Fehér férgek a garnélában.

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.29. 22:36

Sziasztok!

Sajnos, képpel nem tudok szolgálni.
Van egy olyan problémám, hogy néhány garnélám fejének oldalsó részén 0,5-1mm-s fehér egy csoportban mozgó férgek vannak.
Látszólag bajuk nincs tőle, viszont valószínűleg ezért dobják el már többedszerre a petéket, a nőstények.
Valameik topikban, mintha írta volna már valaki, hogy ilyen problémája van, és visszakeresve sem találtam.
Ha jól emlékszem valaki azt is írta, hogy ezek vedlés előtt kimenelülnek a páncél alól.
Nem tudom mi ez, és hogy mivel lehet kezelni.
Előre is köszi a segítséget.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.29. 22:52

Fogalmam sincs, hogy mik ezek, de ha férgek, akkor a fenbendazoltól kidöglenek. A helyedben kezelném őket, semmi jót ne várj egy belső parazitától. A fenbenbendazol nem kockázatos, a helyedben belevágnék. A petéket többek között nálam is dobálták, de nekem szerencsére nincs ilyen kukacom.

Ilyen valami?
http://www.youtube.com/watch?v=_CuxSveJdzY
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.29. 23:08

Igen pontosan ez.
Ezt a video-t még láttam is elég szomorú.
Fenbendazolt, hol mennyiért kb,és legfőképp hogyan kell alkalmazni?
Köszi a segítséget.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.29. 23:32

xman írta:Igen pontosan ez.
Ezt a video-t még láttam is elég szomorú.
Fenbendazolt, hol mennyiért kb,és legfőképp hogyan kell alkalmazni?
Köszi a segítséget.

Norbi

A planáriás topicban le van írva a hogy s mint. Azt nem tudom, ez a koncentráció elég-e a féregtelenítéshez, de legalább kipróbált és biztonságos a garnélákra nézve. Állatpatikában vehetsz SH- fenbendazol port, ezer párszáz Ft. Feltehetően többeknek van itt a fórumon elfekvőben, mivel az adag egy lóra van méretezve. Kérdezgesd PÜ-ben végig az eddigi próbálkozókat, tuti akad valakinél maradék. A fenbendazol elvileg hatékony lapos, hengeres és gyűrűsférgek ellen is, a csigákat meg grátisz irtja. Meg kéne nézni, pontosan mi is a kukacod, bár szerintem anélkül is kidöglik hogy bemutatkozna :) Ha hozol mintát, megmikroszkópozom neked.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.29. 23:45

PÜ ment, nekem van, gyere át érte .....
D.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.30. 00:09

Moszat írta:
xman írta:Igen pontosan ez.
Ezt a video-t még láttam is elég szomorú.
Fenbendazolt, hol mennyiért kb,és legfőképp hogyan kell alkalmazni?
Köszi a segítséget.

Norbi

A planáriás topicban le van írva a hogy s mint. Azt nem tudom, ez a koncentráció elég-e a féregtelenítéshez, de legalább kipróbált és biztonságos a garnélákra nézve. Állatpatikában vehetsz SH- fenbendazol port, ezer párszáz Ft. Feltehetően többeknek van itt a fórumon elfekvőben, mivel az adag egy lóra van méretezve. Kérdezgesd PÜ-ben végig az eddigi próbálkozókat, tuti akad valakinél maradék. A fenbendazol elvileg hatékony lapos, hengeres és gyűrűsférgek ellen is, a csigákat meg grátisz irtja. Meg kéne nézni, pontosan mi is a kukacod, bár szerintem anélkül is kidöglik hogy bemutatkozna :) Ha hozol mintát, megmikroszkópozom neked.


Köszi!
Elolvasom.Akkor, a helenákat kiveszem az akváriumból addig.
Köszi a segítséget, ha neadjisten lenne elhullás, akkor mindenképp viszek mintát.

Dezső:
Köszi, élek a lehetőséggel, elugrom a héten.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: fudo » 2011.03.30. 08:16

Látom nem olvastátok el amit írtam, illetve belinkeltem. :)
Ez Scutariella japonica, erről jeleztem, hogy a frissen érkezett yellow fireim tele vannak velük. Állítólag a természetben szimbiózisban élnek és vadbefogott garnélákkal került be az akvárisztikába. Úgy vettem észre, hogy az amanokra is áttelepülnek. A vedlés nem megoldás, mert a páncél alatt szaporodnak. A Sera Tremazol (piszok drága, csigákat nem bántja) a ellenszerük, én már megrendeltem.
Avatar
fudo
Mosura
 
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2010.12.28. 11:38

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.30. 09:03

A Scutariella japonica laposféreg, elvileg hatásos ellene a fenbendazol. Ajánlották még a flubendazolt is, de ez a szer csúnyán kiöli a garnélákat túladagoláskor, sőt volt akinek a halai döglöttek tőle. Kb. 500 Ft egy zacskó, szintén marhára méretezve. Nekem volt egy félresikerült próbálkozásom vele, aminek elég félelmetes volt az eredménye, mert rétesliszt volt a szer segédanyaga, és kb. egy mokkáskanálnyi került az akváriumba. Azonnal vizet cseréltem, a garnéláknak nem lett bajuk, a planáriák meg eltűntek egy időre, de sajna a peték megmaradtak.

Be kéne szerezni a német Caridina magazin tavaly februári számát, elvileg van benne egy cikk, ami erről a féregnépségről szól. Határozottan vannak nem ártalmatlan szimbiózisról szóló esetek.

The worm you can see on the linked video sequece is called Scutariella japonica but other species of worms could also fond on different shrimp species. They are called Temnocepahlids. Not all of them are parasitic, most species are living as commesals in the gill chamber of atyid freshwater shrimp.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.30. 10:09

A fenbendazol hatásos a legtöbb féreggel szemben és biztonságos is. Azért érdemes a kezelés előtt alaposan átszámolni a javasolt adagolást! Ugyanis a külföldi oldalakon használt szerek többsége nagyobb hatóanyag mennyiséggel rendelkezik (22%), mint a nálunk kapható (5%).
A túladagolás persze kerülendő.
Nálam a csigákat sem bántotta, legalábbis a maláj tornyoscsigák megvannak. Bár mintha a barnacsigámat nem láttam volna mostanában… :?
A Budapesti Állatkórház gyógyszertárában tudnak segíteni a beszerzésében.
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Fehér férgek a garnélában.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.30. 12:08

Igen, ez a féreg lesz az, megnélztem a képeket a google-ban.
Fenbendazollal lesz kezelve.

Moszat: Sajnos ma reggelre elpusztult egy garnélám.Be raktam mikroszkóp alá, de nem tól jó mert kicsi a nézőkéje, (gyerekméret).
Még jó állapotban kiszedtem, most formalinba tettem, ha esetleg van kedved megvizslatni, akkor......

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Következő

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron