle aljzaton található limlomból házat fabrikálnak maguknak. Amilyen az aljzat, olyan lesz a tegzes, köves, fatörmelékes, avarból készített.

Szóval szerintem egy 10 literes akváriumot be lehetne azért a poén és megfigyelés miatt rendezni, nem védett hazai állatokkal. Van esetleg ezzel kapcsolatban valakinek valamilyen tapasztalata? Tudnátok esetleg fajokat javasolni?
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Magyarországi hegyi patak biotóp?

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.10.10. 20:37

Én vízi ászkákat tartok egy kis akváriumban, pár kis balatoni kagylóval. Eredetileg itt vízibolhát akartam tenyészteni, de végül lusta voltam etetni őket (minden nap friss vízben oldott élesztővel), megmaradt az aki. Az ászkák a bolhákkal jöttek véletlenül a tavamból, de azóta egész jól elszaporodtak... Amikor még megvolt a kis növényes nanom, ezeket a kis rákokat használtam algák ellen, ők voltak a titkos fegyver, mivel szinte nem is látszódtak, csak tették a dolgukat. Egyébként érdekes állatok, nem verekszenek, békések. Nem néztem még utána a szaporodásuknak, de azt figyeltem meg, hogy a kicsiket a hasukon viszik(mint egyes majmok, csak fordítva), úgy mászkálnak, úsznak velük.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Magyarországi hegyi patak biotóp?

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.11. 09:54

Egyszerunick írta:Én vízi ászkákat tartok egy kis akváriumban, pár kis balatoni kagylóval. Eredetileg itt vízibolhát akartam tenyészteni, de végül lusta voltam etetni őket (minden nap friss vízben oldott élesztővel), megmaradt az aki. Az ászkák a bolhákkal jöttek véletlenül a tavamból, de azóta egész jól elszaporodtak... Amikor még megvolt a kis növényes nanom, ezeket a kis rákokat használtam algák ellen, ők voltak a titkos fegyver, mivel szinte nem is látszódtak, csak tették a dolgukat. Egyébként érdekes állatok, nem verekszenek, békések. Nem néztem még utána a szaporodásuknak, de azt figyeltem meg, hogy a kicsiket a hasukon viszik(mint egyes majmok, csak fordítva), úgy mászkálnak, úsznak velük.
ez is remek ötlet, mármint, hogy Kárpát - medencei tavi biotóp, itt azért nagyobb lehetőségek vannak. Kagylók, csigák és egyéb nyenyők. Amúgy érdemes beletekinteni ebbe a magyar természetfilm sorozatba, http://www.termeszetfilm.hu/index.php?o ... 88&lang=hu

ugye, hogy a magyar vizek élővilága is lehet izgalmas meg szép? más kérdés, hogy nanoakvárium létrehozása nem kis kihívást tartogat :)
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Magyarországi hegyi patak biotóp?

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2012.10.11. 10:00

amúgy az ászkarákok tartása nagy ötlet. szárazföldiekkel bohóckodtam kölökkoromban, de hát nekik a fő céljuk, hogy minél sötétebb helyen legyenek és minél jobban elbújjanak, szóval nem ideális állat megfigyelésre. A vízieket kipróbálom mindenképpen. Közben találtam példát a bolharák tartásra is akváriumban:
Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Magyarországi hegyi patak biotóp?

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.11.29. 19:25

Ezt nemrég találtam:
http://books.google.hu/books?id=0_Pakls ... edir_esc=y

Ausztráliában élő állatkák, de azért hasznosítható infók...
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika


Vissza: Minden más

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég