Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

A Caridina nemzetségről

Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.12.13. 23:06

Sziasztok!
Gondoltam, írok néhány dolgot erről a keveset emlegettett fajról. Véleményem szerint édesvízi vagy akár brakvízi akváriumnak is üde színfoltja lehet ez a garnéla faj.

Pinokkió garnéla (Caridina gracilirostris)

Származás:
India, Délkelet-Ázsia

Leírás:
A gracilirostris kifejezés kb annyit jelent, hogy karcsú orrú (a rostrum a fejpajzs (carapax) elülső nyúlványa). Ennek a fajnak valóban megnyúlt, általában piros színű ormánya van, mely alapján könnyen elkülöníthető a többi akváriumi garnéla fajtól. Teste átlátszó, jellegzetesen púpos. Ha hozzávesszük ehhez az ábrázathoz a nyélen ülő szemeket, tényleg vicces kinézetű jószágot kapunk. Méretük 3-4 cm. Kicsit hosszabbak mint a legtöbb édesvizi garnéla, de arányaiban vékonyabbak.
Testének átlátszósága egyébként közérzetétől is függ. Stressz hatására testük opálossá válik. Jellemző rájuk a fejjel lefelé való úszás, növényeken kapaszkodás. Nyugodt körülmények között sokat úszkálnak, lebegő (egyhelyben álló) úszásra is képesek. Úszás közben igen hosszú csápjaikkal tapogatnak.
Hímek és nőstények között óriási különbség nincsen. A nőstények állítólag valamivel nagyobbak, mint a hímek, de én nem láttam különbséget. Számomra az egyetlen biztos pont a „nyereg” vagy a peték megléte.
Kép

Táplálkozás:
Elsősorban algaevők. Növényekről, ágakról, csipegetik az algát általában elképesztő gyorsasággal általában fejjel lefelé. Nálam előszeretettel esznek mindenféle főtt zöldséget (karfiol, brokkoli, zöldbab, zöldborsó, pritamin paprika, forrázott saláta, de pl. a sárgarépát nem szeretik). Valóban igaz, hogy ha éhesek megrágják a vízinövényeket. Jellegzetes ármánykodásuk, hogy keresztbe kettérágják a Cryptocorinok levelét. Szerencsére ez a kártételük olyan jelentéktelen, hogy szinte említésre sem méltó. Úgy vettem észre a mesterséges tápokat kevésbé kedvelik, mint a főtt zöldséget.
Kép
http://www.aquascapingworld.com

Tartás:
Legalább 20l-es, nyugodt, növényes/garnélás akváriumba tanácsolom, ahol sem halak, sem erős vízmozgás nem zavarja őket, az úszkálásban.
Nálam csapvízben vannak: 11-es GH, pH:7 körül 24-25 fokon. Más oldalakon 20-28 C-ot, 8-15 GH-t, 6,5-7,5 pH-t javasolnak. Más garnélákkal - amik nem bántják őket, és igényeik nagyjából megegyeznek – nyugodtan tarthatók együtt. Nálam RC-kkel és indiai zebragarnélákkal vannak. A kifejlett állatok tolerálják a brakk (félig sós) vizet, 1,5%-os sós vízben hosszútávon elvannak (én magam nem próbáltam).
Kép
Na, itt látszik a "nyereg".

Szaporodás:
Na ez az a pont amiről csak téves információkat lehet beszerezni a netről: A legtöbb garnélás honlap azzal letudja az ügyet, hogy szaporodása megegyezik az amano garnéláéval. Hát ebből kb. annyi igaz, hogy a lárvaalakok sósvízben fejlődnek. Találtam egy tudományos közleményt, ami konkrétan ennek a fajnak az ideális tenyésztési körülményeit írja le. Erről részletesen egy későbbi bejegyzésben fogok írni. Most csak röviden a lényeg: a lárvák 1,5% sótartalmú, 27C-os vízben fejlődnek, fitoplanktonnal (növényi plankton) táplálkoznak. Fejlődésük 6 zoea lárvaállapotból (14 nap) és egy utólárva állapotból (kb 80 nap) áll. A kis ivadékok legkorábban a kikeléstől számítva 66 naposan (tehát az utólárva fejlődési szakasz második felében) helyezhetők édesvízbe, de a túlélés jelentősen javul, ha várunk még legalább egy hetet. Mint írtam a kifejlett állatok megvannak ilyen sós vízben is, ezért édesvízbe rakást nem kell elsietni. A keltetéshez egyébként elég egy néhány literes medence, ha abban tartani tudjuk a szükséges paramétereket, illetve „népsűrüség” nem megy 100 lárva/liter fölé (a 25 az ideális).
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.12.13. 23:32

Köszi, ez érdekes volt. Nekem az egyik kedvencem ez a faj, de tenyésztési ismeretek hiányában nem akartam eddig belevágni a tartásukba. Ha fel tudnék nevelni pár utódot, az nagyban ösztönözne arra, hogy vegyek pár darabot.
Várom akövetkező bejegyzést: D.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.12.14. 19:34

Köszi a leírást! Már alig várom a szaporodásukról szóló cikket ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.12.14. 21:33

Pinokkiógarnélák szaporodása:

Ime a hivatkozás:
Kép


Sri Lankáról és Indiából importált, garnélákat használtak a kísérletekben. Mindig 14 órás megvilágítást használtak. A cikkben egy összefoglaló táblázatban ismertetik a lárvaalakokat, túlélési esélyeiket, illetve és a kikeléstől számított megjelenésüket:
Kép

A következő vizsgálatokat végezték:

1. Az ivarérettség elérésének meghatározása a méret függvényében:
a méretet a fejpajzs (carapax) hosszával határozták meg (mm-ben)
Kép
Legkorábban az 5 mm fejpajzs-hosszúságú állatok voltak képesek kikelő lárvákat elengedni, de jől létszik, hogy a nagyobb méretű (=idősebb) állatok több lárvát engednek el.

2. Optimális sókoncentráció és hőmérséklet meghatározás a lárvák fejlődéséhez:
Háromféle hőmérsékletet: 24C, 27C és 30C
és háromféle sókoncentrációt: 10 ppt, 15 ppt, 20 ppt használtak. A ppt annyit tesz, mint "parts per thousand" tehát ezrelék.
Kép
Az ábrákból kiolvasható, hogy alacsony illetve magas sókoncetrációnál néhány nap után kezdenek pusztulni a lárvák, és 15 ezrelékes sókoncetrációnál pedig 27C-on élnek túl leginkább (90% túlél). Egyébként a kísérletekben szűrt tengervíz + RO víz elegyét használták.

3. Ideális táplálék:
Háromféle növényi planktont próbáltak ki: Phycopure-t (ez egy kevert, többféle algát tartalmazó táp), Chaetocerus-t, és Nanoclorist. Az utóbbi kettő csak egy-egy algafajt tartalmaz. Mindhárom algaoldatot 5000 sejt/ml koncetrációban használták.
Kép

4. Édesvízhez szoktatás meghatározása:
Magyarán milyen idős korban lehet áttenni legkorábban az ivadékokat édesvízbe. Bizonyos időközönként 5-5 lárvát áttettek édesvízbe és megnézték, hogy 1 illetve 2 nap múlva életben vannak-e.
Kép
Látszik, hogy a kikeléstől számított 66. nap után van esélyük a kicsiknek a túlélésre, de később több esélyük van.
A szerzők megjegyzik, hogy a kifejlett garnélák is jól megvannak ilyen sókoncentrációjú vízben, tehát feltehetőleg így folyamatosan tudnak szaporodni (ezt nem bizonyították).

5. Ideális lárvasűrüség meghatározása
Három féle lárva "népsűrüséget" vizsgáltak meg. Igazából rettentő nagy különbség szerintem nincs, nyilván minél kisebb a sűrűség, annál jobb a túlélés.
Kép
Egyébként a lárvákat 3 literes! aksikban nevelték.

Hát röviden ennyiről szólt ez a cikk. Remélem hasznos volt, és ezek után valaki megpróbálkozik a tenyésztéssel is ;) Ennél részletesebb nevelési útmutatóval még nem találkoztam, úgyhogy hajrá!!!
Nálam most 4 pinokkiógarnéla éldegél 30l-ben RC-k és zebragarnélák társaságában. Be is szoktak petésedni, de sajnos hím hiányában még nem vágtam neki a küldetésnek. De majd egyszer...
Aki kíváncsi az eredeti cikkre, elküldhetem pdf-ben.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.12.15. 12:23

Összefoglalva,:
Kell egy 10-20-40 literes alvárium, 14 óra világítás, 15 ppt sókoncentátumú víz, 27 celsiusfok, Phycopure táp, és 67 napos kor után lehet átteni az édesvízbe....
Gondolom némi szűrés azért jól jönne, mondjuk valami nagy szivacsos powerhead, és egy kis buborékoztató.
Szerintem ez simán tartható.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.12.15. 14:20

Nekem sem tűnt túl bonyolultnak. Levegőztetés valószínűleg kell (ha jól láttam nem írtak róla, de ők 3 naponta 20%-os vízcserét csináltak, úgyhogy szerintem szűrést nem használtak). Egy szivacsszűrő bőven elég lehet, de nem tudom a bacik mennyire működnek ilyen, félig sós körülmények között.
Ja csak most vettem észre, hogy a lárvákat a 2. számú kísérletben nem is 3l-es aksikban nevelték, hanem 1l-es flaskákban, amiben 2,5 dl víz volt!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.12.15. 21:00

spuc írta:Nekem sem tűnt túl bonyolultnak. Levegőztetés valószínűleg kell (ha jól láttam nem írtak róla, de ők 3 naponta 20%-os vízcserét csináltak, úgyhogy szerintem szűrést nem használtak). Egy szivacsszűrő bőven elég lehet, de nem tudom a bacik mennyire működnek ilyen, félig sós körülmények között.
Ja csak most vettem észre, hogy a lárvákat a 2. számú kísérletben nem is 3l-es aksikban nevelték, hanem 1l-es flaskákban, amiben 2,5 dl víz volt!


Vannak ilyen bacik, csak egy hónappal előtte be kell indítani az akit.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.12.16. 00:52

Nekem is nagy kedvencem, jó hogy ilyen részletesen bemutattad őket spuc! Remélem lesz alkalmam (helyem) később tartani is őket! A fotók a sajátjaid?
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.12.16. 09:58

Nekem is nagy kedvencem, jó hogy ilyen részletesen bemutattad őket spuc! Remélem lesz alkalmam (helyem) később tartani is őket! A fotók a sajátjaid?

Bevallom kicsit azért is jártam így utána a dolgoknak, hogy kicsit népszerűsítsem ezt a fajt. A cikket egyébként nem volt egyszerű beszerezni, egy vidéki vadgazdálkodás könyvtárából küldték :D
A képek közül az 1. és 3. saját, a második netről való. Csak bátorítani tudlak a tartásukban, nagyon jópofák!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Caridina gracilirostris - Pinokkiógarnéla

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.12.16. 10:02

Köszi, nagyon jó!

Remélem a következő lépés az lesz, hogy a saját élményeidről számolsz be, ahogy nevelgeted az apróságokat ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron