Fehér férgek a garnélában.

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: meissa » 2011.04.03. 18:26

Szívóférgek, kopoltyúférgek
Sep 08, Ulli Bauer; forrás: http://www.crustahunter.com/de/node/552

Tudományos név: Scutariella
Kép
Kép: Alex Korakis, Aquatek.gr
• max. 2 mm-es hengeres férgek; család: Scutariellidae
• A fejvégen két lapos csáp/nyúlvány, a bázison szívó szájszerv
• gyakori a garnélák kopoltyúrészénél
• megjelenhet a bajuszok végénél vagy a bajszokon is
Kép Kép
(Képek: Michael Hofmann)
Eredet és elterjedés: garnélaspecifikus parazita ill. ektoszimbionta; őshonos Kelet-Ázsiai, India, Sri Lanka garnéláiban, de Közép-Európában és a Balkánon is megfigyelték már. Kép
Táplálkozás: Az ektoszimbionta fajok csak megtelepednek a garnélán/garnélában, és a kopoltyúkban felhalmozódó mulmot eszik, anélkül, hogy károsítanák a gazdaállatot. A parazita fajok a gazdaállat vérkeringésére csatlakoznak, és a vérét szívják. Ez a garnéla számára nem jelent azonnali halált, de lassú elgyengülést okoz, és más tényezőkkel összekapcsolódva (pl. nem megfelelő tartási körülmények) magasabb halálozási arányhoz és a szaporodóképesség csökkenéséhez vezet.
Szaporodás: A kokonokat a garnéla kopoltyúlemezeire rakják, ebből kelnek ki a fiatal állatok.
Helyváltoztatás: az orsóformájú férgek gyakran kiülnek a garnéla páncéljára, és a végüket a vízbe lógatják; hernyószerűen mozognak.
Hogyan kerülhet az akváriumba: fertőzött, gyakran vadon fogott állatokkal. Az eredeti gazdaállat halála vagy vedlése után a férgek elhagyják a testet ill. exuvie-t, és új gazdaállat után néznek. Esetleg fajtaspecifikusak, és nem minden típusú garnéla felel meg nekik. Különösen nem alkalmasak számukra a Palaemonida fajok, ezekre nem veszélyesek.
Fertőzés diagnosztizálása:
1 - A fertőzött garnéla rostrumán és a bajuszok tövében apró, fehér, csapocska-szerű állatok láthatók; ezek képesek hernyószerűen kúszni, de többnyire csak ülnek és lobognak: Kép
(Összetéveszthetők a harangállatkával, de azokkal ellentétben ezek opálos-fehér, tejfehér színűek és gyorsan mozognak.)
2 – A nem túl intenzív színű garnéláknál a kopoltyúlemezekben fehér pöttyök láthatók, melyek a kopoltyúkamra falán ülnek. Esetleg apró, orsószerű, fehér férgek is megfigyelhetők.
Kép
Kezelés: praziquantel (pl. Sera Tremazol) – megbízható hatóanyag, tartósan eltávolítja a szívóférgeket. Mindenképpen tartsuk be a csomagoláson leírt használati utasítást!
Másik lehetőség a flubendazol (Flubenol) vagy fenbendazol (Panacur) – szintén hatékony a férgek ellen, de sajnos az akvárium csigáira veszélyes lehet.
Avatar
meissa
Red cherry
 
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.09.28. 20:40
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.03. 18:44

http://www.orionvet.hu/files/animalheal ... SPC592.pdf
Itt szépen le van írva a fenbendazol és a praziquantel hatásmechanizmusa. Mellesleg több hazai szer is kapható praziquantel hatóanyaggal, egy állatpatikában kapható készítmény olcsóbb alternatívája lehet a tremazolnak. Hátránya, hogy nehézkes ezeket kimérni, mikromérleg kellhet hozzá, de ez egyben azt is jelenti, hogy marhának méretezett adagot lehet kapni eleve kisebb összegért.
A flubendazollal vigyázni kell, sok garnéla feldobta már tőle a bakancsot!

A dögök egyébként laposférgek, nem hengeresférgek.
http://www.marinespecies.org/aphia.php? ... &id=484098
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.04.04. 08:57

A JBL Gyrodol hatóanyaga is praziquantel, és pont a felébe kerül, mint a Sera.... csak szólok.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: sdani » 2011.04.05. 10:06

hát ma reggel nekem is megvolt az első találkozásom velük.
az egyik másfél hónapos hímem orrán szambázik egy ilyen. nem volt valami kellemes meglepetés :)
viszont az egyik nővére szintén ma reggelre bepetésedett. szóval a gyógyszeres kezelés miatt kicsit aggódok. vajon milyen hatással lehet a friss petékre?

szerintem le is tesztelem a Frettner által említett JBL gyrodol-t.
sdani
Yellow fire
 
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.03.03. 13:28

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: sdani » 2011.04.05. 10:16

ja és azt énsem értem hogy vajon hogy kerülhetett be. mert legutoljára a red cherryket tettem az aksiba, 1,5 - 2 hónapja. (aki most áldozatul esett az már a második generációból való)
azóta csak zöldségek, levelek, és tápok, de minden ami a természetből van az forrázva van
sdani
Yellow fire
 
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.03.03. 13:28

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.04.05. 11:58

sdani írta:hát ma reggel nekem is megvolt az első találkozásom velük.
az egyik másfél hónapos hímem orrán szambázik egy ilyen. nem volt valami kellemes meglepetés :)
viszont az egyik nővére szintén ma reggelre bepetésedett. szóval a gyógyszeres kezelés miatt kicsit aggódok. vajon milyen hatással lehet a friss petékre?

szerintem le is tesztelem a Frettner által említett JBL gyrodol-t.


Szia!

Szerintem neked valami másfajta férget sikerült összeszedni.
Kép
http://www.crustahunter.com/de/node/552

Szerintem ez a fajta lesz.A linken olvashatsz róla.

Nekem, valószínű, hogy a 4 petés, ami volt a férgek miatt dobta el a petéit, mert azért kifejlett többször petés mamákra nem jellemző ilyen nagy számban.
Szerintem, számíthatsz rá, hogy eldobja.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.04.05. 12:06

Sziasztok!

Úgy néz ki, hogy eltűnőben vannak ezek a kis férek.
Ma még nem láttam a garnéláimat, de tegnapra jelentősen megcsappant a mennyiségük.
Tegnap, már csak a nagyobb példányokban, amelyikekben alapban több volt ,ott volt még néhány darab.
Sajnos, a héten, volt elhullás három garnim is feladta, de érdekes módon csak ugyan abból a korosztályból.
A kifejlettek rendben voltak, és a leg kisebb 1 hónap körüliek is..
Remélem, mostmár minden rendben lesz, és belecsapnak a fiúk a tavaszba.... :)

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: sdani » 2011.04.05. 12:11

Helo!

hát valami ilyesmi kinézete van, mint a képen, csak kicsit arrébb. az egyik antennája tövénél van.
voltam egy üzletben, jbl szert egyelőre nem kaptam, de kaptam helyette egy kis adag fenbendazolt.
elvileg ezt a férget is meg kellene ölnie

egy 54 literes aksiba azt ajánlották az üzletben hogy egy teáskanálnyi adag elég
adagolás után mikor kell vízcsere? 6 óra múlva? egy 50%-os csere megfelelő?

köszi :D dani
sdani
Yellow fire
 
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.03.03. 13:28

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.04.05. 12:22

http://www.blue-tiger-shrimp.com/blog/p ... et-rid-of/

Én eszerint a táblázat alapján használtam.
Viszont amivel ők számolnak, az 22%-os hatóanyag tartalmú, és ha minden igaz a tiéd pedig csak 5%-os.
Ennek megfelelően, többet kellene adagolni, viszont én nem mertem és úgy tűnik működik.
Most csinálj egy vízcserét, adagold a cuccot, és 5 nap mulva csinálj legközelebb.
Ha nem hatott, akkor újra.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: sdani » 2011.04.05. 12:27

okés, ezer köszi! :) énis kicsit félek, inkább kevesebbet adagolok, remélem működni fog
dani
sdani
Yellow fire
 
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.03.03. 13:28

ElőzőKövetkező

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron