Killer81: Amano garnéla howto

A Caridina nemzetségről

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: TZoli » 2011.01.23. 15:23

Sok sikert kívánok én is!
Nekem is nagyon tetszik a folyamatos beszámoló. Hajrá, csak így tovább!
Avatar
TZoli
Red cherry
 
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.01.07. 21:32
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.23. 17:22

Igyekszem részletes lenni.
Az általam talált leírások annyi kérdést hagytak maguk után, hogy talán így egyesíteni lehet a tapasztalatokat.
Meglátjuk. Titkolt célom a használható sikeres tenyésztés dokumentálása, amelyre később bárki képes.
Hiszem, hogy ezt a macerát úgysem vállalja egynél többször senki, még ha sikerül akkor sem.
Hát még ha kudarccal végződik. :x
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.25. 10:46

2011.01.25. (2.nap)
Érdekesen alakul ez a kísérlet. Sok jóval nem kecsegtet. Mint már korábban leírtam 9 nappal ezelőtt vasárnap az anyuka 5-6 lárvát útnak indított, amelyek miatt nem kezdtem neki a sós vizes áttelepítésnek, főleg hogy ezt nem követték újabb jövevények. A papírforma szerint ezek péntekre kimúltak az édes vízben.
Jól döntöttem. Kár lett volna ennyi miatt "ételszennyezéssel" terhelni a vizet. Múlt vasárnap este ezzel szemben már úgy 15 lárvát vettem észre.
A peték szemei láthatóak és az anya "petefészke" is kialakulóban. Ez biztos jele, hogy folytatása következik a születésnek.
Még vasárnap áttettem őket a sós vízbe és vártam a folytatást. Tegnap este újra összegyűlt egy kb. 15 fős létszám, amelyet ma hajnalban újra áthalásztam a sós aksiba.
Az anyán igen sok pete van még. Szinte nem is látszik rajta, hogy hiányzik a petékből. Ez így el fog húzódni. Egyáltalán nem örülök neki. Jobb volt mikor egyszerre keltek ki.
Több mint valószínű, hogy az eddigi 1 napos egyszerre kelésnek a stressz volt a kiváltó oka, most viszont hetek óta ugyan abban a nyugodt környezetben van az anya, így nem sieti el a dolgokat. Választhattam, hogy várok 3-4 napot mire össze gyűlik egy nagyobb adag kikelt lárva és holnap este tartom az első összehalászást, vagy naponta szedem össze és telepítem át apránként. Hát én most naponta pecázgatok. :roll: Na mindegy.
A tegnapi napot tekintem most az első napnak a kis induló létszám ellenére. Tegnap etettem reggel és este 7-7 csepp Liquizell-el. A mai és a holnapi nap etetés mentes lesz.

Más téma...
Töprengtem rajta, hogy jelen esetben a só miatt viszonylag költségesnek mondható vízcseréken és az etető anyag átgondolt és kiegyensúlyozott adagolásán kívül mit tehetnék még annak érdekében, hogy a lárvák jelentős pusztulását okozó nitrát leszorítása érdekében mit tehetnék még.
Több úton is elindulva a műgyanta nitrátszármazék (bomlástermék) megkötő hatásánál lyukadtam ki.
Erre megoldást jelenthet a SZAT Clear Water Marine (B3) terméke.
Mániám a költséghatékonyság, de a termék élettartamát és jellemzését figyelembe véve nem akartam maszekolással kockáztatni, így vettem egyet. 2900Ft.
Kép
A leírás szerint a vízi élőlények számára mérgező nitrátot és nitrát származékait nagy hatékonysággal köti meg, így semlegesítve azt.
Az előző kísérlet végén a nitrátmérgezés tüneteit mutató körbe-körbe forgó lárvák már megtanítottak rá miről is van szó. :x
Alkalmazható külső és belső szűrőbe téve is, de passzívan az akváriumba rakva is kifejti jótékony hatását. Káros anyag kibocsájtása egyáltalán nincsen.
Szennyezettségtől függően egy idő után telítődik, de erős sóoldatban házilag is regenerálható. Ez a B3-as direkt tengervízhez készült 75-150L-ig.
A termék úgy néz ki, hogy sűrű szövésű szintetikus háló tasakba, gyanta golyócskák vannak bevarrva, 3 felé tagolva.
A gyártó szerint egyetlen mellékhatása, mi szerint ha túl sokat használnak belőle, akkor a hasznos lebontó baktériumok bomlástermék híján elpusztulnak (éhen halnak), így a biológia szűrés megáll, majd mikor a szűrőanyag telítődik és elveszti nitrát megkötő hatását, az akvárium biológiai egyensúlya hirtelen felborulhat.
Az alkalmazásán még gondolkozom. Ez nagyon sok lenne 30 literre. Lehet szétszedem 3 darabra és csak egyet használok föl az aljzatra téve, amolyan rásegítés végett.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.26. 17:15

2011.01.26. (3. nap) Mint már tegnap említettem vannak, akik már esznek és élik lárva életük első pár napját és vannak, akik még anyu szoknyája alól várják a nagy napot.
Úgy döntöttem, hogy kockáztatok és bevetem a SZAT nitrát semlegesítőjét a lárvás akváriumban megelőző jelleggel.
A fönti képen látható tasakot az elválasztó tagolásoknál szétvágtam és elvarrtam, majd behelyeztem belőle kettőt a lárvás sós vizű aksi két szélébe.
Rájöttem egy varrónő veszett el bennem. A tasakok könnyen, buborék mentesen átitták a vizet és az aljzatra süllyedtek. Megigazgattam őket.
Olyan sűrű a tasak hálója, hogy a lárvák nem tudnak bele gabalyodni.
Ma biztosan nem etetek. A holnapi napot még gondolkodom.
Az anya még mindig várat a folytatással. Ezen a héten pénteken tölti be a 4. hetét (28nap). Összekaphatná végre magát.
Az étvágya jelentősen csökkent. Szinte mindig a csigák járnak jól. Közel vagyunk.
Készítettem házilag egy levegővel hajtott nitrát szűrőt a SZAT szűrőanyagnak, de nem fogom használni. Jó ez így passzívan is.
Akit esetleg érdekel írjon és kiteszem ide.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.01.27. 10:27

Biztos jó ötlet a SZAT-ot sósvízû akváriumba tenni? A SZAT-ot sóval kell regenerálni, vagyis sót vesz fel, és ott adja le a nitrátot (gondolom én). Persze biztos koncentrációfüggõ is, de azért a gyártó felé egy kérdést megérne, talán.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.27. 11:26

Elméletileg, ez a termék amit ő használ, az tengerisbe való!
Gondolom a koncentráció nem mindegy.
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.01.27. 14:26

Így jár, aki nem olvas vissza. Mea culpa!
Az elõzõ hozzászólásom visszavonva!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.27. 19:06

Így igaz. SZAT Clear Water Marine (B3). Az egyetlen típus, ami kimondottan tengervízhez készült.
A regenerálása minimum 100g/liter vagy töményebb sóoldatban való áztatással lehetséges 12-24 órán át.
Ki van ez találva kérem szépen. :lol:
Kicsit placebó szaga van a dolognak. Számomra hihetetlennek hangzik, hogy egy kb. 100 grammnyi gyanta golyócskákat
tartalmazó tasak szennyezettségtől függően 75-150 liter vizet, akár 2 hónapig is kordában tud tartani bomlástermék szempontjából.
A leírás szerint még vigyázni is érdemes vele, nehogy az akvárium biológia egyensúlyát is veszélyeztető mértékben csökkentse a nitrát és származékai értékét.
Ha a cucc 2/3-ad része 30 litert 60 napig kordában tart, az nekem elég is lesz. Aztán már áttelepíthetőek és a tasakok regenerálhatóak.
Egyébként a gyártó külön megemlíti, hogy tenyésztőknél kényes ivadékhalak esetén kimondottan jó szolgálatot tehet.

2011.01.27. (4. nap) Reggel 7 csepp Liquizell és este és 8 csepp. Az anya továbbra is stagnál. Szerintem röhög rajtam. A szemén látom. :lol:
Hogy ne legyen ennyire ingerszegény ez az útmutató íme néhány kép.

Az akvárium a bubis szűrővel és a két SZAT-os tasakkal. Megcáfolom a tévhitet. Egy kultúráltan beállított bubis szivacsszűrő NEM szívja be a lárvákat.
Az algákkal kicsit csaltam. Egy másik garnélás aksim üvegtetején jelentős alga képződik. Abból az édesvízi algából készült lével "fertőztem meg" a sós vizet.
Nem csak hogy életben maradt az alga, de terjed is. ;)
Kép

A 4. napos lárva 20x-os nagyításban a szemüvegkeretes nagyítóm mögül.
Kép

Szintén ugyanaz a lárva a 2 lencsés nagyítóm mögül, amivel a petés nőstényt is fotóztam.
Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.29. 17:49

2011.01.29. (6.nap) Tegnap este cseréltem az anya akváriumában 1 liter vizet. Ilyenkor egy órán át még idegesen próbál menekülni az aksiból.
Míg a vizet cserélem, addig nincs gond, de amint lezárom az aksit kezdi a cirkuszt. A frászt hozzam rám, mert a peték elvesztéséhez általában ez a pánik vezet.
Éreztem mi következik. Reggel csinált egy nagyobb "petekarbantartást" magán. :( Körülbelül 30 petétől megszabadult, amelyek az aksi alján végezték. Párat kiszippantottam egy kis pohárba
kíváncsiságból. Sajnos életképesek voltak. Volt szemük stb. Míg nézegettem őket az egyik ki is kelt. A többit visszaöntöttem hátha...
Dél körülre 5-6 ki is kelt. Ők mentek a többiekhez a sósba. Sok van még mindig az anyán is.
A víz gondolom a szivacsszűrőnek köszönhetően mára teljesen letisztult. Ahová nézek mindenhol lárva úszkál.
Egyik sem mutatja mérgezés tüneteit. Az előző kísérletnél a 8. napnál tapasztalt pocsolya szagnak nyoma sincs.
Ma este kaptak 6 csepp Liquizell-t. Holnap reggel és este 7-7 csepp lesz.
Ezúttal inkább pusztuljanak éhen akik nem életrevalók, mint hogy túletetéstől pár nap alatt mindegyik.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.01.29. 21:45

nagyon jó ez a "blog"
egy kalappal az utóbbi projekthez.

Én is úgy vélem hogy inkább kevesebbet kapjanak mint többet. a vízben csak van annyi kis élet hogy tudjanak miből vegetálni!

Az anya akváriuma is meg van világítva? talán egy kis félhomály nyugodtabban tartaná, de ez csak tapasztalatlan elmém tippje. esetleg lassabb vízcsere már ha lehetséges csökkentené a stresszt...
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

ElőzőKövetkező

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég