Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: matalan » 2013.10.23. 18:17

Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Kezdő akvarista vagyok. 2 hónapja van 30 literes akváriumom 12 guppi és 5 garnélarák (2 red cherry és 3 yellow fire). Hetente tisztítom a víztisztítót. 2 hetente a víz 25-30%-át lecserélem, a tiszta vízbe teszek klortalanítót, vitamint a növényeknek és az elején tettem bele algátlanítót. Egymás után és víztisztítás előtti héten 2 red cherry és 1 yellow elpusztult. Nem látszik semmi külsérelmi nyom, nem színeződött el a testük. Kalimpálnak, majd meghalnak, lassan.
Olvastam valahol,h nem szeretik az algátlanítót,hát már nem teszek bele, nem etetem túl őket, a halak nem terrorizálják őket, mert van búvóhelyük, vettem jávai mohát, mert olvastam,h az szeretik. Nem értem,h miért halnak meg sorban a rákok. Légyszi segítsetek, úgy megszerettem őket.
matalan
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.10.22. 21:43

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.10.23. 22:35

matalan írta:Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni. Kezdő akvarista vagyok. 2 hónapja van 30 literes akváriumom 12 guppi és 5 garnélarák (2 red cherry és 3 yellow fire). Hetente tisztítom a víztisztítót. 2 hetente a víz 25-30%-át lecserélem, a tiszta vízbe teszek klortalanítót, vitamint a növényeknek és az elején tettem bele algátlanítót. Egymás után és víztisztítás előtti héten 2 red cherry és 1 yellow elpusztult. Nem látszik semmi külsérelmi nyom, nem színeződött el a testük. Kalimpálnak, majd meghalnak, lassan.
Olvastam valahol,h nem szeretik az algátlanítót,hát már nem teszek bele, nem etetem túl őket, a halak nem terrorizálják őket, mert van búvóhelyük, vettem jávai mohát, mert olvastam,h az szeretik. Nem értem,h miért halnak meg sorban a rákok. Légyszi segítsetek, úgy megszerettem őket.

30 l-ben szerintem sok a 12 guppi (és nagyon gyorsan többen lesznek), plussz az 5 garni, arról nem is beszélve, hogy az esetleges (garni) szaporulatot jó étvággyal el is fogyasztják a halak. A "víztisztisztítót" nem szükséges hetente tisztítani, még akkor sem, ha azt, az akvárium vizével teszed. Ha csapvizzel mosod ki a szűrőt, akkor elpusztítod azokat a baktériumokat amik életben tartják az akváriumodat, és akkor jó ideig nincs szűrésed, 1-2 havonta bőven elég, de csak az akvárium vizével. Az algagátlót fejeltsd el, többnyire magas a réztartalmuk, és ezt a garnik nem szeretik. A két heti vízcsere jó lehet , de szerintem biztonságosabb a heti 20-30 %.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.10.30. 00:23

Ezért nem szabad 5 db. garnélát venni, főleg kezdőnek (inkább 10-20-at)... Sőt van olyan szint a kezdőn belül, amikor egy darab garnélát sem érdemes beszerezni (még)...
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Spongyafilter » 2014.02.09. 22:10

Érdeklődnék, hogy mik azok a vízparaméterek, aminél a red cherryk hajlandók szaporodni. Én még múlt nyáron 9 garnélával indítottam a 25 literes akváriumban, 4 hím volt és 5 nőstény. Azóta csak fogytak, de nem gyarapodtak. Pár hetente, havonta egy elhullott. Így már csak 3-an vannak. Azt tudom, hogy a nitrátra érzékenyebbek mint a halak, de nem mértem semmilyen paramétert, gondoltam elég szívósak ezek az rc-k és ellesznek anélkül is. A víznek hetente negyedét le szoktam cserélni sima csapvízre, amit csak kiszellőztetek a klórtól, más előkészítés nincs. Itt nálunk elég kemény a csapvíz, de azt hallottam, hogy az rc-nek ez nem gond, jobban tudnak vedleni tőle. Lehet, hogy a nitráttal van a baj, vagy nehézfémek vannak a vízben. Egyszer volt egy beikrásodás még 2-3 hónappal ezelőtt, de azt is eldobálta a nőstény. Egy amano garnéla is került még induláskor a sakurák közé, ő azóta is elvan, kicsit idegbeteg, más baj nincs vele. Amúgy nagyon mókás állatok ezek a garnélák és az algával egyáltalán nem volt gond, mióta bent vannak az akváriumban.
Spongyafilter
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.02.04. 22:46

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: sanyesz78 » 2015.04.01. 20:18

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Kb. 5 hónapos Amano garnélák (sikeres itthoni tenyésztésből) sajnos pusztulnak. Napi 2-4 db. Először világosabb lesz a hátuk körül, majd majdnem teljesen kifehéredik és elhull. Eddig ilyennel nem találkoztam több szaporulat után sem. Változatos a kaja, a vízcsere ozmo-val történik. Az elhullások után 3-szor volt már vízcsere is - eddig ez sem segített. :oops:
Valakinek valami jó tanácsa ezzel kapcsolatban???
sanyesz78
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.06.15. 22:41

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2015.04.03. 23:42

Szia. Valószínűleg fertőzés.... de hogy gomba vagy baktérium azt nem tudom... érdemes kimenteni karanténba a lakókat, és az érintett akvát kitisztítani (sterilizálni).
Akár mennyire hígítod a fertözött vizet a vízcserékkel, amíg van betegségnek csírája addig vissza szaporodik.
De ez csak egy spekuláció..... vagy megfogadod, vagy elkezded kizárni az okokat és talán rávezeted magad a hibára.
Sok sikert.
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: dexkill » 2015.07.14. 19:23

EDIT: bocs a képekért, jobb katt a képre, és "kép megjelenítése", elfelejtettem átméretezni őket

Ne hittem, hogy a második hozzászólásom épp ehhez a témához lesz, de a sors máshogy akarta!

Nagyon nagy gáz van, és sürgős segítség kellene!

Holnap estig vagyok itthon, utána nyaralás (a felhőtlen szórakozás garantált... :roll: ).

Három garnélás akva van. RC-k, CRS S, YF Neon. Az RC-k saját szelektálás egy másik akváriumból, a CRS és YFN Szentgyotól származik, 2 hónapja (TP óta) vannak nálam. RC-ként minden okés, pirosak, szaporodnak, nincs elhullás 1,5 hónapja.

Minden akváriumban ugyanaz a víz van, csak másik keverési arányban ofc: csapvíz, RO-víz, kénsav a savanyításhoz, tőzegkivonat a jótékony hatásai miatt. Az RC és YFN csapat azonos vízből kapja a cserét, tehát lényegében a főbb paraméterek azonosak. Minden akváriumban van égertoboz, mandulalevél, tölgylevél, szépiacsont és monti. Vízcsere heti 30%. Tápozás minimális, Dr.Garden a heti adagban, CO2 természetesen sehol sincs.

YFN

2 hónapig semmi nem volt, minden rendben ment, ám péntek óta 3 db a 12-ből elpatkolt, 1 db-ot ma karanténba tettem, mert szerintem ő lesz a következő.

Hőmérséklet 23,5-25°C

Amit kizártam:

- vedlési problémák: 12 Gh víz, Ca és Mg is okés, ph 7,8-8,0. Levedlett páncél most is van.
- mérgezés: az elhullás random 1-1 db 5 nap alatt, az első elhullás a vízcsere utáni napon volt, a 2. tegnap reggelre, egy pedig mára.
- 40 db 4-6 mm-es kicsit számoltam meg, van egy petés most is, illetve egészen kicsik is, max. 1 naposak is vannak bőven
- a mellékelt képen látható gyönyörűséget Scutariella-nak azonosítom...

Kép

Kép

Nem találtam egyértelmű leírást arra, hogy ezek az élősködők okozhatnak-e gyors elhullást, egyúttal kérdezem, hogy helyesen azonosítottam-e? Most jöttem az állatorvostól, fenbendazolt kértem tőle, csinálnék egy kezelést. A tetemeket nem találtam férgeket, de ez nem jelenti az, hogy nem is voltak rajta! A csigák már falatozták a hullákat, amikor kivettem. A karantéba rakott garnélán sem látok férgeket.

Mellékelek egy képet a csapatról. Nem úgy néz ki, mintha nagyon komoly és általános bajuk lenne. De akkor mi vitt el 3 db-ot ilyen rövid idő alatt?

Kép

CRS S

2 hónapig itt sem volt semmi, minden rendben ment, péntek reggelre egy elhullás, szombat reggelre mégegy, tegnap a 3. Itt is 3 db ment el a 12-ből, illetve egyet nem találok, tehát lehet, hogy 4/12 az arány.

Közben pedig van 29 db kicsi, kb. 3-7 mm testhosszal, gyönyörű színnel.

Hőmérséklet hűtéssel 22,5-25°C.

A víz paraméterei:

Gh 5,3
Kh 2,5
pH 7,05 - a vízcsere előtt (múlt csütörtökön), 6,75 ma reggel - bár voltak kiugrások kb. 2 hete (7,22, 7,44), de a minták megbízhatóságát azóta megkérdőjelezem
EC 100 mikroS/cm
nitrátot nem mértem jó ideje, de nem lehet magas, 1 hónapos működés után 5,2 mg/l volt, azóta sem volt semmilyen rendkívüli esemény, és pár hete betettem még egy marék úszó békatutajt is. A vízcsere rendszeres, mint írtam.
foszfát kimutathatatlan lenne, ha mérném (zöld pontalga van bőven)

Kép

Nincs a garnélákon látható külső sérülés, élősködő stb.

Volt egy elhullás - a legelső -, amikor a garni torpáncélja hosszában végig volt repedve. Nem tudott vedleni, ez szinte biztos. Viszont másnap meg volt sikeres vedlés, és azóta is egy, éppen tegnap, kicsivel azután, hogy kivettem a 3. tetemet. A kicsik páncéljai is itt-ott fellelhetőek.

Az egyetlen dolog, amire gondolni tudok, az az alacsony EC. Ez abból adódik, hogy nem gyári sóval sózok vissza, hanem a Ca igényt a csapvízből fedezem, míg a Mg-ot MgSO4-tal állítom be. Viszont se káliumot, se nátriumot nem adok a vízhez, míg egyes gyári termékekben szerintem van. Erről tervezek írni itt a fórumon, úgyhogy most nem részletezem jobban.

Tehát találkozott-e valaki olyannal, hogy az alacsony EC-t nem vették jó néven a garnélák?

Van-e egyéb ötletetek akár a CRS-eknél, akár a YFN-eknél? Minden ötletet kérek és várok, 1 napom van még rendet rakni körülöttük.

Bocs a hosszú leírásért! :D

Köszönöm előre is!
dexkill
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.07.08. 13:03

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: dexkill » 2015.07.15. 09:16

Kiegészítés: a YFN, amit kivettem karanténba, reggelre elhullott. Minden nap egy db és csak is egy. Mi ez? A garnéla amúgy tegnap opálos lett, mondhatni sárgás tejfehér, mint az előző kettő. Valami ötlet?
dexkill
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.07.08. 13:03

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2015.07.19. 21:20

Lehet bakteriális, és vírusos betegség is.
Megállapítani nagyon nehéz főleg így a távolbol.
Ha bakteriális akkor Baktopur direct (antibitikum) kezelést kellene alkalmazni 10 napon keresztül (3 nap antibiotikum, vízcsere 60%, 4 nap pihenő majd ujra antibio. 3nap és utánna 80% vízcsere) ha kihagyod a második ciklust akkor rezisztens lehet a baktérium a későbbiekben erre az antibiotikumra.
Ha vírusos akkor 80% vízcsere az opálostestű garnik eltávolitása, 2 napután ujra 80% vízcsere, és reménykedni..(az lenne a tuti ha kivennéd az egészséges garnikat és full fertőtlenítés, de ez csak ha nagy a baj akkor.)
Illetve egy 3 lehetőség is van a tulzott nitrát telítődés az nagy vízcsere és mulmozás.
mind a három esetben csökkenteni az etetést a minimálisra.
Ha parazita lenne azt látnád a testén a garniknak.
Remélem segítettem.
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Előző

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron