Killer81: Amano garnéla howto

A Caridina nemzetségről

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2010.12.31. 15:31

12.nap 2010.12.29.
Reggel 5 csepp Liquizell és 5 csepp Solstar.
Este 10% vízcsere után még 15 csepp Liquizell és 10 csepp Solstar került a friss vízhez.
A szétszóródás még jellemzőbb.

13.nap 2010.12.30.
Reggel 5 csepp Liquizell és 5 csepp Solstar. Este 10-10 cseppel rápótoltam.
Másnap reggelre láthatóan valami történik az állományban.
Jó pár a felszín közelében, de a nagyja szerteszét az akváriumban. Méretbeli különbséges is megfigyelhetők már.
A közéjük keveredett 2 db artémia már túlnőtte őket. Látni az előlap közelében az aljra süllyedve néhányat.
Vagy mozdulatlanok vagy épphogy csak mozognak. Talán ez része a továbbfejlődésnek.
Aggódom mi a fene ez. Annak sem örülök, hogy néhányan körbe körbe forognak. Lehet, hogy ez sem meglepő, csak nekem.
Annyi reményem van azért, hogy ahol láttam a sarokban 3-4-et "elterülve", azok 1 órával később eltűntek.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.01. 01:51

14.nap 2010.12.31.
Először is immáron B.U.É.K. Mindenkinek.
A hirtelen változások következtében, mérgemben leszívtam egy kancsóba az aljzaton összegyűlt zöldes mulm nagy részét egy lufipálcika és egy levegőcső segítségével.
A kancsóba keveredett garnélákat egy kis ülepedési idő után, egy zseblámpa segítségével összeszedtem fecskendővel és visszatettem a neveldébe. Úgy 8db került az ürömbe.
Érdekes módon fehér háttérrel már látszott a kis fekete pont szemük is.
Utánaolvasás és email váltás után kiderült, hogy a 14. nap környéke változásokat hoz.
Egyrészt az első hetet túlélt lárvák, amelyek nem fejlődtek eleget, ilyenkorra végleg alul maradnak az életért folytatott küzdelemben.
Nekik nincs tovább. Érthető a létszámcsökkenés.
Másrészt egy átalakulás veszi kezdetét, ami valamelyest megváltoztatja a viselkedésüket is, csakúgy mint a színüket.
Kezdenek pirosas-barnás árnyalatot fölvenni.
10% vízcsere, aztán 15 csepp Liquizell és 10 csepp Solstar oldat.
Ideje beizzítani a Mikrozell-t is. Ez lényegében algapor némi sóval elkeverve. Nehéz ennek az adagolását meghatározni, így borsó méretű adagokról fogok beszélni.
Azt Mindenki tudja körülbelül mekkora.
Egy 15ml-es fecskendőből vettem a nevelő akvárium vizéből és 2 borsónyi Mikrozell-t adtam hozzá.
Ezt jól összeráztam és a levegőztető áramlatához fecskendeztem lassanként. Ez már jól bevált hozzákeverési módszer.
Meglepően intenzíven színezi a vizet. Még kissé fehéres árnyalatot is ad a víznek.
Erről az évről ennyi.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.01. 17:38

15.nap 2011.01.01.
Pihenőnap. Etetés nincs.
A lárvák "anyukája", ma újra bepetésedett.
Átpecázom holnap a "szülőszobába".
Az energia takarékos izzóra tettem egy fényterelőt rozsdamentes lemezből.
A hátoldal le volt eddig is sötétítve fekete fóliával, viszont az oldallapokon a fehér hungarocell virít az izzó fényében. Ez vonzotta eddig szélre a lárvákat.
Ma ezt a két oldalt is besötétítettem. Mindjárt szimpatikusabb lett a lárváknak az akvárium középső felső régiója.
Ez sokkal szerencsésebb mint az alsó régió.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.03. 00:23

16.nap 2011.01.02.
A létszám rendületlenül csökken. :cry:
Úgy nagyjából 30 egyedet tudok összeszámolni, már amennyire lehetséges ez, aki túlélte a 14. napot.
10 csepp Liquizell és 1 borsónyi Mikrozell került a mai 10% vízcseréhez.
A külföldi írásokban utána olvastam pár dolognak és összeraktam a lényeget, amely elég megdöbbentő.

Alapelvek:
1. A frissen kikelt lárvák édes vízben nem táplálkoznak ezért az 5. nap környékén kifogynak a tartalékaik és elpusztulnak.
2. Sós közegben a 7. nap környékén egy átalakuláson esnek át, amely ha eddigre nem következik be, akkor a 14. nap környékére
esedékes színváltozással is járó "mutáció" öli meg a lárvákat. Tehát aki a 7. nap utánra alakul át annak minimális a túlélési
esélye.
3. A 14. nap környékére esedékes átalakulás, amely a lárva pirosas barnás színét is hozza, minden jóakaratunk ellenére az induló állomány
65-75%-ának elvesztésével jár. :(
4. Ebből az elvből kiindulva rendkívül fontos a nagy számok törvénye. Kb. 600-1000 lárvából 100-150 jó esetben a reális túlélő.
Ezt az elvet bizonyítják más tenyésztők tapasztalatai valamint, hogy az én garnélám a késői áttelepítés másnapján szabadult meg
a lárváitól, így rengeteg kikeletlenül maradt. Körülbelül 100 egyeddel kezdtem neki és a 16. napra 30 körüli a létszám, tehát 75% veszteség.
5. Nagyobb sikereket felmutató tenyésztők heti 20% illetve 2 heti 1/3 vízcserét alkalmaznak.

Bár a csekély létszám miatt nem tartom sikeresnek a projektet, azért hagyom végig menni a folyamatot.
Tapasztalat szerzésnek, így sem lesz rossz. Másrészt ha csak 20 garnéla nő föl, a bolti árakat figyelembe véve, akkor is megéri a saját állomány
bővítése végett.
Az újonnan bepetésedett nőstényem, azonnal a szülő akváriumba került. Abban bízok, hogy nyugodt körülmények között, a 4-5 hét múlva esedékes keléskor, jelentősebb lesz a START létszám. Addigra azokból akik most növekednek, édesvíz képes garnéláknak kell fejlődniük és indulhat az új csapat...
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.04. 01:46

17.nap 2011.01.03.
Kudarc !
Körülbelül 5-8 lárva él még. Ez egyértelmű kudarc számomra.
További befektetésre nem érdemes.
A következő próbálkozás 4 és fél hét múlva, elvileg sokkal kedvezőbb körülmények között lesz.
Elkövetett hibák véleményem szerint:
-a petés nőstény a "születést" megelőző 1-2 napban került a szülő medencébe, ami egyfajta "koraszülést" idézett elő. Kevesebb életképes lárva...
-nagyobb sikert elért tenyésztők hetente 20% illetve két hetente 30% vizet cseréltek. Én az első 2 hétben 2 naponta 10%-ot.
-folyamatosan ment a világításom, ami a másik két sikeres tenyésztő esetében nem így volt. Napi 15-18 órát világítottak. Éjjel nem.
-utólag vettem észre, hogy az általam használt tengeri sóban volt egy kis tasakban külön liszt szerű fehér por. :? Ezt megfelelő arányban a só bekeverése után közvetlenül kellett volna a vízhez adni és elkeverni.
A leírás szerint kalciumot, nyomelemeket és egyéb létfontosságú anyagokat tartalmaz. Így nem csoda, hogy a lárvák a 14. naptól kifogytak a szuflából, hisz nem véletlen kell nekik a tengervíz. Nem tudtam, hogy olyan só is van, amiben ezt külön van.
-túletetés...Én naponta adtam nekik 15-20 csepp algafolyadékot...mások pedig 2-3 naponta. A forgó lárvák bomló anyag mérgezésesre utalnak.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: smokie » 2011.01.04. 15:02

Szia!

Sajnálom, hogy nem sikerült felnevelni a kis csapatot :(
Viszont arra nagyon kíváncsi lennék, hogy milyen sókeveréket használsz? Korábban foglalkoztam tengeri akvarisztikával és több sókeveréket is kipróbáltam, de ilyen típussal még nem találkoztam, ahol az ásványi anyagokat és nyomelemeket külön kellett hozzákeverni :o .
Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.01.05. 09:20

Sajnálom, hogy kudarcba fulladt a projekt :( de majd a következő nevelés sikeres lesz, kitartás ;)
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.05. 12:46

Eddig teljesen hidegenhagytak az Amano garnélák.
De olvasva, hogy milen lendülettel próbálkoztál, a felnevelésben megjött a kedvem hozzájuk.
Remélemlegközelebb minden rendben lesz.
Sok sikert.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.01.05. 18:35

Köszönöm a biztatást. :)
Durván 4 hét a következő próbálkozásig.
Ezúttal próbálom nem halálra etetni őket :roll: és teszek egy szivacsszűrőt is,
ami éppen csak annyira dolgozik, hogy kapjanak levegőt és a szivacsban keletkezhessen némi lebontó baktérium.
Ennek a Magyar változatát. (fehér szivacs, zöld cső)
Kép
De ha összeszipkázza a lárvákat, akkor biztos agyvérzést kapok. :D
Az akváriumot kipucoltam és 50-50%-ban csap illetve beállt akvárium vízzel töltöttem föl és most algásodhat míg nem jönnek
a lárvák úgy 4 hétig. Ezúttal közvetlenül a lárvák áttelepítése előtt sózom föl.
Meglátjuk... Inkább haljanak ezúttal éhen, mint hogy túletetéses nitrátmérgezésben hulljon el mind, 3 nap alatt.
Illetve hetente cserélek 7 liter vizet.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.01.05. 23:37

Killer81 írta:Köszönöm a biztatást. :)
Durván 4 hét a következő próbálkozásig.
Ezúttal próbálom nem halálra etetni őket :roll: és teszek egy szivacsszűrőt is,
ami éppen csak annyira dolgozik, hogy kapjanak levegőt és a szivacsban keletkezhessen némi lebontó baktérium.
Ennek a Magyar változatát. (fehér szivacs, zöld cső)
Kép
De ha összeszipkázza a lárvákat, akkor biztos agyvérzést kapok. :D
Az akváriumot kipucoltam és 50-50%-ban csap illetve beállt akvárium vízzel töltöttem föl és most algásodhat míg nem jönnek
a lárvák úgy 4 hétig. Ezúttal közvetlenül a lárvák áttelepítése előtt sózom föl.
Meglátjuk... Inkább haljanak ezúttal éhen, mint hogy túletetéses nitrátmérgezésben hulljon el mind, 3 nap alatt.
Illetve hetente cserélek 7 liter vizet.

Hajrá :!: Sok sikert :!:
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

ElőzőKövetkező

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég