Killer81: Amano garnéla howto

A Caridina nemzetségről

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.08. 09:12

2 nőstényem is petés. Egyik 2 hetes másik (az új lányokból) pedig 1 hetes.
A sós akit úgy hagytam ahogy volt. Annyi zöld alga képződött az üvegeken, hogy alig látni be rajta.
Naponta nézem esténként a "mamás" akvárium vizét az első lárvák után kutatva.
2x is elpusztult a teljes lárva garnitúra a 14-18 nap között. Komolyan mondom nem tudom ebből mire lehet következtetni.
Egyenlőre úgy tűnik nem a túletetés volt a ludas, mert a megfontolt etetéssel is ugyanaddig jutottam, amikor tiszta és "jó szagú" maradt a víz.
Talán rossz a csapvizem minősége és a lárvák fejlődésének egy bizonyos pontján visszanyal a fagyi.
Vagy a vízkezelő szerem nyírja ki őket a 2 vízcsere alatt.
De az is lehet, hogy egyszerűen a rossz start tetszik nem tetszik ide vezet.
Még egy esélyt adok a dolognak.
Veszek 60 liter RO vizet (20Ft/liter). A sós akit leeresztem és csak finoman kitörlöm, majd tiszta vízzel kiöblítem, hogy
a keletkezett alga tenyészet ne vesszen kárba az üvegről.
RO-val töltöm és ugyanúgy sózom mint eddig.
Az RO pedig elvileg nehézfém, nitrát, vegyi anyag mentes és nem kell hozzá vízkezelő szer sem.
Az etetés eleinte reggel - este 6-7 csepp Liquizell, aztán vegyesen.
A bubis szűrő marad. Rakok bele egy takaros vasfát is. Másnál bevált.
Hátha szivárog belőle valami összetevő, ami elősegíti a lárvák fejlődését.
Nem mondhatjátok, hogy könnyen föladom. :)
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.08. 10:06

Szia Killer!
Szerintem se add fel, és egyáltalán nem biztos, hogy valamit rosszul csinálsz.
A következő oldalon olvastam: http://www.caridinajaponica.de/zuchtbericht.htm
"Die Aufzucht der Amanolarven ist eine recht dubiose Sache. Selbst bei völlig identisch vorbereiteten Becken mit gleicher Fütterung, Beleuchtung und Besatzstärke, gibt es scheinbar Faktoren, die den einen Wurf etwas werden lassen und den anderen wiederum nicht. Von entscheidener Bedeutung scheint uns nach diversen Versuchen die Wasserqualität, das Nahrungsangebot, sowie die optimale Versorgung des Muttertiers zu sein. Nur Larven die schon beim "Start" alles notwendige mitbekommen, haben die Vorraussetzung, über die ersten ein bis zwei Wochen zu kommen."
Ha a lárvák nem fejlődtek minden tekintetben optimálisan az elengedésig, akkor tehetsz te bármit, nem lesz belőlük semmi. Egyébként a Logemannéknak is csak kb. minden ötödik eresztés jön össze, pedig tíz éve tenyésztenek Amanokat.
A második alkalommal, mikor csak kevés lárvát engedett el az anya és azt is részletekben, az szerintem arra utaló jel volt, hogy nincs minden tökéletesen rendben a szaporulattal. Normálisan egy nap alatt legalább ezer kis lárvát kellene a nősténynek elengedni. Most én is erre várok. Négy petés nőstényem volt kirakva külön. Ebből kettő részletekben engedte el a kicsiket, illetve leszórt petéket is találtam. Kettő még nevelgeti őket, én meg reménykedek, hogy lesz egy jó eresztés is.
Sok sikert és várjuk a fejleményeket!
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.23. 09:21

Mindhárom nőstényem petés.
Az első 2011.02.23-án petésedett be. A második kb. 1 héttel később és a harmadik is pár napra rá.
Van rajtuk bőséggel pete. Elvileg ebből kettőnek ez az első "peteérlelése".
Ezúttal 30 literes bőségesen növényesített aljzatos és vasfás aksiban tengetik mindennapjaikat.
A korábbi 7 literes aksiban tapasztalt pánikszerű viselkedésnek nyoma sincsen. Mindegyik nőstény teljes
nyugalomban tengeti napjait. Ezúttal egy porlasztókő és egy bubis szivacsszűrő gondoskodik a levegőről.
Az utóbbi 1 hétben már nézegettem éjjelente a lárvák jelenlétét. Szombaton láttam egyet. :D
Tegnap este csináltam egy 5 literes vízfrissítést (a 30-ból).
Éjjel a teljes sötétségben lárvalesre mentem. Az egyik sarokban zseblámpa ON.
Kb. 10 másodperc után mikor már lemondtam a mai napról, megjelent az első lárva a fényben és újabb
10 másodpercen belül még úgy 30 követte. Úgy tűnik a túloldalon elhelyezett automata fűtő üzemi lámpájának
fényétől jöttek át az erősebb fény irányába.
60 liter ozmó vizem már le van zsírozva egy kannában. ;)
Vettem 2 kiló Űber Szuper akvarisztikai sót. Kilója 1200Ft. Mindent tud ! :D Ennyiért tudjon is ! :lol:
A neveldében még pötyög az előző próbálkozás vize. Annyira algás az üveg, hogy be sem látni rajta. Izom zöldalga az egész, még a szivacs is.
Este lájtosan kimosom és a front üveget takarítom csak le, aztán mehet bele az ozmóból 30 liter.
A 3 fő vízcseréhez is marad elég ozmóm, ezáltal kizárom a rossz minőségű csapvíz és a vízelőkészítő szerek mellékhatásait.
Amíg nem jön össze egy körülbelül 300-nál is nagyobb lárvasereg, addig nem vagyok hajlandó belekezdeni a projektbe.
Eleget szívatott az előző nőstény.
Ezúttal a sót is fokozatosan keverem hozzá. Bár több érv is alátámasztja, hogy fölösleges a fokozatosság, azért megszívlelem más akvarista kolléga tanácsát.
Véleménye szerint a hirtelen sós vízbe helyezés károsíthatja minimális szinten a lárvák légző és/vagy emésztő szerveit, ezáltal romlik a táplálék felvevő képességük és
ez előidézője lehet annak, hogy nem fejlődnek eleget a következő lárva stádiumig.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.03.23. 09:44

Szerintem most egy emberként drukkol az egész fórum Neked ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.03.23. 09:49

Bizony!

Hajrá! Potyogjanak azok a lárvák!
Jól felkészültnek tűnik a próbálkozás, most már sikerülni kell!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: smokie » 2011.03.23. 12:11

Ennyi próbálkozás után most már sikerülni kel a projektnek.
És persze türelmetlenül várjuk a kis lárvák fejlődésének minden egyes mozzanatát részletesen leíró beszámolókat ;)

Február végén én is elindítottam az újabb tenyésztési kísérletet. Már csak azért is, hogy bizonyítást nyerjek afelől, hogy az első sikeres próbálkozás nem csak a véletlen műve :)

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: steelhand » 2011.03.25. 17:31

Háj!
Én tavaly télen próbálkoztam, akkor egy petés, fiatal nőstényt simán az akvárium vízzel (nem lágy víz, hanem sima pesti csapvíz) és egy félbetépett gömbmohával átraktam egy 5 literes befőttesüvegbe, plusz kapott egy szivacsszűrőt. Két nap múlva elengedte a lárvákat, vagy 100-150 db volt. Tehát semmi extra nem volt. Még egy fűtő sem, mondjuk a szoba temperált. A lárvákat viszont nem sikerült ugyanabban a befőttesüvegben felnevelni. A párolgás miatt nagyon ingadozott a sókoncentráció, no meg azért 4-5 liter tengervíz nem túl stabil, ami a nitrátot illeti. Most következik a 30 literes projekt. Ha elindult, akkor majd beszámolók róla. Kellemes hobbi.
A dínók nem haltak ki, csak nem látszanak...
http://www.steelhand.org
steelhand
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.03.04. 21:20

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.01. 07:19

Szokás szerint semmi sem úgy alakul, ahogyan szeretném.
A három petés nőstényből a legelső, amelyik már párszor megszívatott, az most sem okozott csalódást.
Elengedett úgy 30 lárvát, amelyek 2 nap alatt el is pusztultak és levedlett. Közben persze megszabadult az éretlen petéktől és már újra petés.
A második új nőstény is levedlett és ledobta a petéit. Rajta nem csodálkozom, mivel még az első nevelése.
A harmadék még serényen rázogatja őket. Április közepe fele lenne esedékes az eresztése, de nem fűzök hozzá sok reményt.
Már az is eszembe jutott, hogy a két hímem vagy túl öreg vagy szerencsétlen. Én meg nem taníthatom meg őket a dolgukra. :lol:
Ameddig nincs fejlemény, addig ebbe a posztba nem írok. Legközelebb akkor, ha megtörtént az áthelyezés a sós medencébe.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Killer81: Amano garnéla howto

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.10. 08:34

A magára hagyott egyenlőre lárvákra várakozó sós vizű medencében felütötte a fejét valami zöld izé ?
Szerintetek mi lehet a baj ? Túl sokat világítok ? :lol:

Kép

A tréfát félretéve azt hiszem ennél tökéletesebb állapotban nem is lehetne az Amano garnéla lárváit nevelő medence, várva az új jövevényeket.
Ez aztán a "zöld víz". Valójában csak zöld üveg. Erről aztán lehet legelni.
Azon gondolkodtam, hogy honnan a francból kerül olyan alga a vizembe, ami alkalmas a sós vízi létre ?
Az utolsó régebb óta petés nőstényem a vége felé járhat. A petéi sárgások és látszanak a szemek. A petefészke pedig már teljesen újra fejlett.
Naponta ellenőrzöm reggel és este az úszó lárvák jelenlétét. Egyenlőre semmi.
Vizet már nem cserélek, nehogy megkavarjam a szószt.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Előző

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron