réz a vízben

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

réz a vízben

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.05.11. 19:49

Úgy 10 hónapja küzdök egy titokzatos problémával. Többször volt tömeges elhullásom mérgezéses tünetekkel, az átlag halálozás is magasabb mint kéne, és tavaly nyár óta egyetlen egyszer volt sikeres petésedés, és abból se nőtt fel semmi. RC-kről van szó, tehát a legellenállóbb garnélákról. Volt valami tejbetegség szerű eset is, de eltűnt egy idő után. Úgy egy hónapja sokkal rosszabb lett a dolog, egy adag RC mellett elpusztult a Tylo csigám, majdnem elpusztultak a kék postakürt csigáim, és még a növényeim is betegeskednek. A Lomariopsis elfeketedett, az Anubiasok levélközi klorózist mutatnak, a Pogostemon elkezdett világosodni. Nemrég kaptam egy tippet, hogy ezek a tünetek a növényeknél utalhatnak a magas rézkoncentrációra. Vettem egy réztesztet, aminek az eredménye 1 mg/liter lett. A friss csapvízben. Egy fórumon azt olvastam, hogy garnélára a réz LD50 értéke 0,46 mg/liter. Az LD50 az a lethal dose 50% - az az érték, aminél a kísérleti alanyok fele elpusztul. Na most nekem ennek több mint a duplája van. Csoda hogy van élő garnélám. Vízelőkészítőt használok, tehát a réz egy része kelátolt formában van, de ilyen koncentrációnál úgy tűnik ez már édeskevés.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.hu
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.05.11. 20:15

Ez nagyon durva. Akkor ez emberre is veszélyes lehet? Állítólag elváltozást okoz a vesékben....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.05.11. 20:40

Frettner írta:Ez nagyon durva. Akkor ez emberre is veszélyes lehet? Állítólag elváltozást okoz a vesékben....

Az egészségügyi hatérérték 2 mg/liter. http://viz.kalauzolo.hu/ivoviz-hatarertekek/
Más kérdés, hogy mennyire egészséges állandóan ezt inni, mivel nehézfém és hajlamos felhalmozódni. És még csak nem is állandó ez a koncentráció, változik a nap folyamán. Én délután mértem, amikor elvileg a legalacsonyabb szokott lenni. Majd fogok mérni mindenféle időpontokban. Annyi biztosnak látszik, hogy ebben a vízben teljesen értelmetlen erőltetnem a garnélatartást, de még úgy általában az akvarizálást is. Valahonnan máshonnan kell vizet szereznem, de kocsi nélküli gyenge nőként elég nehezen lesz megoldható a rendszeres vízcsere.

Eszembe jutott, hogy van még 2 Ancistrusom, amik alig 3 centisek, pedig legalább fél éve megvannak. Gyakorlatilag egy millimétert se nőttek nálam. Ezt is kénytelen vagyok a rézre fogni, mert a nitrogénvegyületek rendben vannak.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.05.11. 20:45

RO készülék megoldás lehet az esetedben, legfeljebb vissza kell sóznod az RO vizet. Persze nem a legolcsóbb megoldás, viszont cserébe tökéletes vizet tudsz beállítani.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: Horrock » 2011.10.11. 19:50

Sziasztok!

4 hete küzdők a problémámmal. Kaptam ismerősömtől pár mohát és kővet mivel az akváriumát és felhagyott az akvarisztikával.
A növényeket 2 órát áztattam neptun gyorsfürdetőben majd 2 napig vízben és be az akváriumba.
Az első 2 nap nem vettem észre semmit a garnélákon majd a harmadik nap 3-at a negyediken 4-et az őtdiken megint 3-om garnéla elhullást tapasztaltam.
A Yellowim bágyattak egy részük kifakult nem akartak enni és az ősszes petét eldopták illetve rángatóz áramütéses hirtelen ugró mozdulatokat tessznek.
Először a mohákkal együtt behelyezett kőre gyanakodtam, igy kivettem és 80%-os vízcserét hajtottam végre.
Az garnéla pusztulás továbra sen maradt abba csak visszaeset nap1-2 garnélára igy nyomozni kezdtem.
Kiderült ,hogy a srác mielött odata volna a nővényeket 4 hétig használt fojamatosan réztartalmú csigairtót az előírthoz képest 2-3 szeres adagolásban.
Miután ezt megtudttam kivettem az ősszes növényt átporszivoztam a talajt kimostam a szűrőt aktív szenet tettem bele és egy 90%-os vízcserét hajtottam végre bupla adag vízelökszitővel.
Utánna olvastam és kiderűlt hogy a mohák magukba szivják a vízet majd lassan kieresztik igy kerülhetett át a csigairtó a vizbe illetve amire én még gyanakszom az ,hogy mivel ijen hosszú ideig volt a növény kitéve az irtonak igy felhalmozodtt a levelekben a méreganyag és az elhalt részeket a garnélák mgették igy kerülhetett be a szervezetükbe.
A mult héten már csak 1 halálesetem volt és tegnap megláttam az első petést, viszont még mindig rossz állapotban vannak.Most JBL NanoVitolt használok és gondolkozom MOSURA Tonic Pro megvásárlásán .
Szerintetek mijen készitményekkel tudnám javítani még a felépulésüket?
Az visont biztos hogy, mostantol soha tőbbet nem fogadok be nővényeket ugy, hogy men kérdezek utánna a nővények előéletnek. Ha egyátalán előfordul mégegyszer ijen.
Avatar
Horrock
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.01.02. 15:02

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.10.12. 07:43

Durva cucc lehetett, mert kinyírta az összes ly-odat! ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: réz a vízben

HozzászólásSzerző: Horrock » 2011.10.12. 08:03

Nen 24-et őlt meg és maradt még 16 darab.
Avatar
Horrock
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.01.02. 15:02


Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron