Amano garnéla szaporítása

A Caridina nemzetségről

Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: habee » 2010.08.15. 13:51

Sziasztok!
Ha valakinek hasznos tanácsai van az amanok szaporításáról szívesem fogadnám az ötletet,mert
az egyik amano anyuka tele van petékkel és azt szeretném meg tudni,hogy ilyenkor őket is külön kell tenni egy
másik akváriumba a kicsik megmentése végett,mert nekem társas akváriumban vannak a szűrés elég jó,tartok tőle,hogy kiszippantaná a lárvákat...
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.15. 15:20

Az Amano garnéla szaporítása nem a legegyszerűbb dolog, anno megpróbálkoztam vele, de nem sok sikerrel jártam, sajnos a lárvák maximum 4-5 napig éltek, azt hiszem a táplálást nem sikerült megoldanom.

A legalapvetőbb információ róla, hogy ez a garnéla nem specializált szaporodású, ami azt jelenti, hogy sós vízre van szükségük a lárváknak az életben maradáshoz.

Ha megy a német nyelv, akkor ajánlom figyelmedbe ezt az oldalt: http://www.caridinajaponica.de, ha nem megy, akkor pedig ezt: http://translate.google.com/# :)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: habee » 2010.08.15. 17:34

Köszi az infót szentgyo!
Bár ha neked nem ment nekem elég merész lenne belekezdeni ...majd meglátom,most ennek hallatán inamba szállt a
bátorságom de olyan kísérletező típus vagyok van itthon microeleségem is meg frissen kelt artemia talán sikerül egy-két csemetét felnevelni :roll:
Amúgy gratulálok a bloghoz szerintem nagyon jó ötlet volt! :mrgreen:
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.15. 17:58

Nyugodtan próbáld meg szerintem, és majd beszámolsz itt nekünk róla :)

Már régen próbáltam, kb 3 éve, és igazából nem is nagyon fektettem bele sok energiát. Az artemia nagyon nagy, kb akkorák a kis lárvák is :) Szerintem ezekkel a folyékony tápokkal lenne érdemes próbálkozni mint mondjuk a jbl nobil fluid.
A blog már régóta megy, szerintem most a fórumra gondoltál, de köszi ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: habee » 2010.08.16. 11:07

Mindenképpen beszámolok róla nektek ha sikerrel járok..

A blog már régóta megy, szerintem most a fórumra gondoltál, de köszi ;)
:D Igazad van
ezt félreírtam kissé..de mindkettő megérdemel egy gratulációt..
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.08.26. 05:16

Sziasztok!

Mint ahogy szentgyo is írta, sós víz kell a csemeték felneveléséhez.

Most próbálkozom én is egy kisebb csapat felnevelésével, melyek augusztus elején keltek. Ezért nekem sincs még tapasztalatom a kis amanok felnevelésében, de megpróbálom leírni az innen-onnan összegyűjtött infókat.

Először is szükség lesz 2 akváriumra. Az egyik a lárváknak (min. 15-20 liter, ideális 50 liter) a másik a petés nősténynek, ahol el fogja engedni a csemetéket. Mindkét akváriumban célszerű apró lyukú szivacsszűrőt használni, mert az elengedett lárvákat a belső vagy külső szűrő beszippantaná.
A kicsik akváriumát érdemes 2-3 héttel korábban beindítani, mielőtt a nőstény elengedné lárvákat. Ez azért szükséges, hogy a tengersó megfelelően feloldódjon és beinduljon az algaképződés, ami később a kis amanok táplálékául fog szolgálni. Az akváriumot feltöltjük tengeri só és csapvíz elegyével, a tengervíz sósűrűségének megfelelően 33gr/liter. A víz hőfokát 24-26C-ra kell beállítani. Heti 10% vízcsere.
A beikrásodott mamát 1-2 héttel korábban különítsük el az elengedés előtt. A nőstény kb. 3-4 hétig hordozza a lárvákat. Ideális körülmények között egy éjszaka alatt elengedi a kicsiket, de előfordul, hogy 2-3 nap is el telik mire "megszabadul" az összes lárvától. Az akváriumban lebegő apróságokat célszerű este kislámpa segítségével egy csoportba csalogatni és levegőztető csővel átszívni egy kis edénybe, majd a nevelő medencébe. Arra figyelni kell, hogy ha viszonylag sok vízzel sikerült csak összegyűjteni a kicsiket (több mint 1 liter), akkor óvatosan szívjunk le a vízből, vagy planktonhálón átöntjük, és csak a lárvák kerülnek a sósvízbe.
Az eleresztést követően vedleni fog a nőstény, utána még 1-2 napig várjunk míg megerősödik az új páncélja, és csak azután rakjuk vissza a közös medencébe.
A tengervízben 45 napot töltenek a kicsik, mialatt 1-2mm-es lárvából kis rákocskák fejlődnek. Az apróságokat az első 2 hétben a HOBBY LIQUIZELL-el, a 3. héttől HOBBY MIKROZELL, LIQUIZELL és a Serra Spirulina-val felváltva lehet etetni. A 45. nap körül elkezdenek az akváriumban ide-oda cikázni, ami azt jelenti, hogy tovább kell lépni. A gyorsan úszkáló egyedeket átszoktatás nélkül lehet rakni az édesvízi medencébe.

Én egy 35 literes akváriummal próbálkozom, amiben egy Sista szivacsszűrő van és egy 11W-os világítás. Berendezés gyanánt egy kisebb kő és vasfa.
Melegebb napokon volt, hogy felment 27-28C-ra az aksi hőmérséklete, de számottevő elhullást nem tapasztaltam
Most a 20-ik napnál tartok, és igen látványos a kicsik fejlődése. Igaz még mindig fejjel lefelé sodródnak az áramlással, de már felismerhető a garnélákra jellemző jegyek. Kb. 7-8mm-esek és előszeretettel legelésznek az akvárium hátfalán képződött algaszőnyegen :)

Remélem ezzel a kis írással tudtam segíteni az amanok felnevelésében. Ha bármi kérdésetek van megpróbálok rá válaszolni.
ÜDv: Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.26. 09:44

Szia Zoli,

Először is üdv a fórumon, remélem egy pár soros bemutatkozást olvashatunk majd tőled :)

Az Amano garnéla jó kis kihívás az biztos, nekem nem volt energiám a kezdeti sikertelenségek utáni további próbálkozásokhoz, már nincs is ilyen garnélám, de remélem Te beszámolsz itt a fejleményekről.

Kicsit írnál részletesebben a kis garnéláidról? Kb mennyi lehet? A kb 3 hetes időszak után hogy látod, milyen mértékű volt az elhullás? A garnélák most hogy néznek ki, látható a növekedésük, esetleg kicsit már elkezdett változni az alakjuk?
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.29. 19:11

Szia habee!
Nekem van egy Szegedi ismerősöm, akinek sikerült tenyésztenie, és kicsit mesélt róla: hát nem egyszerű. a legnagyobb probléma a táplálásuk, mert planktonikus kaját, Vagy olyan méretűt esznek. A plankton szaporodásához pedig egész napos, erős megvilágítás kell. Én most csak arra emlékszem, hogy emiatt nehéz ügy, de biztos van még más is. egyébként az akvarista.hu-n leírta részletesen szaporítás menetét, azt hiszem.
Sok sikert!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.05. 08:49

smokie írta:Sziasztok!

Most a 20-ik napnál tartok, és igen látványos a kicsik fejlődése. Igaz még mindig fejjel lefelé sodródnak az áramlással, de már felismerhető a garnélákra jellemző jegyek. Kb. 7-8mm-esek és előszeretettel legelésznek az akvárium hátfalán képződött algaszőnyegen :)

ÜDv: Zoli

Na mi újság a kis Amanókkal, mennyit sikerült felnevelni?
DEzső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Amano garnéla szaporítása

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.10.05. 23:19

A tervezettől egy kicsit elhúzódott a project. Még mindig a tengervízben laknak a porontyok. Ez azt jelenti, ha jól számolom 58. napjukat töltik a sósvízben. És az a fura, hogy még mindig nem látom rajtuk, hogy már elhagynák ezt a közeget. Ha jól számolom olyan 30-40 fős lehet a csapat. Elég nehéz megszámolni az ivadékokat, mert nappal szinte egy darabot sem látni, viszont ha éjszakára égve hagyom a világítást, akkor meg nagy nyüzsgés van az algásabb területeken.
Elhullásról nem nagyon tudok mit mondani, mert átrakáskor sajnos nem tartottam népszámlálást.

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Következő

Vissza: Caridina

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég