Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.11. 22:31

A tünetek alapján én is Microsporidiosis azaz Cotton vagy Milk disease - Tejbetegség. Az állatok vígan élnek, amíg meg nem halnak. Belül meg opálosak, később fehérek. VAn amelyik hónapokig is húzza, de a legtöbb 3-4 hét alatt elpusztul. Elsősorban nekrofágiával terjed, az elhullott állatokat felzabálják a többiek. Tipikus tünet a szaporodóképesség elvesztése. Gyógymódja nem ismert....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.12. 15:20

Frettner írta:A tünetek alapján én is Microsporidiosis azaz Cotton vagy Milk disease - Tejbetegség. Az állatok vígan élnek, amíg meg nem halnak. Belül meg opálosak, később fehérek. VAn amelyik hónapokig is húzza, de a legtöbb 3-4 hét alatt elpusztul. Elsősorban nekrofágiával terjed, az elhullott állatokat felzabálják a többiek. Tipikus tünet a szaporodóképesség elvesztése. Gyógymódja nem ismert....

Most vagy felhagyok a garnélázással, vagy fogalmam sincs mit tegyek....
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.12. 15:35

Moszat írta:Most vagy felhagyok a garnélázással, vagy fogalmam sincs mit tegyek....


Remélem azért nem azt választod, hogy felhagysz a garnélákkal... Sajnos szerintem kudarcok mindenkit érnek (nekem pl az első c crs csapatom, ami olyan 80-100 garnélát jelent, 2 nap elpusztult ammóniamérgezés miatt), ezzel nem nagyon lehet mit tenni, benne van ez a lehetőség is.

Azt írtad, hogy egy ideje nincs már pusztulás, lehet h sikerült kiszelektálni a legéletképesebb egyedeket... Az pedig, hogy nincs petés azért nem jelenti egyáltalán azt, hogy terméketlenek a garnélák. Ők is tartanak pihenőidőt, nem tudják ők sem folyamatosan produkálni a petéket...
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.12. 19:04

Ez igaz, Warriornál hónapok óta nincs szaporulat. Pedig Ő is tudja a tutit ;)
Drága Moszat, nyugodj meg, majd összedobunk neked pár garnit, hogy legyen egy friss állományod. Amúgy milyen állatok? Csak nem a Sakuráim?
Nekem az ismeretlen kórság 2 hónap alatt leamortizálta a CRS tenyészetet. Persze csak a mosurákat,hinomarukat.
Gyakorlatilag 40 db mosurát veszítettem el. 3 db Mosura maradt, meg két V-band. Ennyi a CRS állományom.
Na jó, szerencsére az egyik mosura petés:)
És a Taiwan mix is szaporodik, van pár kicsi, bár nem láttam köztük, csak egy olyan kékes Pandát. meg 2 petés. De van egy petés Gold bee is.
Meg a Piros tigriseknél is láttam pár picit.....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Mongus » 2011.03.09. 10:28

Sziasztok!

Van 1 35l-es akváriumom, zúzott bazalt, jávai moha, valisnéria, vizikalász, meg még 1 valami kisnövéső növény, szivacs szűrő kókuszhéj van benne.

Csináltam egy mulmozó eszközt, és miután sikerült kb a felét kitakarítani az akvármnak elkezdtek elpusztulni a red cherry garnéláim. 1-2 napra rá vol 4 pusztulás aztán 6 majd 2-2 ma reggel meg 1.
a mulmózót azért csináltam mert elszaporodott valami csiga és az rengeteget termelt. :)

volt egy vízcseri 2/3-át lecseréltem de nem skerült megállítani az elhullást. a vizet sera blackwater-el készítem elő mindig.
az aksi kb 4-5 hónapja üzemel

szerintetek mi lehet a baj és mit kéne vele csinálnom?
Mongus
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.03.09. 10:10

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.03.22. 21:33

mennyi garnélád van? Nem lehet, hogy csak öregek voltak? Amúgy meg a Tóték c drámából tanultam, hogy nem jó dolog megmozgatni a masszát. Amíg a matéria nyugalomban van, kevesebb a baj.
OFF:
A csigákra pedig a legegyszerűbb főtt brokkoli vagy salátalevél cérnára/damilra kötve. A garnik is szeretik. Iszonyat sok csigát lehet vele fogni. Félnaponta, lerázod róla a csigákat a klotyóban, és pár nap alatt szinte csigamentes leszel.... Nálam eddig ez vált be a legjobban. Bárcsak a rohadt planáriákra is lenne valami tuti csapdázó módszer.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.22. 22:14

Mongus írta:Sziasztok!

Van 1 35l-es akváriumom, zúzott bazalt, jávai moha, valisnéria, vizikalász, meg még 1 valami kisnövéső növény, szivacs szűrő kókuszhéj van benne.

Csináltam egy mulmozó eszközt, és miután sikerült kb a felét kitakarítani az akvármnak elkezdtek elpusztulni a red cherry garnéláim. 1-2 napra rá vol 4 pusztulás aztán 6 majd 2-2 ma reggel meg 1.
a mulmózót azért csináltam mert elszaporodott valami csiga és az rengeteget termelt. :)

volt egy vízcseri 2/3-át lecseréltem de nem skerült megállítani az elhullást. a vizet sera blackwater-el készítem elő mindig.
az aksi kb 4-5 hónapja üzemel

szerintetek mi lehet a baj és mit kéne vele csinálnom?


Én a jelekből arra gondolnék, hogy a víz egyensúlyának felbillenését esetleg túletetés okozta, ami drasztikusan lerontotta a víz minőségét. Nem lehetséges ez? A csigák elszaporodása is egy kicsit ez támasztja alá. Ha ilyen nagy baj lép fel, legalább egy 50%-os vízcserére van szükség, de akár 70%-os is lehet. Halak nincsenek benne? Esetleg túltelepítés?
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Elith » 2011.05.13. 09:33

Üdv!
Segítséget szeretnék kérni.
Van négy kis húsz literes akváriumom, kifejezetten garnélák számára.
Az egyikben sorra pusztulnak a CRS-ek.
Eddig nagyon jól elvoltak, két hónap alatt két eresztésnyi szaporulat volt, és elhullás csak az első napon egy, gondolom a költöztetés miatt.

AN shrimp soil van benne, hátulról leválasztott rekeszes szűrő (lávakővel és perlonvattával) úgy megcsinálva, hogy előbb átszívja a talajon a vizet.
Ezzel összesen vagy 2-3 liter biológiai szűrőközeggel, plusz egy szivacsszűrővel szűrök/20 liter.
Full RO víz van az akváriumban, és shirakura mineral stone.
Etetés eddig csak shirakura táp volt, ahogy elfogyott, dobtam az újat.
A nagy biológiai szűrés miatt vízcserét elég ritkán csináltam, de kristálytiszta a víz, semmi mulm nincs az alján.
Fertőzésre utaló jelet nem láttam, de nem néztem nagyítóval.
Ja, eredetileg 15 kifejlett CRS volt a nettó 20 literben, most van még úgy húsz kicsi, és már csak úgy 6-8 nagy.
Ez számíthat túltelepítésnek?

Ötletek?

Ha ideiglenesen átköltöztetem őket a többibe, azzal segítek, vagy még a többit is megfertőzöm?
Elith
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.05.13. 08:58

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.05.13. 10:01

Nekem is volt hasonló, a Tigriseknél. Első nap 1, reggelre 3, estére újabb 8.... Akkor közbeléptem.
Ami segített Mosura shrimp tonik ( jó nagy adag) és egy 80%-os vízcsere. Persze a vizet nagyon be kell lőni, hogy nagyjából (pontosan) ugyanolyanok legyenek a vízparaméterek, kH, gH, pH, TDS, hőmérséklet...
Másnapra még 2 garni feladta, de aztán megállt.
Persze, lehet, hogy a CRS-ek jóval érzékenyebbek, de nem hiszem. Én simán pakolgatom őket szelektálásnál egyik akváriumból a másikba, és ebből még nem lett baj. Igaz, hogy nagyon hasonlóak a vízparaméterek minden akváriumban, ugyanaz a víz, ugyanaz az aljzat, ugyanolyan növények és szűrés.....
De ne tedd át őket más helyre, mert csak megfertőzhetik a többi garnit is.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Elith » 2011.05.17. 07:34

Lecseréltem a víz felét, és rendeltem shrimp tonicot, elvileg ma érkezik.
Viszont észrevettem valamit.
Ebben az akváriumban csinálnak olyat a rákok, hogy az akvárium sarkában folyamatosan úsznak felfelé, mintha ki akarnának úszni az akváriumból.
Ez normális, vagy vízminőségi problémájuk van, és menekülnének?
A többiben nem csinálják ezt.
Elith
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.05.13. 08:58

ElőzőKövetkező

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron