red cherryk pusztulnak

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

red cherryk pusztulnak

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.08.17. 10:05

Na szóval!Nálam hála az égnek nem tömeges pusztulás van,remélem nem is lesz!Red cherryk vannak csak.Egy hét alatt 2 legnagyobb ,legpirosabb petés nőstényem úszott át a túlvilágra!Változás annyi volt hogy múlt héten kiszedtem egy szőlőgyökeret és egy pár növényt,de ezt a szokásos heti vízcserével kötöttem össze!Lehet hogy nagyon felkavartam a talajt és ez játszott közre a rc-k elhullásának!Megnéztem nagyítóval és semmi nem látszik rajtuk ,szép egészséges színük-kinézetük volt,egyedül a nyak résznél volt barnás folt.(Én erre gondolok:3. Tünetek: Az elhullott állatok nyakrészén vöröses-barnás foltok figyelhetők meg.
Ok/diagnózis: Természetes halál. Mivel a garnéláknál a halál után először a belső szervek bomlanak el, a nyakon vöröses-barnás elszíneződés jelentkezik.
Kezelés: Egy elhullott állat még nem ok az aggodalomra. Ha a halálesetek gyakorisága növekszik, javítsunk a vízminőségen vagy gyanakodjunk valamilyen betegségre.)Itt lévő összefoglalóból idéztem!
Sajnálom mert mindkettő tele volt petével,és eddig nagyon szép utódokat szolgáltattak nekem,nagy örömömre!Mindenki más jól van az akiba.Este megnézem a vízparamétereket,de csak neptun tesztem van.Lehet behozok egy kis vízmintát az egyik boltba megnézetni!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.08.17. 17:09

Én is megfigyeltem már, hogy a petés nőstények nagyon érzékenyek.Pl a hőmérsékletre. 25 C felett sokkal gyakoribb az elhullás. Nálam a Kék tgrisek művelték ezt, olyan szinten, hogy a végére mér alig maradt nőstény.
A CRS-eknél is 4-ből 1 elpusztul még petésen.....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.08.17. 17:33

Frettner írta:Én is megfigyeltem már, hogy a petés nőstények nagyon érzékenyek.Pl a hőmérsékletre. 25 C felett sokkal gyakoribb az elhullás. Nálam a Kék tgrisek művelték ezt, olyan szinten, hogy a végére mér alig maradt nőstény.
A CRS-eknél is 4-ből 1 elpusztul még petésen.....
Dezső

Eddig 26-28 fokon sikerült tartanom a vizüket,és nem volt semmi gáz,de lehet megunták a meleget!Nem bánnám ha csak ez lenne a gond!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: fudo » 2011.08.17. 22:12

Nálunk a sárgák bírták a 29C-t is. :) Kicsik és nagyok is, nőstények minden gond nélkül petésedtek. Sajnos egyenlőre nem tudom alacsonyan tartani nekik (ventilátor sem segít) a hőmérsékletet, de úgy fest bírják. Jelenleg is 27C-t mutat a hőmérő.
Avatar
fudo
Mosura
 
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2010.12.28. 11:38

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.08.18. 10:02

Nálam is krach van, sajnos.
Az egymás mellett álló két akváriumból az egyikben megy a hajcihõ, a másikban pedig horror van.

A hõmérõ szerint 27C fölé nem nagyon megy a hõmérséklet, de a felnõtt, kifejlett egyedek eltûntek mindkét akváriumból. Babaulti zöld és zebrák voltak.
A zöldek közül sok kicsi megmaradt, és vígan élnek, zabálnak, nem látszik semmi baj velük.
A nagyobb akváriumban viszont a zebrák közül 1 db maradt meg, ha jól láttam. Érdekes módon nem találtam annyi tetemet, mint amennyi hiányzik, úgyhogy nagyon remélem hogy még bújkálnak valahol. Ki nem másztak.
Ide került melléjük szombaton egy közepes csapat blue pearl. Sajnos az õ számuk is megfelezõdött azóta. és itt is a nagyobb egyedek pusztulnak el, de volt kisebb tetem is. Elõször azt hittem, hogy rosszul szoktattam be õket, és az okoz néhány pusztulást. 20-ból 2-3 garnéla elfogadható hogy elpusztul (de nem törvényszerû). Aztán kedden jött a pöff, 7 tetemet vettem ki összesen. Kicsit tanácstalan lettem, de nem tudtam, hogy mihez kezdhetnék. Tegnap este kivettem a vasfákat a vízbõl, az egyik a kivétel után érezhetõen büdös volt, volt is rajta némi penész (pedig már több, mint fél éve van bent). Ezen kívül még moha van benne, és két crypto cserépben, a cserépben JBL agyaggolyó (az van a másik akváriumban is a növények gyökerénél), az is már ~8 hónapja, meg bazalt aljzat, és légpumpás szivacsszûrõ. Ugyanaz minden, mint a másikban (ott az aljzat AN shrimp soil).
Tegnap megfigyeltem, a garnéla (blue pearl) az elpusztulás elõtt fehérré válik, szinte teljesen átlátszatlan lesz, apatikus (ez mindegyikre igaz), és alig mozog. A többi egyed áttetszõ, a bolygatás (vasfák kivétele) elõtt voltak láthatóan kékes árnyalatú egyedek is.
Volt vedlés is, mert vannak üres páncélok is, de sajnos már nagy biztonsággal láttam lekapcsolt lámpa mellett is, hogy ma reggelre újabb két tetem van.
Ma csinálok egy óvatos, nagyarányú vízcserét (50% körül), és megvárom, hogy mi lesz.
Ha van valami ötletetek, szívesen veszem!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.08.19. 01:29

Az a vízcsere kevés lesz. 80 % plusz nagy adag Shrimp tonic. Sajna ez az elsápadós kórság néha felüti a fejét, és akkor az állomány 80%-a lefordul. Nem tudom mi lehet az oka. Nálam is volt már párszor.....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.08.31. 09:32

Sajnos úgy néz ki, hogy a kifehéredõs kórság nálam 100%-os eredményt ér el. A vízcsere megvolt, többször is egymás után, óvatosan visszatöltve, de shrimp tonikot csak webshopban láttam, és a mostani hektikus otthonléteim miatt nem vállaltam be. Úgy néz ki, hogy a teljes babaulti zebra és a blue pearl állományom bánta. A 3 cm-re lévõ másik akváriumban lévõ babaulti zöld, és a mellettük lévõ meglepetéscsapat egyelõre teljesen jól van (róluk majd késõbb). Lehet, hogy most már veszek egy dobozzal, mert ha ott is felüti a fejét a kór, akkor bajban leszek.

Jól sejtem, hogy az a baj, ha esznek a még nem beteg garnélák a kifehéredésben elpusztult társukból? Vagy simán a vízben is megkapják? Sajnos mostanában nem tudtam azonnal kivenni a dögöket az akváriumból, így elõfordulhatott, hogy ettek belõle, és ezért lett végük. Bár, mikor bekerültek a blue pearl-ök, akkor már jó ideje nem volt pusztulás, és jó pár vízcsere is volt, és a betelepítés után napokon belül elkezdõdött a horror.
Kicsit elszomorodtam, hogy vajon mit nem csinálok jól, ha mellettük meg jól megvan a másik akvárimban a csapat.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: red cherryk pusztulnak

HozzászólásSzerző: ferke » 2011.09.14. 21:15

Sziasztok,

Nálam is pusztulnak sajnos a Redek, pedig eddig egész jól megvoltak.. 30x30x30-as kocka nano, talajszűrő van, rajta Shirakura Red Bee Sand.
4-5 gömbmoha van benn, egy maréknyi jávai moha, meg 3 kisebb vasfa volt, de 2t már kiszedtem.
Valamiért túl savas a víz, 6,4 alatti a pH. Hetente cserélek 30-40% körüli vizet. 1 napot pihentetett csapvíz megy bele.
A pH-t hogyan tudnám emelni? A többi vízparaméter elvileg rendben van, legalábbis a Tetra 6in1 test szerint.
Eddig heti 1 garni pusztult (kb másfél hónapja kezdődött) de most mintha felgyorsult volna a dolog, mostmár 2-3 naponta elpusztul 1 :(
A pH lehet a probléma? Mit csináljak másképp ?

köszi!
ferke
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.01.12. 22:33

Re: red cherryk pusztulnak

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.09.14. 21:36

ferke írta:Sziasztok,

Nálam is pusztulnak sajnos a Redek, pedig eddig egész jól megvoltak.. 30x30x30-as kocka nano, talajszűrő van, rajta Shirakura Red Bee Sand.
4-5 gömbmoha van benn, egy maréknyi jávai moha, meg 3 kisebb vasfa volt, de 2t már kiszedtem.
Valamiért túl savas a víz, 6,4 alatti a pH. Hetente cserélek 30-40% körüli vizet. 1 napot pihentetett csapvíz megy bele.
A pH-t hogyan tudnám emelni? A többi vízparaméter elvileg rendben van, legalábbis a Tetra 6in1 test szerint.
Eddig heti 1 garni pusztult (kb másfél hónapja kezdődött) de most mintha felgyorsult volna a dolog, mostmár 2-3 naponta elpusztul 1 :(
A pH lehet a probléma? Mit csináljak másképp ?

köszi!


A talaj lágyítja le a vizet és a talajszűrő csak gyorsítja a folyamatot. SZerintem talajcsere valami semleges, nem "aktív" talajra - az egyetlen megoldás. Adalékolhatsz különböző sókat, illetve van pH + készítménye több cégnek is, de ezt is ki fogja szűrni a talaj pár nap alatt. Persze egy idő után telítődik, és akkor egyik napról a másikra felugrik a pH, ami tömeges pusztulást is okozhat a lágyvizes garnéláknál. 1-1,5 év után szokott bekövetkezni.
Volt sok ilyen eset Németországban, de azok a tenyésztők / tartók nem használtak lágyított vizet, csak a talaj lágyította le nekik a megfelelő szintre.
Azért ebben az akváriumban gyönyörűen lehetne CRS-t vagy CBS-t tartani, esetleg más lágyvizes garnikat.
Az RC-knek meg csinálsz egy másikat.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: red cherryk pusztulnak

HozzászólásSzerző: ferke » 2011.09.14. 21:54

Frettner írta:A talaj lágyítja le a vizet és a talajszűrő csak gyorsítja a folyamatot. SZerintem talajcsere valami semleges, nem "aktív" talajra - az egyetlen megoldás. Adalékolhatsz különböző sókat, illetve van pH + készítménye több cégnek is, de ezt is ki fogja szűrni a talaj pár nap alatt. Persze egy idő után telítődik, és akkor egyik napról a másikra felugrik a pH, ami tömeges pusztulást is okozhat a lágyvizes garnéláknál. 1-1,5 év után szokott bekövetkezni.
Volt sok ilyen eset Németországban, de azok a tenyésztők / tartók nem használtak lágyított vizet, csak a talaj lágyította le nekik a megfelelő szintre.
Azért ebben az akváriumban gyönyörűen lehetne CRS-t vagy CBS-t tartani, esetleg más lágyvizes garnikat.
Az RC-knek meg csinálsz egy másikat.


Köszi a gyors választ! Milyen másik talajt tudnál javasolni, ami nem aktív, de mégis nagy szemcsézettségű (A talajszűrő miatt) ?
Megjártam ezzel a talajjal, pedig a legjobbat akartam a kisrákoknak, ezért vettem meg nekik ezt, de nem gondoltam, hogy ennyire lecsökkenti a pH-t..
Most vízcsere után vagyok egy nappal és már most is 6,4 pH alatti bőven a víz. :(
ferke
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.01.12. 22:33

Következő

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron