20L-es "garni szálló" - első nano

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2011.10.26. 12:03

Sziasztok!

Bátorkodom új témát nyitni, mert bár sokat olvasom a fórumot és rendkívül sok hasznos dolgot és tanácsot találtam már, több kérdésben is kérném a véleményeteket.

Gyerekkorom óta tartok és gondozok akváriumokat, de eddig elsősorban a halak kötötték le a figyelmemet. Az utóbbi időben fordultam a növényes akvarisztika felé, ezen keresztül pedig viszonylag gyorsan megérkeztem a garnélák varázslatos világába.

Egy 20L(38x22x24) akvárium várja már régóta, hogy otthont adjon valakinek, egy ideje néhány kisebb igényű növénnyel működik. Némi fórum böngészés után úgy gondolom, hogy remek kezdő otthon - "garni szálló" lenne belőle. :)

Azt már most sejtem, hogy -mint az akváriumok általában- osztódással fognak szaporodni a garnélás akik, mert nagyon sok különleges és elragadó fajta leledzik köztük és ha jól értem a legjobb őket külön-külön tartani. Engem elsőre a Neocaridina fajok bűvöltek el, és talán őket is a legkönnyebb kezdőként nevelni. Snowball, Red Cherry és Blue Pearl tetszik a legjobban, úgyhogy az első lakók közülük fognak kikerülni, illetve bekerülni. :)
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.10.26. 12:16

Szia,

Először is üdv itt (remélem majd írsz magadról egy kicsit a bemutatkozóban :) ) és köszönöm, hogy nyitottál egy új témát ;)

A 20 literes akvárium kicsit kicsi, de ha már van tapasztalatod az akvarisztikában, akkor nem hiszem, hogy gond lesz. Ez a legjobb kezdés szerintem, amit tehetsz, hogy a Neocaridina fajok közül választasz elsőnek valamit - valóban nagyon színesek kis garnélák, sok változatuk létezik és a tartásuk/szaporításuk is viszonylag egyszerű, rajtuk keresztül pedig fokozatosan el tudsz mélyedni a garnélák világában.

Arra figyelj, hogy tényleg csak egy változatot tegyél az akváriumba, mert a Neocaridina-k összeívnak egymással és nem túl tetszetős utódokat fognak produkálni.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2011.10.26. 12:33

Az aki indításával és berendezésével kapcsolatos első kérdéseim technikai jellegűek lennének.

Ehhez a mérethez mekkora szűrőteljesítmény illetve világítás lenne ideális a garnik és a növények szempontjából?
:mrgreen:

Jelenleg egy Aqua el fan mini 260 l/h belső szűrőm van hozzá, de gondolkodom egy akasztós Aquatic Nature Flow 200-on helyette, hogy több hely legyen az akiban, meg ezen van szivacs fej is pluszban a biztonság(garniknak) kedvéért.

A világítást illetően a Blau Mini Pl 13W vagy 18W van tervben, esetleg az AN Solar Duo Boy 13W. De az utóbbit kicsit rövidnek és robusztusnak látom az aki méreteihez és persze drágább is. Szerintetek?

Növényeket úgy válogattam, hogy lehetőleg alacsonyabb igényűek legyenek fényt és tápozást illetően, de nem tudom megítélni mennyi fényerő kellene, hogy mindenkinek jó legyen. Tápozni minimálisan akarok, CO2 nélkül, esetleg easy carbo.

Növények ezek közül lesznek/még nem végleges/:
Anubias barteri var. nana, Cladophora aegagrophila, Cryptocoryne wendtii 'green', Eleocharis parvula, Hydrocotyle sp Japan, Microsorum pteropus 'Narrow', Nymphoides 'Taiwan', Riccia fluitans, Taxiphyllum barbieri, Vesicularia sp. 'Anchor'

Tudom, hogy a kevesebb több, ezért persze nem lesz mindegyik, csak ezek tetszenek.

Talajnak 1-2mm szemcseméretű homok van, nem tudom táptalaj menjen-e alá, vagy inkább helyette egy jobb garnélás aljzat?

Egyelőre ezek a fontosabb kérdéseim, remélem tudtok segíteni illetve hasznos tanácsokkal ellátni! Előre is köszi!

Üdv: Gábor ;)
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2011.10.26. 12:50

Kedves szentgyo!

Köszönöm az üdvözlést, ígérem pótolom a bemutatkozást is. Csak most regisztráltam és gyorsan belevetettem magam a fórumozásba, de igazad van, úgy illik, hogy először szépen bemutatkozzunk. Mindjárt gyorsan pótolom is! :oops:

Igazad van, a 20L tényleg nem sok, de tényleg csak egy fajnak gondoltam, amíg ki nem növik. Van egy 54L-es aki, ahonnan költözni fognak a lakók egy nagyobba, ha létrejön egy nagyobb projekt, abban már jobban el fognak férni akár többen is. Addig ebben ismerkedem a garnélákkal és tanulom a gondozásukat.

Üdv:Gábor
;)
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.10.26. 13:04

Galagonya írta:Ehhez a mérethez mekkora szűrőteljesítmény illetve világítás lenne ideális a garnik és a növények szempontjából?

Jelenleg egy Aqua el fan mini 260 l/h belső szűrőm van hozzá, de gondolkodom egy akasztós Aquatic Nature Flow 200-on helyette, hogy több hely legyen az akiban, meg ezen van szivacs fej is pluszban a biztonság(garniknak) kedvéért.

A világítást illetően a Blau Mini Pl 13W vagy 18W van tervben, esetleg az AN Solar Duo Boy 13W. De az utóbbit kicsit rövidnek és robusztusnak látom az aki méreteihez és persze drágább is. Szerintetek?


A jelenlegi szűrésed szerintem elég egy ekkora akváriumhoz, csak arról kell gondoskodni, hogy nehogy beszívja a garnélákat a belső szűrő... Az akasztós szűrővel igazad van, több hely lenne az akváriumban, illetve vsz kicsit jobb hatásfokú, de én ezt még soha nem próbáltam.

Ezeken kívül létezik más megoldás is: nagyon kicsi külső szűrő vagy szivacsszűrő, esetleg talaj szűrű vagy mattenfilter.

Galagonya írta:Növényeket úgy válogattam, hogy lehetőleg alacsonyabb igényűek legyenek fényt és tápozást illetően, de nem tudom megítélni mennyi fényerő kellene, hogy mindenkinek jó legyen. Tápozni minimálisan akarok, CO2 nélkül, esetleg easy carbo.

Növények ezek közül lesznek/még nem végleges/:
Anubias barteri var. nana, Cladophora aegagrophila, Cryptocoryne wendtii 'green', Eleocharis parvula, Hydrocotyle sp Japan, Microsorum pteropus 'Narrow', Nymphoides 'Taiwan', Riccia fluitans, Taxiphyllum barbieri, Vesicularia sp. 'Anchor'



Én személy szerint nem szeretem az Anubiast, lehet olyan infókkal találkozni, hogy ha megsérül, akkor mérget ereszt ki magából. A Nymphoides-nek szerintem nagyobb a fényigénye, mint a többi növénynek, de Levi hátha leírja mit gondol, ő a nagy növény guru itt. A sok moha mindenképp jó ötlet.

Galagonya írta:Talajnak 1-2mm szemcseméretű homok van, nem tudom táptalaj menjen-e alá, vagy inkább helyette egy jobb garnélás aljzat?



Jobb választás lenne valami sötét talaj, pl bazaltzúzalék. Jobban érvényesül rajta a garnélák színe.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.10.26. 13:21

Erről a két növényről konkrétan tudom,hogy könnyű tartani(Nymphoides 'Taiwan',Hydrocotyle sp Japan).Nálam 54l aksi felett most egy 18w 6500k t8 megy,szépen fejlődnek,pedig eléggé karcsúnak nevezhető ez a fénymennyiség,ráadásul,a víz felszinén úszkál még egy jó csomó Limnobium laevigatum,ami nem kevés fényt fog fel.Az anubiasról Én is ezeket ovastam,hallottam,de nálam is van,de gond még nem volt vele,de remélem nem is lesz! :roll:
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.10.26. 18:09

Galagonya írta:Tápozni minimálisan akarok, CO2 nélkül, esetleg easy carbo.

Növények ezek közül lesznek/még nem végleges/:
Anubias barteri var. nana, Cladophora aegagrophila, Cryptocoryne wendtii 'green', Eleocharis parvula, Hydrocotyle sp Japan, Microsorum pteropus 'Narrow', Nymphoides 'Taiwan', Riccia fluitans, Taxiphyllum barbieri, Vesicularia sp. 'Anchor'


Talajnak 1-2mm szemcseméretű homok van, nem tudom táptalaj menjen-e alá, vagy inkább helyette egy jobb garnélás aljzat?


Üdv: Gábor ;)


Üdv Gábor, és sok sikert.
Szerintem a mostani szűrő is elég, de az AN akasztós is megfelelő. Nekem van, és szeterem.
Tápozásnál arra figyelj, hogy az előírt mennyiség fele maximum, és azt is NAPI bontásban, - általában ezeket hetente adagolják - mert így talán nem lesz sok a dózis. Lehet kapni olyan tápokat, amiben nincs réz, keress olyat. Easy Carbo pedig az előírt mennyiség negyede.
Világításnak elég a 13 W is a 20 literre.
Tuod, ez olyan mint az autótuning.... Ha tápozol, CO2-zol, akkor fény is kell. Vagy mindet, vagy semmit.
Ha autót tuningolsz akkor is meg kell erősítened a futóművet, a fékeket, a kasznit, nem csak a motort felhúzni 800-LE-re.

Az Anubias és a Crypto "állítólag mérgező. Nálam van bent mind a kettő.... ráadásul a K14 CRS garniknál.... szerinted?
A Parvulának viszont kevés lesz a fény.... És a Riccia is felejtős, kiirthatatlanul el fog szaporodni, és nagyon leárnyékolja az aksit.
Mindent bele: Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2011.10.26. 22:22

Sziasztok!

Köszi mindenkinek az eddigi válaszokat, a belső szűrő marad egyelőre szerintem, amíg le nem cserélem. :)
Amúgy Ti mit szoktatok ráhúzni belsőre védőhálónak? Bár szerintem nagyon kicsik a rései...

Úgy látszik ez az Anubias-rejtély nem egyszerű történet, lehet hogy kiveszem, bár a Crypto-ról is olvastam hasonlókat. Nem tudom, valószínűleg az a megoldás, hogy aki fél tőle az inkább ne tartson, mert még bevonzza a bajt. Aki viszont nem aggódik miatta, annak talán nem lesz gondja, persze azért az óvatosság nem árt!

Nya, örülök hogy Nálad jól érzik magukat az említett növények, mert nekem is nagyon tetszenek, remélem nálam is szeretni fogják.

Frettner/Dezső, köszi a bíztatást, jól esik. Tudom a növényes akiknál kényes dolog ez a fényerő-táp-co2 egyensúly főleg ilyen kis térfogatnál, ezért is kértem a véleményeteket a világítással szűréssel kapcsolatban. A tuningban egyébként teljesen igazad van. ;)

Még gondolkoztam egy 11W-os Aqua el kompakt világításon is, ezek alapján vagy azt vagy a Blau 13W-ot lesz érdemes választanom. Az is 0,55W/L, vagy a Blau-nál 0,65W/L, meg hát a vízoszlop is csak kb.20cm. A tápozást meg majd tényleg csak módjával.
Mi a vélemény egyébként a táptablettákról, az csak lassan oldódik ki, vagy táptalaj vékonyan? Vagy jobb a napi adagolás?
:mrgreen:

A talajjal kicsit bajban vagyok, mert a növényeknek a bazalt nem a legjobb, de lehet hogy csak fedőrétegnek használom, így talán nem lesz gond. Vagy beruházok valamilyen sötétebb növénytalajra.

Még valami eszembe jutott, mennyire szükséges vagy nem tető az akváriumra? Az Amanokról olvastam, hogy szeretnek meglépni, a többiekkel mi a helyzet?

Üdv:Gábor
;)
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.10.26. 23:12

Nekem volt 20 literen 11 W, az kevés volt.
13 jobb lenne.
Az akasztós szűrőre húzz egy szivacsot, és ha az alja nyitott, dugózd le. Az plussz biológiai szűrés. Ha sima belső szűrőre gondolsz, akkor egy harisnya. Nylonharisnya...... De ne neccet, mert az nem jó.
A frissen kikelt garnik nem nagyobbak 1,5 mm-nél. Hosszra. Keresztben kisebbek..... Szóval minden kis lukon befér.
És vegyél valami jó kis talajt.
Szerintem liter AN Shrimp soil elég is lenne.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: 20L-es "garni szálló" - első nano

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.10.27. 09:20

nekem a 37 literesemen van most 11 watt, előtte 22 kettő volt, az egyik elromlott
2 hónapja megy, a növények ugyan olyan jól vannak. kivéve a mohák, ők megálltak a növésben.
sztem elég 11 watt... ha növényezni akarsz persze minél erősebb annál jobb...


és tető kell. a garnélák ugrálnak... éjszaka kimásznak... alvajárnak... :)
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Következő

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron