Ki tart sulawesi garnélákat?

A sulawesi garnélák világa

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.02.01. 18:37

Szia Tibi,

Igen be. Egy 20L-es aksit kaptak (12-en vannak jelenleg), JBL Sansibar black talaj, palakövek egymáson, gömbmoha és pár szál microsorum pteropus.
Direkt nincs aktív talaj. RO víz, Salty Shrimp Sulawesi 8.5-el sózva (így olyan 7.5 körül van a PH).
Az akvárium mérete miatt nem akartam külső szűrést, így jelenleg kicsit érdekesen van megoldva: 1 EHEIM aquacorner gyári töltettet (substrat pro), 1 kicsi, egyszivacsos szivacsszűrő ("minimális" szűrés, inkább az oxigén és a csemege miatt) és egy haqos flex-200 akasztós szűrő, kiherélve és feltöltve ADA Bio-Rio-val.
Világítást 11w-ot kapnak tetőn keresztül, napi 6 órában (8-al kezdtük, de nagyon algásodtak). 28-29C fok a vízhő.

Egy 10L-es kannában készítem elő a vízet, felsózom és minimum 1 hétig áll. 15%-ot cserélek hetente, ami 2,7 liter.
Ezt úgy csinálom, hogy 1 nappal a vízcsere előtt berakok a kannába egy fűtőt és felfűtöm a vízet.
Ezután merev csőre erősített levegőztető csővel kiporszívózom az aljzatot egy mérőedénybe (így ki tudom számolni, hogy 2.7 liter menjen le), van idő a porszívóra, mert lassan folyik a víz.
(amúgy van az a "gagyi" kínai algakaparó, zöld nyéllel. kidobtam az alját és a tetejét maradt egy cső, abba dugtam bele egy levegőztető csövet, amit lent 2 cm-re kiengedtem és beleragasztottam).
Ha kész, a melegített vízzel feltöltöm az akváriumot. Így a 10L kb 3 cserére elég. Azért így csinálom, mert ilyen kicsi cserénél képtelen lennék eltalálni a só mennyiséget.

Felváltva etetem őket, mindenféle garni eleséggel, de a kedvencük a dennerle új baby tápja.
A túletetésről az odafigyelés és maláj tornyosok gondoskodnak :)

Az első 1-2 hétben eléggé félénkek voltak és amúgy jól el tudnak bújni, ha nagyon matatsz körülöttük (vízcserekor totál eltűnnek, csak 1-2 bajuszt lejet látni :).
Most már virgoncak, állandóan jár a kezük lábuk, néha úsznak nagyokat (ellentétben amit olvastam, hogy nem nagyon úsznak) és van köztük 1-2 nagyon bátor aki mindenfelé császkál és az sem zavarja, ha fényképezek.

Szerintem jól érzik magukat, mert jelenleg éppen 3 petés nőstényem van.

Eleinte nagyon féltem ezektől a garniktól, de odafigyeléssel szerintem egész jól tarthatóak. Ha többen lesznek, akkor nagyobb helyre költöznek.

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: Tibi » 2014.02.01. 22:08

Szia Tibor!

Köszönöm a kimerítő választ. :) Én is most töröm a fejem egy sulawesi csapaton, de ehhez el kell búcsúznom a szeretett CRS-eimtől. Most egy kicsit közelebb hoztad ezt az időpontot... :)

Mennyi idő van még nálad a peték elengedéséig? Remélem a kicsik is majd jól érzik magukat és hamar kinövik az akváriumot.

Sok sikert a továbbiakhoz is!
Üdv: Tibi
Avatar
Tibi
Red cherry
 
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.02.15. 18:44
Tartózkodási hely: Óbuda

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.02.02. 17:00

Tibi írta:Mennyi idő van még nálad a peték elengedéséig? Remélem a kicsik is majd jól érzik magukat és hamar kinövik az akváriumot.


Hát amennyiben ők is kb 1 hónapig hordják a petéket, így 2-3 hét van még addig. De ha jól tudom, nálunk először lárva állapot van, utána lesz belőlük garni.

Köszönöm

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2014.02.02. 18:37

keytee írta:
Tibi írta:Mennyi idő van még nálad a peték elengedéséig? Remélem a kicsik is majd jól érzik magukat és hamar kinövik az akváriumot.


Hát amennyiben ők is kb 1 hónapig hordják a petéket, így 2-3 hét van még addig. De ha jól tudom, nálunk először lárva állapot van, utána lesz belőlük garni.

Köszönöm

Tibor


Ha most a dennerliről beszélünk, ők kb 3 hétig hordják a petéket és nincs lárva alakjuk, ők specializált módon szaporodnak.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.02.02. 20:06

Ha most a dennerliről beszélünk, ők kb 3 hétig hordják a petéket és nincs lárva alakjuk, ők specializált módon szaporodnak.


Ok, de ha nincs lárva állapotuk, akkor mi a specializált?
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2014.02.02. 20:49

keytee írta:
Ha most a dennerliről beszélünk, ők kb 3 hétig hordják a petéket és nincs lárva alakjuk, ők specializált módon szaporodnak.


Ok, de ha nincs lárva állapotuk, akkor mi a specializált?


http://szentgyo.wordpress.com/2009/01/1 ... aporodasa/

;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2014.02.03. 23:06

Nálam alakulóban van egy új sulawesi akvárium, tavasszal szeretném beköltöztetni...

Az lenne a kérdésem, tud-e valaki olyan forrást, ahonnan beszerezhető más fajták(spinata, glaubrechti, striata, caerulea, woltereckae) valamelyike, akár itthonról valamilyen úton-módon.

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.02.04. 10:37

szentgyo: ez ok, de eddig se értettem, hogy a "sima" miért specializált és a nem "sima" miért nem az. na mindegy, elfogadom a terminus technicusokat.
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: ifinorbert » 2014.07.13. 10:14

Sziasztok!

Ha minden jól megy, akkor szeptember környékén indítanék egy Sulawesi akváriumot. A lakók Caridina dennerli és Tylo. csigák lennének. Feltéve, ha addig találok valakit, akitől lehetne venni kardinálist. Ha valakinek van kapcsolata tenyésztővel vagy van eladó garnélája és narancs Tylo.-ja ne tartsa magába :) Én Keszthelyen élek. Jó lenne, ha közelben találnék valakit, aki foglalkozik ezekkel a gyönyörű garnélákkal. Ha nincs más megoldás, akkor felmegyek értük Budapestre is csak nem tudom a szállítást, hogy lehet megoldani (értem ezalatt a hőmérséklet megtartását)
ifinorbert
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.04.11. 09:14
Tartózkodási hely: Keszthely

Re: Ki tart sulawesi garnélákat?

HozzászólásSzerző: ifinorbert » 2014.08.08. 16:00

Hát ma megjöttek a cuccok, úgyhogy jövő héten startol a projekt. Még kövek meg növények hiányoznak, nomeg a garnélák. Úgy tűnik a környékemen nem foglalkozik senki sem komolyabban garnélákkal :(. Kénytelen leszek felmenni értük a fővárosba.
ifinorbert
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.04.11. 09:14
Tartózkodási hely: Keszthely

ElőzőKövetkező

Vissza: Sulawesi garnélák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron