Killer81: Amano garnéla howto

A Caridina nemzetségről

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.06. 00:01

Killer81 írta:Köszönöm a biztatást. :)
Az akváriumot kipucoltam és 50-50%-ban csap illetve beállt akvárium vízzel töltöttem föl és most algásodhat míg nem jönnek
a lárvák úgy 4 hétig. Ezúttal közvetlenül a lárvák áttelepítése előtt sózom föl.

Ez az utólagos sózás nem biztos, hogy jó ötlet. Egészen más nitrifikáló baktériumkultúra van a tengervízben, mint az édesvízben. Lehet, hogy az egész jól bejáratott bacikultúrádat kinyírod. És az algák sem biztos, hogy kibírják az átállást. A tengervízben élő algák egészen másmilyenek.....
Szerintem sózd be már most, élesítsd be a szűrőt, és világíts az üres akiban 15-18 órát, hogy jól bealgásodjon. A legjobb, ha az ablakban van, a természetes fény - még ilyenkor télen az a kevés is - sokkal jobb spektrumú a növényeknek, mint a lámpa. Persze lámpa is kell.
De ez csak az elmélet, én még nem próbáltam ;)
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.06. 00:19

Föl fogom sózni az akit, de csak ha már várható pár napon belül, hogy a lárvák is érkeznek és legalább 1 napig mozgatni és szellőztetni fogom egy akvárium szűrő motorral.
A legutóbb leírt próbálkozáskor is kb. egy héttel előtte sóztam be az aksit és a 14-17 napos élettartam azt igazolja, hogy ez a része nem volt rossz.
Csak nem kellett volna halára etetnem őket...
Kb. 3 hét múlva sózás és egy hétre rá kelés, ha jól számolok.
A zöldalga sokkal gyorsabban képződik édes vízben, mint sósban.
Ezen kívül az alga ha már megvetette a lábát az üvegen, akkor már a sós víz nem csinálja ki.
A baktérium kultúra dologban egyetértek. Nem sokat profitálok majd az édes vízi baktériumokból a sózás után, de nem is ez a cél.
Legyen alga az üvegen, mivel ezt legalább úgy 20 napos koruktól tudják majd enni.
Persze még az anyuka bekavarhat, ha gondol egyet és megszabadul a petéitől. Láttam már ilyet sajnos. :cry:
Többek közt ezért sem sózom föl hetekkel korábban a vizet potyára.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.16. 22:18

Úgy látom lassanként "indul a mandula".
Jelenlegi helyzet, hogy

2011.01.01-én bepetésedett a nőstény, így áthelyeztem a 7 literes neveldébe egy bubis szivacsszűrő, egy kis vasfa illetve egy kő társaságában.
Ráadásként 4 maláj tornyos csiga romeltakarítónak. Etetés 1-2 naponta 1 szem garnélatáp. A vasfa nagyon algás, mert egy nem garnélás aksiban volt eddig.
Heti 1x 1 liter vízcsere. A víz leszívását egybekötöttem egy lufipálcia segítségével a keletkező mulm leszívásával.

2011.01.05-én feltöltöttem a 30 literes lárvanevelő aksit 50% akvárium és 50% csapvízzel. Hozzátettem a "smokie" által ajánlott ISTA BIO-SPONGIE szivacsszűrőt.
"S"-es méretű.
Kép

2011.01.12-én hozzáadtam a sót 33 gramm / liter arányban. Ezúttal a rejtélyes só mellett lévő kis tasakból is hozzászórtam a részt.
Feltételezem vagy valami kalcium-magnézum izé vagy pedig valami bio aktivátor. Elvileg ehhez a sóhoz ez is kell hozzá a sózás után közvetlenül.
A világítás automatikával: 07:00-23:00-ig.

És ma történt ami nagyon meglepett.

2011.01.16. Az anyuka 7 literes szülőmedencéjét vizslatva lárvákat vettem észre a vízben. Egésze pontosan 6-ot.
A többi még az anyán van. Valami szokatlan történik. Kicsit korai de állítólag van ilyen.
Elvileg elkezdődött a lárvák elszórása...
Hiába korai, ha egyszer úszásképes lárvák vannak a vízben az azt jelenti, hogy 16 napos peték, de már érettek a kelésre.
Várhatóan viszont most el fog tartani darabig.
Holnap este nézem meg újra. Egyenlőre ennyi.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.18. 10:52

2011.01.18. A vasárnap este előkerült lárvákat azóta sem követték újabbak. :?:
Az az 5-6 darab azóta is az anya medencéjében támolyog. A többi pete láthatóan az anyán van még.
Nem tudom mire vélni ezt a furcsa "koraszülést". Minden esetre 6 garnéláért nem fogom elkezdeni a folyamatot, mert ki tudja mikor jön a többi.
Ha csütörtök estig nem következik be a tömeges kikelés, akkor nekik sajnos harangoztak.
Így jár aki siet. Ha az anya közel merészkedik a külső üveghez, akkor nagyító alatt még nem látni a petéken a szemeket.
A peték sárgás színűek. Elvileg még nincs itt az idő. Már csak ezért is meglepett vagyok.
A gyakorlat azt mutatja, hogy 1-2 hét még a kelésig. Az anya hátában már ott vannak az új peték kezdeményei.
Nem lehet 1 hétnél sokkal több hátra. Eleinte úgy tűnt sok pete lesz rajta, de már nem kimondottan rengeteg. :?
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.20. 00:01

2011.01.19. Lárvakelés még mindig várat magára, viszont ma elég közel jött az anyuka, hogy nagyító végre kapjam.
Látszanak a peték szemei. :D Jó úton haladunk.
A koraszülötteknek nincs szerencséje, mert kivárok. :?
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.20. 00:07

Akkor lassan indul a móka, drukkolok, hogy most több szerencsével járj!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.22. 19:22

2011.01.22. Várok. :)
Azért ma volt egy kis szerencsém is. Fotogén hangulatban volt az anyuka.
Vettem 300Ft-ért egy 2 lencsés nagyítót. Ha mindkét lencsét kihajtom kb. 15x-ös a nagyító hatás. Csak az a baj, hogy csak 3cm közelségből elég éles a kép. :?
Ezt a fényképezőm lencséje elé rakva fotózok macro módban. Hát díjat nem fogok vele nyerni, de azért megmutatom.
Kép

A második képen látszanak a peték szemei és a kék nyíl mutatja a garnéla testén belül azt a zöldes részt, ami az új peték kezdeménye.
Ez is biztos jele annak, hogy közel a kelés, mert már szinte teljes.

Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.01.22. 23:34

Egész jó ez a nagyítós technika, ki fogom próbálni én is.
Drukkolok én is!
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.23. 11:50

Köszönöm.
2011.01.23. Ma reggel mint eddig minden reggel a kislámpával megkukkoltam a fejleményeket.
Úgy néz ki megkezdődött. Tegnap este egyet sem láttam, de ma reggelre kb. 15 lárva izgágáskodott a fénynél.
5 percet vártam, hogy a fény elé gyűljenek és egy 50ml-es fecskendőre dugott levegőcső végére erősített lufipálcikával elkezdtem őket összeszívni egy pici műanyag pohárba.
A pohár meg van jelölve alkoholos filccel 50ml-nél, így számon tartom mennyi édes vizet öntöttem a sós vízhez, hogy ha szükséges, akkor később sózással kompenzáljam a hígulást.
Kép

Egy cseppentővel egyet elfogtam és megpróbáltam nagyítóval lefotózni. Sajnos a fényképező folyamatosan fókuszál össze vissza. Ennyi sikerült. :?
Az kifogott lárvákat beöntöttem a sós medencébe közvetlenül.
ÚJRA MEGERŐSÍTHETEM, A LÁRVÁKNAK SZÜKSÉGTELEN A ÉDES-SÓS FOKOZATOSSÁG ÁTMENETE. AZONNAL MEHETNEK A SÓS VÍZBE.
Megfigyeléseim szerint az édes vízben láthatóan nem érzik túl jól magukat, de a sós vízben pár perc után lenyugszanak.
2 órával később újra megnéztem az anyát és 15 új lárvát véltem fölfedezni. ;)
Begyűjtés majd este vagy holnap hajnalban.
Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.23. 14:26

Nagyon jó, hogy ilyen sok energiát fektetsz a dologba!
és,hogy minden fejleményről részletes képes beszámolót tartasz.
Mint multkor már írtam, nekem is meghoztad a kedvet az amano-k tartásához.

Remélem, hogy mostmár minden rendben lesz!Azt hiszem megérdemelnél néhány kis apróságot, a kitartásod és utánajárásod miatt.
Sok sikert, várom a fejleményeket.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

ElőzőKövetkező

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron