Veszélyben a sulawesi garnálák!

Hírek, információk, újdonságok, események

Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.06. 23:24

Épp mostanában indult eszmecsere a vadon fogás ártalmairól és a vadon fogott garnélákról. Ebben a témakörben az egyik leginkább érintett garnélacsoport a sulawesi garnélák.

A legutóbbi kutatások alkalmával kiderült, hogy sajnos hatalmas veszélyben vannak a Matano tóban élő garnélák. Az eddigi hatalmas mértékű lehalászáson és iparosítások miatti területfoglaláson, szennyezésen stb... túl újabb hatalmas veszélyforrás alakult ki: a jaguár sügér. Ezt az afrikai sügérfajt nemrégiben telepítették be a tóba, és mivel nincs természetes ellensége, nagyon gyorsan birtokba vette a tavat és az egyik fő táplálékforrásuk a világon sehol máshol meg nem található gyönyörű kis garnélák.

Sajnos nagyon is elképzelhető, hogy rövidesen újfent az emberi felelőtlenség áldozatául esik több őshonos állatfaj!!!!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.07. 18:53

A különböző rendkívül ellenálló és alkalmazkodóképes afrikai sügerek telepítésével, már nagyon sok helyen pórul jártak. Még afrikán belül is. Nem is értem, h gondolták , h egy sziget "magányában" fejlődő életközösség elbír egy messzi kontinensen sikeresen fejlődő, ragadozók hiányában agresszíven terjeszkedő sügérfajt. Szakmai hozzáértés egyes. Már ha jól veszem ki a szavaidból és szándékosan telepítették.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.11.09. 19:50

Nem lehet hogy ezt valami elkerített részbe telepítették?
Egyébként teljesen biztos nem tűnik majd el ez a garnéla faj, mert biztos sok más helyen tenyésztik.
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.09. 20:00

Több garnéla fajról beszélünk, amik jó részét tudtommal még le sem írták tudományosan rendesen, illetve ha jól tudom egyes típusok akváriumi tartásával is komoly nehézségek vannak. Ha egy elkülönített nagyüzemi halneveldébe telepítették (amit kétlek) akkor meglógtak (ilyen helyekről mindíg meglép több kevesebb hal, legyen bárhol is a világon) és ragadozók nélkül szaporodnak sokasodnak és finom garnélahusin híznak szép kövérre. Személy szerint engem tájidegen fajok telepítésétől mindíg kiver a frász.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.09. 21:13

Melinda írta:Nem lehet hogy ezt valami elkerített részbe telepítették?
Egyébként teljesen biztos nem tűnik majd el ez a garnéla faj, mert biztos sok más helyen tenyésztik.



Sajnos igenis elképzelhető, hogy több faj eltűnik örökre: abban a tóban számos endemikus faj él, és ezeknek a garnéláknak a tömeges mesterséges szaporítása nem megoldott...

Az eredeti forrást nem láttam, amiben leírják a történteket, csak hivatkozást rá, de abban állítólag horgászati (!!!!!!!!!!!!) célból telepítették be a Matano tóba a jaguársügért.. Hogy ebből mi az igazság....
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.09. 22:11

szentgyo írta:
Melinda írta:Nem lehet hogy ezt valami elkerített részbe telepítették?
Egyébként teljesen biztos nem tűnik majd el ez a garnéla faj, mert biztos sok más helyen tenyésztik.



Sajnos igenis elképzelhető, hogy több faj eltűnik örökre: abban a tóban számos endemikus faj él, és ezeknek a garnéláknak a tömeges mesterséges szaporítása nem megoldott...

Az eredeti forrást nem láttam, amiben leírják a történteket, csak hivatkozást rá, de abban állítólag horgászati (!!!!!!!!!!!!) célból telepítették be a Matano tóba a jaguársügért.. Hogy ebből mi az igazság....


Sajnos ezek a döntések nem egyedülállóak. Vannak véletlenek, pl a gyilkos méhek behurcolása Amerikába. De vannak az emberi meggondolatlanságnak is borzasztó következményei.
Gondoljunk csak a nyulak betelepítésére Ausztráliába, de a hajósok által behurcolt patkányok és sertések gyakorlatilag kiirtották az óceániai szigervlág teljes őshonos faunáját.
De említhetném az angolna és a naphal Balatonba telepítését, azóta gyakorlatilag nincs a tóban szaporulat, mivel mind a két faj hírhedt ikrarabló. A kínábók betelepített amúr tönkrettete nagy tavaink ősnádasát, ami a hazai halállomány legfontosabb szaporodóhelye volt.
Inkább nem is folytatom.... :evil:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.09. 22:45

Tényleg ne folytasd! Nem kell határainkon túlra menni, h sok elrettentő példát találjunk. Nem is tudom, h valaha a történelemben volt-e egyáltalán olyan eset, h egy behurcolt faj maradéktalan és teljes sikert ért el (bármiért is telepítették be) úgy, h semmilyen kárt nem okozott. Egyszerűen egy ökoszisztéma annyira bonyolult egymásra hatásokból áll, h ember képtelen minden lehetőséget számba venni. Olyan mint egy pókháló, egy helyen megpendíted és az egészen végigfut a hatás!
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.10. 00:09

Frettner írta:De említhetném az angolna és a naphal Balatonba telepítését, azóta gyakorlatilag nincs a tóban szaporulat, mivel mind a két faj hírhedt ikrarabló.:evil:


Én pont múlt héten láttam a tévében ,erről a témáról egy kis riportot.És ott az okosok pont arra panaszkodtak, hogy idén a Balatonban jelentősen túlszaporodtak a halak....

sorry hogy eltértem a témától.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.10. 09:19

Offra offolok 1et és megígérem, h abbahagytam :)
Csak mondjuk az őshonos ragadozó állományt ész nélkül rabolják. Gondolok itt főként a süllőre és a lesőharcsára. Lehet, h nagyon jó ívás volt, de azért én szívesen megnézném, h ez a jelentős halállomány fajra és méretre milyen összetevőkből áll. Látatlanban azt tippelem, h elég egészségtelen arányokat látnánk.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Veszélyben a sulawesi garnálák!

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.11.12. 09:06

Ez elég elkeserítő. Valószínűleg semmi mást nem tehetünk, mint hogy tétlenül végignézzük a kipusztulásukat. Azokról a fajokról nem is beszélve, amelyek kevésbé látványosak, színesek lévén, vagy más okból nem kerültek az akvaristák látókörébe, vagy elszigetelt kis élőhelyükön a tudomány látókörébe se. Ezekről még fotók sem készülnek, csak kihalnak szépen csendben. Egyébként Frettner, jók a példák és sajnos lehetne is folytatni (törpeharcsa mondjuk, amit betelepítünk mert majd jól megnő és milyen jó húshal lesz, vagy a még inkább ideillő cifrarák térhódítása)...
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Hírek a nagyvilágból

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron