Az akvárium mérete

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: vato » 2011.04.04. 12:11

Köszönöm az infókat.
Én is az közép méret felé hajlok .Biztos furcsa lesz 10 yellow benne kezdetben,de 3 petés úgyhogy remélem"hamar" benépesedik.
"Akkor fogod tudni,hogy jól vagy ha nem találsz senkit akinek a helyébe lennél"
vato
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.04.04. 10:03
Tartózkodási hely: Budapest XVII.

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: samanaj » 2011.06.15. 20:01

Üdv!

Nemrég kezdtem a garnélázást és a Yellow Fire változatot választottam.

25 literes akvárium , mattan filter, légpumpával hajtva

13 yellow fire lakik benne 2 Anibias Nana


4 gömbmoha

kb 4 tő valiznéria.

jávai moha (főleg a szűrő körül)
úszó májmoha (csak egy kevés és ha szaporodik ritkítom.)

A világítás 3 fénylapka
http://www.orfeusz.hutira.hu/index.php/ ... /1/sort/3a

2 melegfehér és egy természetes fehér illetve ez a terv.
A ledek megvannak egy melegfehér minden nap megy 3db AA akkuról egyelőre.

A nappali fényt csak közvetetten kapja az akvárium mert nem szeretnék gyors algásodást.

A garnélák jól vannak össze is vesztek egy forrázott, hámozott borsószemen.
Kettő be is petésedett.


Kapják a sera garnélatápot es vmi jbl cseppeket a vedléshez.

A kérdések:

- Tápgolyót tehetek a nővényeknek ?

A legfontosabb: Beférne a 25 literbe még egy sepregető garnéla? (Jól érezné magát egyedül ?) (A látvány és a tisztogató képessége miatt szeretnék egyet.)

- A matten filter a mérések szerint 60 litert forgat át óránként. Állítólag 4x es szűrés az optimális azaz próbáljak valamit csinálni . hogy meglegyen ?


Tudnék heti pár liter lágyított , de nem ozmózisos vizet szerezni, Érdemes azt használni vízcserénél?
Akkor nem használnék vízelőkészítőket.

Előre is kösz a választ ha lesz :)
samanaj
Új tag
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.06.15. 19:13

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.06.15. 21:43

samanaj írta:Üdv!
Nemrég kezdtem a garnélázást és a Yellow Fire változatot választottam.
25 literes akvárium , mattan filter, légpumpával hajtva
13 yellow fire lakik benne 2 Anibias Nana,4 gömbmoha, 4 tő valiznéria. jávai moha (főleg a szűrő körül) úszó májmoha (csak egy kevés és ha szaporodik ritkítom.)
A világítás 3 fénylapka
http://www.orfeusz.hutira.hu/index.php/ ... /1/sort/3a
2 melegfehér és egy természetes fehér illetve ez a terv.
A ledek megvannak egy melegfehér minden nap megy 3db AA akkuról egyelőre.
A nappali fényt csak közvetetten kapja az akvárium mert nem szeretnék gyors algásodást.
A garnélák jól vannak össze is vesztek egy forrázott, hámozott borsószemen.
Kettő be is petésedett.
Kapják a sera garnélatápot es vmi jbl cseppeket a vedléshez.
A kérdések:
- Tápgolyót tehetek a nővényeknek ?
A legfontosabb: Beférne a 25 literbe még egy sepregető garnéla? (Jól érezné magát egyedül ?) (A látvány és a tisztogató képessége miatt szeretnék egyet.)
- A matten filter a mérések szerint 60 litert forgat át óránként. Állítólag 4x es szűrés az optimális azaz próbáljak valamit csinálni . hogy meglegyen ?
Tudnék heti pár liter lágyított , de nem ozmózisos vizet szerezni, Érdemes azt használni vízcserénél?
Akkor nem használnék vízelőkészítőket.
Előre is kösz a választ ha lesz :)

Itt mindig van válasz ;)
Üdv a fórumon 8-)
Az Anubias nem túl jó a garniknak, mérgező vegyületeket bocsájt ki, ha megsérül. Ha lehet, vedd ki.
Ozmóvíz felesleges, a Yellow-k szeretik a jó kemény csapvizet. Ezért a JBL cseppek is feleslegesek, de ha téged ez megnyugtat, adagold csak.
Vízkezelő nem fontos, csak hagyd állni a vizet pár napig, hogy a klór kiszellőzzön. De azért jó, ha van, én is használom, persze csak mértékkel.
Tápgolyó felesleges, inkább hetente pár csepp tápoldat, max az ajánlott mennyiség fele, esetleg némi tápsó (pl. Sera).
Ha kevésnek találod a szűrést, vegyél egy nagyobb teljesítményű légpumpát. Vagy hajtsd meg egy mini szivattyúval....

Abba az akiba nyugodtan tehetsz 1-2 Sepregetőt, ha más nincs benne. Persze a Yellow-k -ha jól érzik magukat - szaporodni is fognak, pár hónapon belül 50-100 db kicsi is lehet. azok olyan fél év múlva lesznek teljesen kifejlődve.....
Sok sikert hozzájuk: Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.16. 06:06

off
Az Anubias nem túl jó a garniknak, mérgező vegyületeket bocsájt ki, ha megsérül.

-Mindig tanul az ember, erről még nem is hallottam/olvastam. :shock:
Akkor talán nekem is sürgősen el kéne passzoljam (amúgy is próbálom)...
on
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.06.16. 07:43

Frettner írta:Az Anubias nem túl jó a garniknak, mérgező vegyületeket bocsájt ki, ha megsérül.


Nem kötekedni akarok, de van erre bármilyen cáfolhatatlan bizonyítékod? Vagy bárkinek? Lett végezve olyan megismételt kísérlet, ahol egyértelműen bizonyítható, hogy ha feltrancsírozott anubiast raknak a vízbe, akkor elhullanak a garnélák?

Nálam soha semmilyen problémát nem okoztak az anubias nana tövek. Rendszeresen rajta időznek a garnélák. Néha ha nem csipkedem le időben az elsárgult leveleket, akkor a még meg is eszik őket. Mégis gyönyörű a színük és szaporodnak a sakurák, a babaulti greenek is egészségesek.
Ahogy egyszer már írtam, annyi összetevő van, ami az elhullást okozhatja. Sokkal valószínűbb az, hogy a tulaj volt felelőtlen. Nem figyelt a víz minőségre, túladagolta a carbot vagy a CO2-t, esetleg növényen maradt valamilyen szennyező anyag a betelepítés előttről, ami a rákok pusztulását okozta...
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.06.16. 08:47

Féloff leszek.
Én is hallottam ezt az Anubias-os dolgot. Az egyik kis akváriumomban ~1évig laktak a garnélák és az Anubiasok együtt. Semmi gond sem volt, de csak néhány RC pirosodott be, sok fakó volt, ezt akkor betudtam az Anubias hatásának a hír ismeretében. Az akvárium 12l-es volt. Aztán kivettem az anubiasokat, de semmi sem változott, persze lehet hogy már nem tudnak egy idõ után bepirosodni.
Aztán az egész csapat átkerült egy 16l-esbe, és meg is lett az eredménye, a legtöbb színes lett. Ebben nem volt Anubias, de érezhetõen nagyobb akvárium volt. A karbantartásuk, szûrésük kb. azonos volt, tehát nem lehetett a ritkább vízcsere, vagy a gyengébb szûrés sem. A világítás más teljesítményû volt, de ez alapján nehéz lenne összehasonlítani.
Szerintem a méret számított, nem az Anubias, fõleg hogy a sügereseimben is élnek garnélák, és mindkettõben van Anubias, sõt az egyikben a sügerek rendszeresen fogyasztják a friss leveleket.
De jobb az óvatosság, most már én sem teszek bele. Szinte csak moha van benne, az bírja a viszonylag alacsony fényintenzitást, és gyorsan nõ, sok nitrogént köt meg, és még jópofa is.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.06.16. 09:36

Gabo írta:
Frettner írta:Az Anubias nem túl jó a garniknak, mérgező vegyületeket bocsájt ki, ha megsérül.


Nem kötekedni akarok, de van erre bármilyen cáfolhatatlan bizonyítékod? Vagy bárkinek? Lett végezve olyan megismételt kísérlet, ahol egyértelműen bizonyítható, hogy ha feltrancsírozott anubiast raknak a vízbe, akkor elhullanak a garnélák?

...


Hát nem tudom, majd beáldozok pár Fekete Tigrist a kedvedért....

Persze állítólag a Cián is mérgező.... Persze én nem fogyasztottam még, és egyik családtagomon sem sem próbáltam ki, sőt nem is láttam senkit, aki meghalt volna ciánmérgezédben... úgyhogy erre sincs egyértelmű bizonyítékom.... :mrgreen:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.06.16. 14:22

Nem bomlasztani akarok, de nekem frissen tőről levágott Anubiasok kerültek be a 6db RC mellé kb. egy hónapja és egyelőre megvannak. Nyilván lehet lassú lefutású mérgezés is - de amit máshol olvastam, aszerint pár nap alatt lefolyik a dolog. Ja és persze kíváncsi kis retkek ezek, szóval nyilván azonnal letámadták a bekerült növényeket. (Mondjuk nem én vágtam, nem tudom mennyi idő telt el.)

A planetinverts is kicsit tudathasadásos az ügyben, vagy legalábbis nem javították ki az összes cikket, mert hol ajánlják, hol nem. Mindenesetre az idevágó rész:

Try your best not to use Anubias or Crypt plants, but if you have them just please try your best not to trim the plants (leaves and stems) inside the shrimp tank. Especially never cut the rhizome of the Anubias plant and plant it back right away in your shrimp tank. Freshly cut rhizome/roots/stems/leaves from Anubias and Crypt. Plants (especially Anubias) leak a toxic substance to your tank. If the shrimps forge on it, they tend to die within several days.

Botanikában annyira nem mozgok otthonosan, de lehet, hogy kis akváriumban, benne levágott rizóma okoz komoly gondot - minden más pedig csak kockázati tényező. Ahogy a cián is csak bizonyos mennyiség felett okoz halált, előtte meg toleranciától és mennyiségtől függő tüneteket. Tehát nem tudom ki mennyi sárgabarack magot evett életében, de most szólok, hogy egy átlagos gyereknek kb. 20 szemtől kell eltávoznia. Akinek késő és e tudás híján nem fordult fel, attól utólag is bocsánatot kérek. ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.16. 20:09

Ez a barackmag hasonlat/téma eléggé üt... :lol:
még mindíg off
Mindenesetre én végeztem anubias-hasítást és nem volt jellemző a tömeges garnipusztulás (persze az RC-k kis túlélők amúgy is), mindezt 20 literes akiban tettem, úgyhogy azért lehet, hogy több tövet kellene egyszerre nyírni vagy ilyesmi.
Az már megint egy másik (off)téma, hogy sikerült terráriumi növényt beszerezni,ami eléggé csúnyán besárgult pár hét után, mellesleg víz alatt tartva árulták a boltban, úgyhogy ezt benéztem... :oops:

A garnik színéhez azonban nem gondolnám, hogy igen sok köze lehet (bár nekem sincs erre konkrét bizonyítékom), inkább pl aljzat színének változására tippelnék, ha minden más tényezőt azonosnak tekintünk (de lehet tévedek, márminthogy az aljzat is azonos volt). Nálam pl. a kezdeti szürkés gránitörleményről bazaltra váltva elég látványos volt a változás az RC-k színét illetőleg.
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: samanaj » 2011.06.20. 18:56

Köszönöm a válaszokat.

Közben utánanéztem az Aubiasnak és semmi konkrét, de valószínűleg nem mérgező csak az amit anubias néven sima szárazföldi növényből "csinálnak" látszatra.
Azért vagdosni nem fogom és az egyik tövet kivettem.



A garnélák jól vannak.

Tettem be pár égetett agyaggolyót amit a szobanövényeknél használnak. Szeretnek rajta üldögélni :)

Van valakinek tapasztalata a Panzi Crystall Tabletta-val ?

Hetente kapnak fél szemet a 25 literbe. Nem oldódik fel azonnal teljesen és kis fehér kupacra teljesen rákaptak a garnélák.
Remélem valami hasznos cucc van benne nekik.

Sepregető helyett legyező garnéla lesz (azt is akartam csak elírtam...).
A salátát és a borsót szeretik , de a répát nem eszik.
samanaj
Új tag
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.06.15. 19:13

ElőzőKövetkező

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron