Önfenntartó akvárium

Minden más általános információ a garnélákról

Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.18. 21:21

Sziasztok!

A főnököm (aki némiképp szintén vonzódik az akvarisztikához) Amerikából hazatérve beszámolt róla, hogy látott odakinn olyan önnfentartó "ökoszisztémát" ami a következőből áll:
Egy üveggömbbe zárnak szűrt tengervizet, fonalas zöldalgát, lebontó bacikat, garnélákat, némi talajt, élettelen korallt, levegőt és légmentesen legyógyítják. A rebdszer állítólag évekig képes működni,aminek a garnélák öregségi elhullása vet véget. Utána is néztem, Állítólag a Nasa "fejlesztette ki, mikor önfenntartó biológiai rendszereket kerestek. Magyarországon is forgalmaznak ilyen pikoakváriumokat (az egész nem több néhány l-es térfogatnál), ott többet lehet olvasni róla.
Ha nem gond, belinkelem a honlapot, legfeljebb megmoderáljátok:
hhttp://www.ecosphere.hu/?mi-az-ecosphere.html
Vagy itt van egy wikipediás cikk (angol):
http://en.wikipedia.org/wiki/Ecosphere_(science)
A lényeg az, hogy a garnéla algát eszik, O2-t fogyaszt CO2-t termel, a lebontó bacik lebontják a szerves anyagokat szervetlenné, O2-t fogyasztanak, CO2-t termelnek, az alga napfénnyel üzemelve a szervetlen anyagokból szerveset csinál, O2-termel, és CO2-t fogyaszt. Jól belőtt rendszer képes teljesen egyensúlyban maradni.
Szerintem nagyon érdekes. Kiváncsi lennék ezzel kapcsolatban mi a véleményetek :?:
Szerintem nem kérdés, hogy a garnélák kevésbé örvendeznek a kis helynek (mondjuk ez pont azért van hogy ne szaporodjanak), de elvileg ilyen rendszert édesvízi élővilággal is létre lehet hozni.
A főnököm íróasztalán évekig volt egy légmentesen lezárt akvárium, amiben az algák és néhány csiga szépen elvegetált. A rendszernek az tett be, amikor valaki kíváncsiságból kinyitotta.

A törékeny egyensúlynak persze könnyen betehet kisebb változás: pl. a garnélák szaporodni kezdenek, vagy elpusztulnak, fényhatás, hőmérséklet megváltozik stb, stb..
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.18. 22:27

Még soha nem hallottam róla. Valószínűleg így is maradt volna, ha nem olvasom most ezt el. Köszi, hogy megosztottad!
Szerintem fantasztikus...
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.19. 12:15

Valamelyik Am ben láttam erről egy hirdetést.
És személyes találkozásom is volt vele egy börzén.
Érdekes dolog!
Nagyon ki van találva,ez a kis fauna.Szerintem azok a garnélák nem szaporodnak ilyen kis helyen,inkább azt az elhullás a veszélye az összeomlásnak ami mondjuk jóesetben két év alatt megtörténik.
Érdekes körforgás mehet ott..
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.19. 15:15

Egy ilyen összerakásánál gondolom a következőkre kell figyelni:
Teljesen steril környezet: desztillált víz+ ásványi sók.
Megfelelő alga kiválasztása: zöld fonalas alga lehet az ideális szerintem.
Indító bacikultúra helyes kiválasztása.
Légmentes zárás: ne szökjenek meg a légzési gázok, ne párologjon.

Otthoni kísérletnek ki lehet próbálni akár befőttesüvegben is.
Én mondjuk nem 7dl-is, hanem legalább 2 l-es térfogattal próbálnám. Bár minél nagyobb a térfogat, annál kevésbé kavarodik a víz, ami az esetleges káros anyagok lokális felhalmozódását eredményezheti.
Kinyitni meg szigorúan TILOS!

Én lehet megpróbálom otthon, de először csigákkal. Esetleg egy kis díszítőelem: vasfa, vagy ilyesmi. A zárt rendszer még a moha is lehet, hogy bírná, vagy nem?
Szerintetek, melyik az a csiga, ami a legtöbb féle algát megeszi?
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.19. 15:32

Hát a zöld fonálalgát semmi nem eszi meg.....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.19. 15:59

Az egyszerű tányércsiga, vagy barnacsiga elég masszív darab, szerintem kb mindent megeszik amit talál. Bár a fonálalga diétához nem tudom mit szólna, de az éhség nagy úr. Nem lenne jobb a 'sima' alga? De szerintem a moha is eléldegélne, nem tudom mi baja lehetne.

Ha belevágsz, mindenképp tudósíts :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: gfancsi » 2011.01.12. 01:16

Sziasztok, én is belerágtam magam ebbe a témába. Saját tapasztalatom nincs, az ára miatt sosem vettem, lehet hogy találtok netes túlzásokat is az irásomban. Elnézést érte, vitatkozni jók lesznek. A szép az egészben, hogy sokaknál leírás szerint (csak reklámfogás? )7évig is elműködgetett a rendszer és tizenpárévet is írtak az utolsó garnéla eltűnésére egyes tartók. A hozzászólások jellege miatt persze ez nem ellenőrizhető. Nem a saját véleményem ez a hét év ;) , tudja valaki meddig élhet egy tengeri garnéla?
Két év után szokott bedögleni az átlag tartónál aki nem tartja be a két alapszabályt. Megfelelő napfény és 18-22 fok közötti hőmérséklet. A használati útmutató szerint, ha a garnélák színe kezd fakulni az egyértelműen kevés napfényt jelzi, ergo közelebb kell tolni az ablakhoz /direkt napfényt nem szereti/. A másik gond a meleg nyári napokon a túlmelegedés.
Én tervbe vettem ventillátoros akváriumhűtés beszerzését a gömbbel együtt.
A gyártó egyébként a borsos áron méri a gömböket, a nagyobbacskákra 1 év garanciát vállal. De negyed ár megfizetése mellett újratelepíti az elpusztult ökoszisztémát, csak postázni kell nekik.
Nekem a dolog szépségét már az is megadja, ha 1 évig működik (gondolom néhány hónapot tesztelték is a „gyárban”) mindenféle vízcsere, anyagcsere, légcsere nélkül.
Nem hinném hogy túlzsúfoltak lennének a rákok benne , ha tippelnem kéne a szaporodás hiányához hozzájárulhat valami inger hiánya vagy az is lehet hogy mélyebb víz kell (nyomás) nekik a szaporodáshoz. ….vagy akár ezer más tényező. Ha valaki beszerez egyet majd megkérdezzük látott-e petéket.
Az édesvízi párjával kapcsolatban vannak fenntartásaim valami úgyis túlszaporodna, de ha spuc megpróbálja én fogok a leginkább drukkolni neki!
Ha meg lehet csinálni az édes vizi rendszert akkor spuc ebből gazdag lesz és én leszek az első vevője!
gfancsi
Yellow fire
 
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2011.01.11. 00:23

Re: Önfenntartó akvárium

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.01.12. 11:16

Egyenlőre elhalasztottam a kísérletet, de a főnököm lelkesen csinálja. Három garnélával indított egy literes gömblombikot. Ebből egy pár nap múlva feladta, kettő pedig már kb. másfél hónapja életben van. A tapasztalata a következő: Dekorációnak nem szabad betenni fát, mert egy idő után elkezd bomlani. Szerinte érdemes valamilyen mészkövet beletenni a pH pufferhatás miatt.
A gömblombik egyébként nem bizonyult annyira jó választásnak, mert csak bizonyos szögből látszanak jól a rákok. A gyári cuccnál ez nyilván nem így van.
Amúgy meg újra belelkesedtem :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Egyéb

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron