Vajon milyen garnéla lehet?

Segítség az ismeretlen garnélák beazonosításában

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: star67 » 2011.07.19. 16:17

Első pillantásra a magasan ülő szemek miatt üveggarnélára tippelnék, az enyém anno leginkább így nézett ki!
Az oldalnézetben az ollók is elég jól kivehetők!

Ha nem is értek valami jól a garnélákhoz, azért szeretem a csokit! :lol:
star67
Hinomaru
 
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2010.08.25. 15:38
Tartózkodási hely: Budapest, XI. kerület, spcs01@gmail.com

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.07.24. 10:32

Látom a nyár erősen elvonja az embereket a fórumról. :)

Kedves Star67, sajnos nem üveggarnéla - de mivel Te voltál az egyetlen vállalkozó szellemű aki egyátalán próbálkozott, "közönségdíjként" megkapod a csokit. :)

A jószág - szerintem - egy Palaemon adspersus. Érdekes a története is, és mivel nem tudtok ellene védekezni, el is mesélem... ;)

Hosszabb kihagyás után idén jártam ismét tengernél. Mivel van egy kisfiam, ezért nyilván homokos partra mentünk. Emiatt nem is vittem fotóscuccot, pedig úgy vettem autót, hogy a gyerek is, meg a fotóscucc is beférjen... ;) Viszont ahol a gyerek dagonyázott, volt egy kőmóló is. Többször is végignéztem, de mivel a homokos aljzatot állandóan felkavarták a strandolók nem láttam garnélát, pedig több faj is ilyen helyeket részesít előnyben. Utolsó előtti este láttam egy Palaemon eleganst, és jobb hiján úgy gondoltam hogy másnap megfogom és berakom egy vödörbe egy fényképezés erejéig.

Másnap délután szépen neki is álltam végignyálazni a molót, de két tíz év körüli helyi azzal szórakozott, hogy mellettem ugrált a vízben, bárhová is mentem a 20m-es moló mentén. Elég kiábrándító, amikor már csak 5cm-re van mindkét kezedtől a jószág és hirtelen minden szanaszét rebben a melletted végrehajtott kézenátfordulás miatt. Nekem is kedvem lett volna egy kicsit az ólomövvel megkuttyogtatni a vizet, hogy ők mit szólnak hozzá. :evil: Nem is sikerült semmit elérnem - már azon kívül, hogy jól felbosszantottam magam.

Este, már éppen pakolni kezdtünk, mikor megbeszéltem a családdal, hogy még egy utolsó öt percre beszaladok a vízbe, mivel strandolók már nemigen voltak. A víz persze eddigre már olyasmi látótávolsággal bírt, mint a Duna. Sőt azt is be kell látnom, hogy nagyon elpunnyadtam sráckorom óta, mert akkor simán meg tudtam fogni a jószágokat puszta kézzel. Most pedig már negyed órája sikertelenül próbálkoztam több egyednél is. Végül visszatértem az eredeti jószághoz és próbáltam óvatosan magamhoz édesgetni ami persze nehezebb ha egyszer az ember fiának percenként (punyulok bakker, punyulok) fel kell jönnie levegőért. Ahogy ott fekszem a fűben érzem, hogy valami piszkálja a jobb kézfejem. Azt hittem valamelyik nyálkáshal vagy tarisznyarák, mert ezek nagyon kíváncsiak, pláne a mozdulatlan dolgok irányába. Mivel kitartóan piszkálta a kezemet a jószág, óvatosan odanéztem - hát látom, hogy a fenti garnéla próbál bevacsorázni belőlem. Senki nem mondhatja, hogy Természet Anyánknak nincs humorérzéke. Közel fél perces dulakodással sikerült is megfogni. Ilyenkor a legfontosabb, hogy ha már nyílt vízben van, akkor a felszín felé hajtsa az ember, ott egyszerűbb elkapni. Már csak azért is, mert tud az ember fia levegőt venni.

Mivel a család már egy ideje az autóban ült, gyorsan csináltam pár képet a vödörben és visszaengedtem.

Jövőre talán összerakok egy tengeri akváriumot és hozok haza pár P. eleganst, mert azok tényleg gyönyörűek a kék ollóikkal és sárga pöttyeikkel. És könnyű is tartani őket. Sőt, ahogy Moszat írta, időnként itthon is kapni különböző módokon. (Sajnos a kezében lévő példány nem látszik jól, így nehéz meghatározni, hogy az Európában fellelhető kb. tucatnyi P. fajból melyik is lehet. :ugeek: )
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.07.24. 22:00

A fűrészes rostrum alapján Paleamonnak tippeltem, de a kérdésed alapján eddig te is eljutottál :) Aug. végén lenne lehetőségem hazahozni pár P. serratust, csak nem tudnám hova tenni, összesen 8 literes a sós vizes aksim. Na meg nem is tudok utánanézni a jogi hátterének, hogy egyáltalán legális-e begyűjteni egy garnélát és hazafuvarozni. Addig jutottam el, hogy nem védett, közönséges faj. És a horvát strandokon lehet fogni a fürdőzők mellett. Az elkapásának a trükkje, hogy lassan, a hullámzás ütemére mozogva kell közelíteni. Olyankor addig nem ugrik meg, amíg köré nem kulcsolom az ujjaim.

Az eleséggarnélát láttam élőben is. Egy pesti boltos hozott pár zacskó élő tengeri kaját, volt köztük garnéla is. Bedobta őket egy tengeri aksiba, de néhány órán belül kifehéredtek és felfordultak. Gyakorlatilag bármi lehetett a bajuk, a koncentrációtól kezdve a hőmérsékletig.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.07.25. 17:28

Nem is annyira a 8 liter a problémás, hanem szerintem a szűrés és táplálás. Elég strapabíró fajok, de azért bármit nem viselnek el. Nekem még kölyökkoromban volt egy Pachygrapsus marmoratusom, szintén magánimportból, ennél strapabíróbb tengeri jószág nem nagyon van. Sajnos akkor ismeretek hiányában csak utántöltögettem meg kicsit cseréltem a vizet - és így is csak fél évig bírta. Pedig fiatal jószág volt és hát az ideje nagyobb részét kb. vízből kinn tölti.

Amúgy javasolnám a Palaemon eleganst, hamár. Az szebb - kék ollók, sárga pettyek, sötét csíkok stb. Ezek mind ugyanott élnek kb. Ezt a lassú hullámoztatást nem tudom ki mondta, de ezek a jószágok sziklaüregekben, árnyékos részeken élnek. Egész enyhe hullámverésben is egyéb gondjai vannak az embernek, mint hogy még szambázzon is a prédának. :lol:
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.08.02. 09:10

Azt a lassú hullámzást én kísérleteztem ki, amikor tavaly Crikvenicában így fogtam kézzel a garnélákat. Csak P. serratus volt a zsákmány, de majd jobban körbenézek. Egyáltalán nem sziklaüregekben voltak, hanem a part menti sziklák felszínén grasszáltak. Amikor menekülnek, mindig felfelé ugranak egy nagyot, de ha az ember lassan közelít ezzel a módszerrel, akkor addig nem ugranak meg, amíg már nem késő. Nem kell direkt hullámzani, csak hagyni kell hogy a hullámzás mozgassa az ember testét. Begyűjtöttem pár horzsolást, az igaz.
Kép Ő volt az egyik zsákmány.
A 8 literesemben van talajszűrő és telepítettem 5féle tengeri algát, szerintem ezzel nem lenne gond. De ekkora helyen nem tartanék egy viszonylag nagy testű(mármint az édesvíziekhez képest) garnélát.
Ami viszont nagyon érdekelne, hogy mennyire törvényes fogni a jószágot, bepakolni egy boroskannába és hazahozni.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.08.02. 13:48

Jó türelmes vagy. :) Én sziklás részen egy kézzel inkább mindig kapaszkodok - de így sem életbiztosítás. Szóval inkább 1m környékén próbálkozom, ott általában jóval kisebb a hullámmozgás. Esetleg még a hálót próbálnám ki, ha ilyen ideális helyen molyolnak ott a jószágok. Vagy ha olyan a hely, javaslom átnézni apálykor a tócsákat - kisebb a mozgásterük és a melegtől sokszor bódultak is kicsit.

Én még mindig kicsit kételkedek benne, hogy 8l-ben fenn lehet tartani egy kvázi egyensúlyt tengeri környezettel.

Végeztem egy gyors keresést, de egyértelműen erre vonatkozó jogszabályokat nem találtam. Ami rendezett, az a kereskedelmi és kereskedelmi mennyiségű szállítás, behozatal (CITES, ANIMO, FVM rendeletek). Az összes szabályzás egyértelműen ilyen jellegű.

Megnéztem, amennyire látom, Horváthországban nem védett egy Palaemon sp. sem - persze nem hivatalos info: http://www.ronjenjehrvatska.com/en/abou ... ia/62-ch-0

Szóval ha ügyelsz arra, hogy ne nemzeti park stb. területén fogd be, akkor nagyobb gond nem lehet. Hivatkozhatsz arra, hogy étkezési céllal fogtad be és frissen tartod, láthatják, hogy nem kereskedelmi mennyiség. (Tudom, hogy nem ezt kérdezted... :roll: )

Azért ha nagyon érdekel, utánakérdezek.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.11.22. 22:49

Tegnap sikerült beszélnem egy biológussal, aki foglalkozik a témával. Hivatalosan a területi állategészségüggyel foglalkozó szervet kell megkeresni, hogy állítsa ki a szükséges papírokat. Nos, ez Horvátországban tengeri állatra nem fog menni. Ezt így kerek perec meg is mondták neki, azzal, hogy legyen szíves szépen becsomagolni az állatot, hogy a határon ne találják meg, és kéretik a hivatalos személyeket nem abajgatni. :roll:

Szóval .hr-ből legálisan nem tudsz behozni semmi élő tengeri állatot a gyakorlatban. Ez azokban az országokban lehet komoly gond, ahová csak repülővel lehet eljutni, de a legtöbb helyen így vagy úgy azért megoldható a dolog. Az utaztatásról annyit mondott, hogy a hőmérséklet a legfontosabb - a beszoktatásnál is. Akartam kérdezni TDS-ről, bár tengerinél nyilván sokkal kisebb eleve a mozgástér. Illetve oxigén (nem sűritett levegőt) nyomnak a zsákokba és igen jól lezárják.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: canecorso » 2011.12.16. 19:07

Sziasztok!

Van egy érdekes garnim ,tiszta fekete csak a hátán fut végig egy majdnem fehér egyenes csík. Mi a véleményetek ? Milyen garnéla?

Kép
canecorso
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.12.16. 18:40

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.12.16. 19:38

Ez egy vad típusú Neocaridina heteropoda lesz. Van néhány ritkaság is, ami hasonlít erre, de a N. heteropoda valószínű, mert az elég gyakran előfordul hazai akvaristáknál is.

canecorso írta:Sziasztok!
Van egy érdekes garnim ,tiszta fekete csak a hátán fut végig egy majdnem fehér egyenes csík. Mi a véleményetek ? Milyen garnéla?
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vajon milyen garnéla lehet?

HozzászólásSzerző: canecorso » 2011.12.16. 22:08

Igen biztos az mert red cherrykkel került hozzám de engem azért meglepett a nagyon sötét fekete színével meg a csíkkal.
canecorso
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.12.16. 18:40

ElőzőKövetkező

Vissza: Azonosítás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron