Töredezett antenna

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: Garneland » 2014.01.05. 22:43

Sziasztok.

A sakuráimnál valami nem ok, időnként megdöglik egy-kettő, és a haldokló, beteg garnéláknál vannak közös vonások, ezért gondolom valami betegség.

A tünetek: matt, fehéres antennák, amik megrövidültek, letöredezettek, a lábak is ilyenek, a piros lábúaknál a térdek ilyen fehér színűek. Az egészséges garnéláknál az antennák hosszúak, ostor szerűek, átlátszóak, alig lehet látni őket, a hosszukat is csak közeli megfigyeléssel lehet megállapítani. Ezzel szemben a beteg garnélák antennái rövidek, nem átlátszóak, jól láthatóak, fehérek, "bot szerűek", fele, vagy egyharmada az eredeti hossznak (az eredetileg leghosszabb antenna legalábbis, ami jó esetben olyan hosszú, mint a garnéla, vagy hosszabb)

A beteg állatok apatikusak, egyhelyben állnak, végső stádiumban hátukon vannak és kicsit még mozgatják lábaikat, vagy spirálisan úsznak időnként.
A garnélák páncéljának a színe is egy kicsit megváltozik, élénk piros helyett a színük kicsit foltos lesz, átlátszóbb lesz, sötétebb-világosabb foltokkal (persze nem élesen elkülönülő foltok)

A betegség igazából szerintem nem vízzel terjed, hanem azzal, hogy az egészségesek érintkeznek a betegekkel, esetleg azzal, hogy az egészségesek esznek az elhullott beteg garnélákból. A terjedése nem valami gyors, legalábbis gyorsabban szaporodnak, mint amilyen gyorsan pusztulnak. +1 megfigyelés: csak az idősebb garnélák betegszenek meg, akik már ivarérett méretűek és mindkét nem megbetegszik. Kisebb beteg garnélákat még nem láttam.

Talán valami páncélbetegség lehet? ??

Találkozott már valaki hasonlóval? Mi lehet ez?
Sajnos egyelőre nem tudok képeket mutatni a beteg garnélákról.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2014.01.06. 19:10

Amit leírsz az alapján én két dologra gyanakszok: az egyik, hogy vagy valamilyen bakteriális, stb fertőzésük van, a másik pedig ha letöredeznek az antennák, akkor ásványi anyag probléma is lehet.

Ha bakteriális fertőzés, akkor sok dolgot nem lehet tenni, esetleg megpróbálkozhatsz nagyobb/gyakoribb vízcserékkel.

Különítsd el a beteg példányokat, ezzel is csökkentve az továbbterjedés esélyét.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: Garneland » 2014.01.07. 12:33

Na most változtattam pár dolgot és mindenkinek sokkal jobb színe van, hátha most javul a helyzet.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: Garneland » 2014.01.08. 09:33

Most tűnt fel nekem, hogy barna foltok vannak a vízinövényeken. Pontosabban a Monosolenium tenerum-on. Elég sok akváriumomban van ez a növény, de egyikben sem ilyen foltosak.

Kövekre kötöztem ezt a mohát és úgy került mindkettő egyszerre az akváriumba (kő+növény) Lehet, hogy a kövek tartalmaznak vasat, és ezek a foltok a túladagolás jelei a "leveleken"?

Kivettem egy kis foltos részt és megpróbáltam lekaparni a foltokat, de nem jöttek le, vagyis nem alga (nem barna alga legalábbis).

Van Limnobium laevigatum is az akváriumban és azokon is vannak barnás foltok, vagy inkább csíkok, de ilyet már más akváriumban is láttam.

Találkoztatok már ilyen barnás foltokkal a vízinövényeken?
Esetleg valami hiánytünet lenne csak a növényeken?

Szerintetek érdemes lenne beszereznem vas, esetleg réz tesztet?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2014.01.08. 13:40

Szia. Biztos nem réz, mert akkor már egy garnélád sem élne. A barna folt utalhat vas, ill kálium hiányra is.(ès ha valamiböl hiány van akkor halmozódhatnak káros anyagok. Pl nitrat, ammonia, vagy nitrit.) Nem beszélve bizonyos bacik segitenek a táp anyagokat felvehetö formába alakitani a növényeknek, pl ha valami miatt ezek kiesnek a rendszerböl, vagy gyengülnek valamilyen tényezö miatt, akkor szintén hiánytünet lehet. De a hiánytünetek kb 2 hét eltolodással jönnekki mert addig van tartalék.( ezèrt tudunk az algák ellen black out-olni).
Remélem sikerült tippet adni, igaz ez csak filozofálás de azokbol születnek a megoldások. :ugeek:
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Töredezett antenna

HozzászólásSzerző: Garneland » 2014.01.08. 14:40

Szia. Köszönöm a hozzászólást. Most nyugodtabb vagyok egy kicsit, ha hiánytünet, az már jobban hangzik mint a túladagolás..

Végül is kagylósrákok jócskán vannak az akváriumban és azok is gondolom jeleznék, ha fém, vagy réz túl sok lenne az akváriumban. Mellesleg csigák is vannak itt (Tylo) és azok is boldognak tűnnek.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika


Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég

cron