Csigabaj

Csigákkal kapcsolatos témák

Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.23. 21:18

Véletlenül hozzám került egy kis csigaevő csiga. Egy talajmintában töltött bezacskózva egy napot, aztán kapott egy kis ecetet, akkor vettem észre a szerencsétlent. Vissza volt húzódva a házába, úgy gondoltam, adok neki egy esélyt. A tiszta vízben pár perc múlva előbújt egy kicsit, pár milliméterrel túllógott a ház peremén. Ha történt valami körülötte, akkor azonnal visszahúzódott, tehát határozottan életjelenségeket produkált. Ez kezdődött több mint egy hete, és azóta is csak ugyanezt a kunsztot tudja. Ha nem abajgatom, pár millimétert kibújik, ha történik valami akkor vissza. Szerintetek lesz még ebből eleven csiga, vagy inkább adjam meg neki a kegyelemdöfést? Annyit tudok még, hogy az eredeti helyén egyetlen csigaevő(se más) csigát nem láttam aktívnak, az összes vagy a házában gubbasztott, vagy döglött volt.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.01.24. 21:41

Moszat írta:Véletlenül hozzám került egy kis csigaevő csiga. Egy talajmintában töltött bezacskózva egy napot, aztán kapott egy kis ecetet, akkor vettem észre a szerencsétlent. Vissza volt húzódva a házába, úgy gondoltam, adok neki egy esélyt. A tiszta vízben pár perc múlva előbújt egy kicsit, pár milliméterrel túllógott a ház peremén. Ha történt valami körülötte, akkor azonnal visszahúzódott, tehát határozottan életjelenségeket produkált. Ez kezdődött több mint egy hete, és azóta is csak ugyanezt a kunsztot tudja. Ha nem abajgatom, pár millimétert kibújik, ha történik valami akkor vissza. Szerintetek lesz még ebből eleven csiga, vagy inkább adjam meg neki a kegyelemdöfést? Annyit tudok még, hogy az eredeti helyén egyetlen csigaevő(se más) csigát nem láttam aktívnak, az összes vagy a házában gubbasztott, vagy döglött volt.


Sztem adj. Persze csak akkor ha kell, vagy nem zavar. Egyébként nálam sem arról híresek, hogy "futkosnak" az akváriumban. Elég félénkek de ha jön egy csiga a közelükbe rögtön felfalják. :D
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2011.01.26. 18:14

Nálam pl egész nap mászkálnak, és csiga híján a kajára is rámozdulnak. Mikor dobok be tápot, egyből 'kiszagolják' és odamennek.
Próbálj meg betenni neki valami kaját, hátha az kicsalogatja.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.26. 23:09

Azóta annyit fejlődött az állat, hogy most már 3-4 mm-t is képes kilógni a házból. Útban nincs, de igazából szükségem sincs rá, én kedvelem a barna csigákat.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.16. 09:06

A múlt héten vízcsere után a Tylo csigám magára csukta az ajtót, ki se bújt többet, pár nap után határozottan döglöttség jeleit mutatta. Megsirattam szegényt, már egy ideje elég inaktív volt. Tegnap vizet cseréltem a kis akváriumban, és vízcsere után azonnal begubózott a két kék postakürt csigám, ma reggelre döglöttnek tűnnek. Mi az isten lehet ez? A vízcseréhez JBL biotopolt használok, a kis akváriumban semmi más vegyszert. A hólyagcsigákon nem látok tüneteket.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.16. 11:44

én megpróbálnék aktív szenet szerezni... hátha valami mégis bekerült a vízbe, vagy már a csapból úgy jött!
a másik lehetőség valami parazita... csigapióca vagy valami nem békés állat :(
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.16. 21:31

Van aktív szén az akváriumban, de nem is volt ideje hatni, szinte azonnal láttam a csigákon, hogy baj van. A cserevízbe kellett volna pár nappal korábban belerakni, de előre meg nem gondoltam volna semmi ilyesmire. Annyi pénzem meg nincs, hogy vegyek egy csomag aktív szenet minden vízcseréhez. Ha nem telítődik, az nem látszik rajta. Szerintem nem parazita, valami akut mérgezés lehet, de elég gáz, ha ilyesmi történik Bp. VII. kerületi csapvízzel. Ha meg nem a csapvíz a ludas, akkor ötletem sincs... Próbálok szerezni máshonnan vizet a következő vízcseréhez, jobb megoldás nem jut eszembe. A két csiga lehet, hogy még nem halt meg, mintha mozdultak volna pár millimétert tegnaphoz képest.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.18. 14:57

A csigák megmenekültek. Még tegnap támadt az az ötletem, hogy a nagy akváriumban nem mutatnak tüneteket a vörös postakürtök, átdobtam oda a kékeket. Az egyik olyan 5 perc alatt magához tért és elmászott, a másik még mindig egy helyben meditál, de már tartja magát, nem csak hever. Ebben az akváriumban is cseréltem ugyanakkor vizet, de arányaiban jóval kevesebbet.

Ami tényszerűen levonható az egészből: valami belekerült a vízbe, amit nagyon nem szeretnek a csigák. Ez a valami nem illékony, nem távozik pár nap alatt a vízből. Nem használ ellene a JBL biotopol, ez utalhat arra, hogy nem nehézfém, és nem is klór, bár azt az időtényező is kizárja.
A vízcseréhez olyan vödröt használtam, amit semmi máshoz. Ha nem a csapvízben volt, akkor az ufók hozták. Kb. fél éve vannak megmagyarázhatatlan, eseti pusztulásaim a garnéláknál, elképzelhető, hogy ez a valami régebb óta megvan, csak alacsonyabb koncentrációban. A gond az, hogy ha nem tudom mit keressek, akkor nem tudom milyen tesztet kell venni az ellenőrzésre. Életem párjának van egy ismerőse, aki laborban vizet vizsgál, őt megkérdeztettem és az a válasz érkezett, hogy tilos kiadni az ilyen adatokat (?!). Ezt már máshonnan is hallottam, de azt hittem csak valami városi legenda. Valakinek valami ötlete, hogy derítsem ki a problémám okát?
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.04.18. 15:51

Moszat írta:A csigák megmenekültek. Még tegnap támadt az az ötletem, hogy a nagy akváriumban nem mutatnak tüneteket a vörös postakürtök, átdobtam oda a kékeket. Az egyik olyan 5 perc alatt magához tért és elmászott, a másik még mindig egy helyben meditál, de már tartja magát, nem csak hever. Ebben az akváriumban is cseréltem ugyanakkor vizet, de arányaiban jóval kevesebbet.

Ami tényszerűen levonható az egészből: valami belekerült a vízbe, amit nagyon nem szeretnek a csigák. Ez a valami nem illékony, nem távozik pár nap alatt a vízből. Nem használ ellene a JBL biotopol, ez utalhat arra, hogy nem nehézfém, és nem is klór, bár azt az időtényező is kizárja.
A vízcseréhez olyan vödröt használtam, amit semmi máshoz. Ha nem a csapvízben volt, akkor az ufók hozták. Kb. fél éve vannak megmagyarázhatatlan, eseti pusztulásaim a garnéláknál, elképzelhető, hogy ez a valami régebb óta megvan, csak alacsonyabb koncentrációban. A gond az, hogy ha nem tudom mit keressek, akkor nem tudom milyen tesztet kell venni az ellenőrzésre. Életem párjának van egy ismerőse, aki laborban vizet vizsgál, őt megkérdeztettem és az a válasz érkezett, hogy tilos kiadni az ilyen adatokat (?!). Ezt már máshonnan is hallottam, de azt hittem csak valami városi legenda. Valakinek valami ötlete, hogy derítsem ki a problémám okát?

Esetleg ha egy halas boltba viszel egy kis víz mintát,szerintem ott megnézik neked mindenféle tesztel hogy mi lehet a gond!Vagy nem ennyire segítőkészek a boltosok?Nem tudom,egy próbát megér!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Csigabaj

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.18. 17:29

myk74 írta: Esetleg ha egy halas boltba viszel egy kis víz mintát,szerintem ott megnézik neked mindenféle tesztel hogy mi lehet a gond!Vagy nem ennyire segítőkészek a boltosok?Nem tudom,egy próbát megér!

Ilyet sok helyen csinálnak jó pénzért, de csak azt tudják kimutatni, amit konkrét teszttel keresnek. Ha ez így megy tovább, akkor kiköhögöm rá a pénzt, csak akkor meg megint csúszik a külső szűrő beszerzése. Ehhez a megoldáshoz nem fűzök nagy reményt, mivel az akvarisztikai teszteket a tipikus akváriumi problémaforrásokra gyártják, mint pl. az ammónia és társai, vagy a növények szempontjából fontos fémek. A csapvízbe meg teljesen más szennyeződések szoktak bekerülni, mint pl. az arzén, a bór vagy az ólom. Városban az öreg csövek miatt szokott mindenféle bejutni a vízbe, aztán ki tudja mi van a környékünkön a talajban.

Kezd elegem lenni abból, hogy folyamatosan elhullik 1-1 garnéla. A 25 literes akváriumban már csak úgy 4 garnéla van meg 3 darab pár mm-es ivadékhal, abbahagytam a tápozását, és még így is párhetente halálesetet regisztrálok. Amióta elhagytam az easy carbot, a csigák szaporodnak mint a nyulak. Most meg a csigák is kezdik a dögledezést :(
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest


Vissza: Csigák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron