Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

Cherax, Cambarellus, Geosesarma és minden más, rákokkal kapcsolatos témák

Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.04. 10:34

Hozzávetőlegesen 2-3 éve jutottam hozzá először az első csapat Narancs törperákomhoz egy neves osztrák tenyésztőtől 15 euro/ db áron. Mivel nem hiszek a kevés állat, kis pénz, kis rizikó, nagy siker elméletben, ezért fontosnak tartottam, hogy egyből 3 párt tegyek bele az akkori 130 literes akváriumba, amit sok nagyobb méretű kővel és mohákkal tettem kényelmesebbé számukra. A hely elég nagy volt, hogy a hímek ne bántsák egymást, habár könnyebb sérüléseket így is okoztak (olló, lábak elvesztése). A szűrésről mindössze egy kis belső szivacsszűrő szolgált. Ezt a heti vízcserékkel kompenzáltam 10-25% mennyiségben sima csapvízzel (26 GH, 8 pH). Tudni kell, hogy hazájukban, Mexikóban a Lago de Pátzcuaro tóban találtak rá először a fajra. Erről a tóról ismeretes, hogy magasan a tengerszint felett helyezkedik el, 1920 méteren, ebből adódóan a tó hőmérséklete is alacsonyabb. A tartásnál is ez lett az iránymutató számomra. A narancssárga CP először egy holland tenyésztőnél jött elő és sikeres szelekcióval stabilizálta a színt. Én még soha nem láttam élőben vadas színezetű példányt, mára teljesen átvették a színes változatok a vezető szerepet a piacon. Létezik még egy színváltozata a CP Black, azaz a fekete Cambarellus vagy csokoládé Cambarellus. Számomra inkább az utolsó megnevezés találóbb, inkább csoki vagy barnás színű, mint fekete.
Visszatérve a szaporodásukra, elég gyorsan bekövetkezett, ebben lehet, hogy szerepet játszott az alacsony hőmérséklet (18-22 fok) és a 130 literes akvárium pár hónap alatt már kicsinek is bizonyult. Nemrégiben Szentgyoval a lengyel tenyésztőnél tett látogatásunkon meglepetésemre azzal az információval szolgált, hogy ő többet nem tart törpe rákokat, mert nagyon akvárium igényes a tartásuk. A szülők nem bántják a saját csemetéjüket, de a másét már megtámadják. Én ilyet soha nem tapasztaltam, pedig volt, hogy 100 kisebb-nagyobb példány is rohangált egy 60 literes akváriumban. A 2010 áprilisi költözésem alkalmával megváltam a maradék CPOmtól is, de miután újra indítottam a rendszeremet szükségét éreztem, hogy újra tartsak párat. Na ebből 5 pár lett, mindegyik kapott egy kb 40 literes akváriumot és bőszen vedlenek, valamint az egyik nőstény már be is petésedett! Alapvetően hihetetlen robusztus faj, bírják a magasabb hőmérsékletet és lehet számukra növényes akváriumot is csinálni ( a HC szőnyeget mondjuk lehet megpiszkálnák :) ).
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.04. 21:46

Anno kaptam én is néhány kis CPO-t Sáskától, sajnos valami miatt nálam nem lettek kicsik, bár azt hiszem a fő probléma az volt, hogy nem igazán lopták be magukat a szívembe, és ezt biztos érezték :)

Szép, kis piros állatkák, tényleg bárki könnyen tarthatja őket, csak nekem az agresszivitásuk nem tetszett, állandóan csak csattogtatták az ollóikat...
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.11.04. 22:00

Szép kis állatkák. Mekkorára nőnek?
Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.04. 22:05

smokie írta:Szép kis állatkák. Mekkorára nőnek?
Zoli


4-5 cm körül van a felnőttek mérete, nem lesznek nagyok, ezért kis akváriumban is lehet őket tartani.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.05. 11:46

Tényleg jópofa rákok, gondoltam én is hogy beszerzek néhányat, de most sajnos nincs hely nekik.Amúgy mennyire lehet öket összerakni más állatokkal: garnélákkal, halakkal? Mi az ami nem javasolt mellé? Azt olvastam, hogy a RC nem a legjobb választás melléjük.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.05. 12:08

Szia Spuc!

A társításnál náluk is, mint sok más állatnál a legfontosabb elvet kell figyelembe venni, hogy csak olyat halat tegyél melléjük, ami nem tudja megenni őket vagy nem zavarja az életterüket, azaz az aljzatot. A víz középső -felső vízrétegeiben úszó 2-7 cm-es halak passzolnak melléjük, elevenszülők nagy csoportja, törpe razborák, stb.. A CPO-k amúgy nem bántják a halakat, még amik éjszaka a talajon alszanak, azokat sem. Az ok egyszerűen az ollóik méretéből adódik. Persze itt is vannak kivételek, Hoitsym Marci bajtársnál állítólag vannak 6-7 cm-es jószágok, amik már esetleg kárt tehetnek az alvó jószágokban, de szerintem az a veszély nem fenyeget senkit, hogy ekkora példányokra szert tegyen.
A garnélákkal való tartásuk már más tészta, Chris Lukhaup előadásán elhangzott, hogy a Red Cherryket megerőszakolják, mert azt hiszik, hogy fajbeliek :).
Az egyik CPO párom az utolsó megmaradt Malaya garnélámmal egész jól kijönnek, de tudni kell, hogy a Malayák is inkább a nagyobb garnélák közé tartoznak, mint az üveg, Amanok, legyezők vagy a Macrobrachium-ok. Egy biztos, a CPO-s akvárium nem kifejezetten jó garnélás vegyesnek, de próbálkozni lehet!
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.05. 13:00

Szia Ugrosáska!
Köszi a kimerítő választ! Ha esetleg lesz majd szabad aksim, kipróbálom őket törpehalakkal esetleg pinokkió garnélákkal, amik nem annyira talajon mozgók és nagyobbak is. Szerintem ez nem lehet rossz párosítás. Csak lenne már új aksim...
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.22. 20:14

A nőstény Cambarellusok és a garnélák ezek szerint békében megvannak egymással? Egy ideje szeretnék tartani, de még sehol nem láttam a vad változatot, és nekem igazán olyan kéne(vagy a sötétbarna de az még inkább esélytelen). Minden leírásban csapattal vagy párral számolnak, ez azt jelenti, hogy igényük is van a társaságra, vagy csak mindenki szaporítani akar?
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.23. 21:24

Ez a békében megvannak egymással, így kicsit erős, konfrontációk előfordulhatnak, persze függ a hely méretétől is, szóval viszonylagos.
A csoki Cambarellusra több esélyed van, mint a vadas CPO-ra. Hoitsym Marcinál tudtommal van is egy pár!
Szerintem nem egy tipikus társas lény, de minek tartana az ember csak az egyik nemből, ha egy párat is nevelgethet. Én még amúgy nem tudtam megállapítani, hogy melyik nemű agresszívabb, nyilván a hímek kicsit nagyobbak, erélyesebbek, de szerintem a nőstényeket sem kéne félteni...
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Cambarellus patzcuarensis sp. orange; CPO

HozzászólásSzerző: hoitsym » 2010.11.25. 22:20

Igen, nálam van egy pár belőle, lettek belőle picik is. Német illetve osztrák börzéken szoktak kivinni kis tenyésztők, náluk tudsz egy kettőt összeszedni.

u.i. :Hoitsy, de semmi gond már megszoktam :D
hoitsym
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.08.31. 22:15

Következő

Vissza: Rákok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég