Falevél

Ötletek, tanácsok a garnélák etetésével kapcsolatban

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.09.15. 20:40

Sziasztok,

Ismét itt az ősz és szedtem tölgyfa és eper leveleket - vagyis szedtek nekem (szüleim). Ők fogták, lemosták alaposan vízzel és mire odaértem (1 hét), addigra kiszáradtak. Ezek nem bebarnult hanem száraz zöld levelek.

Kérdésem: így kiszáradás után nem akarom kifőzni őket, tényleg ez kell ennyire? úgyértem az életben is beleesik 1-1 falevél a patakba, nem mossa meg senki... a vegyszert úgysem öli meg a forrázás, sem a nehézfémeket (pl útmentén szedett falevelek...), akkor meg?

Valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Kösz

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.09.15. 21:11

Szerintem, ha vegyszermentes környezetből szedték, akkor nyugodtan adhatod.

Én most a diólevelet akarom kipróbálni, több helyen is ajánlották, a Breeders&Keepers újságban is említik.
Nagyon hasonlít kinézetre a tebang levélre, és egyébként gyógyteákhoz is használják. Zölden szedtem tiszta forrásból, kiszárítom aztán meglátjuk mit szólnak hozzá.

Valaki esetleg próbálta már?

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.09.16. 09:51

Én nem használnék zöld leveleket.
Sokkal magasabb a tápanyagtartalma, mint a természetesen lehullottaké, ezért egy-két nap után -a barna levelekkel ellentétben- elkezdheti szennyezni a vizet.
Tehát szerintem ezeket nem ajánlatos úgy kezelni, mint a barna leveleket, hanem ki kell venni egy-két nap után.
A másik, hogy van pár olyan fa, aminek a friss, megsérült levelei mérgezőek lesznek (a levélnedvben lévő anyagok oxidálódnak), ezek a mérgek egyéb körülmények között (friss levél, vagy természetesen lehullott levél) nincsenek a levélben, vagy más, nem mérgező formában vannak benne.

Egy kis ideig én is használtam kiszárított, majd forrázott zöld leveleket, de volt pár elhullás, ezért már inkább csak a természetesen lehullottakat használom (azért nem őszi lehullottat írok, mert nyáron is lehet mindig találni ilyen leveleket a fák alatt).
Végül akkor jöttem rá, hogy nem olyan jók ezek a zöld levelek, amikor egyszer elfelejtettem beadni a garnéláknak, és 1, vagy 2 nap múlva az edényben már elég büdös volt.
Ez egyébként egy jó teszt, így ki lehet kísérletezni, hogy mit meddig ajánlatos az akváriumokban hagyni. Persze a barna leveleket is felejtettem már el odaadni egy ideig, de azoknál mindig jó illatú volt a víz..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: OrizaT » 2013.10.31. 13:26

Sziasztok!

Hogy egy kicsit csavarjak még a dolgon: Nemrég én is kint voltam leveleket gyűjteni és ami megbarnult leveleket találtam azok döntő többsége már elkezdett lebomlani vagy már penészes lett a nedvességtől. DE találtam egy jó adag már lehullott sárga levelet! Az tény hogy ezeknek a leveleknek van egy adag xantofill tartalmuk de a "kiszárítom, kifőzöm" eljárás után adhatóak a garnéláknak? Van valakinek az ilyen sárga levelekkel kapcsolatban tapasztalata?
Avatar
OrizaT
Red cherry
 
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013.10.24. 20:42
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.11.01. 08:29

Ha megszáradtak a levelek már nem lesznek sárgák, inkább világosbarnák. Lehet, hogy a száradás során már lebomlanak ezek az anyagok? Egyébként mérgező lenne a xantofill? Én egy gyors keresés után nem találtam ilyen infót.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: OrizaT » 2013.11.01. 12:01

Nálam inkább krémszínűre száradtak a sárga levelek. Azt hogy a xantofill mérgező e azt nem tudom de hogy egy kis adag marad bennük az biztos mert nem az az igazi klasszikus "szárazlevélbarnára" száradnak. Csak azért foglalkoztat a dolog mert fentebb olvastam hogy nem minden kioldódó anyag tesz jót az akvárium vizének.
Avatar
OrizaT
Red cherry
 
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013.10.24. 20:42
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.11.03. 04:25

Szerintem az őszi leveleket nyugodtan lehet használni, legyen akármilyen színárnyalatú, piros, sárga, vagy barna. Én egyedül a zöld és beteg leveleket szoktam kiselejtezni. Egyébként érdekes, hogy ősszel miért és hogyan alakulnak ki a lehulló levelek színei. Én eddig azt tapasztaltam, hogy a színes leveleket jobban szeretik, tehát pl. a sárga, vagy pirosas árnyalatú cseresznyelevelek gyorsabban elfogynak, mint a sima barnák. A levél alapszíne barna, a többi színanyag, színtest (zöld, sárga, piros) pluszban termelődik a levélben fény hatására.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.11.03. 12:26

Sziasztok,

Egy kis rövid leírás a témában: http://www.crustakrankheiten.de/grundla ... lbaumblatt
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: OrizaT » 2013.11.22. 16:38

Szia Keytee

Nagyon jól néz ki a leírás de azok számára akik megvetendő módon nem merültek el a germanisztikában adnál egy rövid leírást közölt információkról!!! :)
Avatar
OrizaT
Red cherry
 
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013.10.24. 20:42
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Falevél

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.11.23. 18:33

Kb ennyiről szól:
A garnélák és a rákok szeretik a leveleket. A mandulafa levele bizonyítottan jó erre. A bakterosztatikus (baktériumok szaporodását gátló hatás) hatása mellett dekorációnak is szép, természetes.
Az állatok boldogan legelésznek rajta és kajaként használják. Csak a szárított mandulalevél használható akvráiumban. A ph egy kicsit csökkent, a TDS (vezetőképesség) kissé nő tőle. A víz enyhén sárgás-barnás árnyalatot kap, de kristálytiszta marad.

A levelek aktív összetevői (beleértve a tannint) enyhén antiszeptikus és gombaölő hatása van. Így használható például egy gombás fertőzés legyőzésében, kiváltképpen vízpenész vagy üszkösödés ellen.

A levél eredeti helyén használják az emberek kólika és hányinger kezelésére is.

Alkalmazás: 2-3 levél 100 literenként. Csak rakd be az akváriumba. 1-2 nap elteltével a levelek átáznak és elmerülnek.

Egyébként egy másik gyógynövény is, a csalán (Urtica Dioica) jól használható a gerinctelenek immunrendszerének támogatására (amit nem értek, hisz ha jól tudom, nincs nekik - a ford.)

Ez a növény Magyarországról származik és szárítva vagy örleményben érhető el. De fontos, hogy Urticia dioica-t használj, mivel csak ez az, amiben található acetilkolin, szerotonin és laukotrién (hangyasav) 0,03 és 1.6%-ban. Ezek az anyagok gyulladáscsökkentőek, nemi hormonok termelését fokozzák így jó a garnélák tenyésztéséhez.

Alkalmazás: a csalánt rövid ideig vízben áztatva, majd az akváriumba szórjuk. Ezt hetente 2-3 alkalommal megtehetjük.


-----
Mivel én sem beszélek németül, ezért angolra fordítottam google translate-el, és onnan magyarra. nem próbáltam meg "magyarul" beszélni, csak egy kivonatot próbáltam összeriszázni, bocs, ha nem teljesen pontatlan itt-ott.

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

ElőzőKövetkező

Vissza: Etetés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron