Red Cherry - társasban

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: zsoltszabo » 2011.03.21. 21:11

Sziasztok .

Első alkalom, hogy garnélával próbálkozom ... miután a fórumot kiolvastam az utolsó betűig rászántam magam és elindítottam egy 25 literes nano-t ...
Ez még február 10.én történt. 9 féle növényt sikerül begyüjtenem, nyomom a CO2-t is házi élesztős palackból, zöldül és fejlődik minden szépen ...
Először persze halakat tettem bele mégbedig 10 darab pici (kb 1 cm.) Neont, 2 darab Petitellát, és 2 darab Sziámi ormányos márnát.
Hát az első CO2 túladagolást megkapták, de veszteség nélkül sikerült belőni a szintet, tehát Március 8.-án Nőknapjára hazavittem 4 darab Red Cherryt.
2 kifejlett nőstény és 2 pici hím.
A beszoktatás után kb. 1 órát jöttek mentek, aztán úgy eltüntek mint a fene ... :o, az első napon nem láttam őket. Aztán megjelentek ... ettek, az egyik nőstény vedlett egyet, majd megint eltüntek. Hosszas keresgélés után rájöttem, hogy a 2 nőstény kiválasztott egy helyet magának a szűrő mögött és nappal ott gubbaszt, néha előjönnek, esznek, es megint elbujnak. A hímeket meg azért nem látom mert picik és nem elég szinesek, valamint egyfolytában úton vannak mintha keresnének valamit.
Eddig 2 vízcserét (kb 40 %-osat) értek meg, Vasárnap a másadik vízcserénél amikor a szűrőt kivettem, hogy megtakarítsam észrevettem, hogy mind a két nőstényem petés lett. A kissebbiknek narancs színű golyócskák figyelhetők meg, a nagyobbiknak feketék. Amúgy a két nőstény színe megjott, kivirultak és tényleg
cseresznyéhez hasonló piros színuk lett.
Engem az érdekel tulajdonképpen, hogy a leendő kis garnélák veszélyben vannak-e a fent említett halállománytól vagy sikerűl felnőniük.

Üdvözlettel
Szabó Zsolt - Székelyudvarhely - Románia
U.I. elnézést az ékezetek miatt ... angol billentyűzetem van és nehéz így pötyögni .. :D
zsoltszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.03.21. 20:45

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.21. 23:06

Szia Zsolti

Én igazából a halaidhoz szeretnék hozzászólni. Ahogy látom, igen csak túltelepítetted az akváriumodat. Egy 25 literes nanoba maximum 10db nano halat szabad rakni. Leegyszerűsítve, liter/cm hallal kell számolni és a kifejlett méretet kell figyelembe venni. A te esetedben legalább kétszeresen telepítetted túl, arról nem is beszélve, hogy a neon halak mellett, a Petitella is rajban érzi jól magát. De mind a két faj jóval nagyobb akváriumba való. A nem kevés növény (9 féle) is ha jól elszaporodik, még jobban ki fogja szorítani az úszóteret és az esélyek még rosszabbak lesznek. A halak szennyező képességéről már nem is beszélve. Ezek fényében pedig a garnélák jövője is igen csak megkérdőjeleződik. Én az ajánlom, hogy ezeket a "nagy testű" halakat szedd ki és valami apróbb, akár razbóra fajokból válasz egy 10db-os állományt. Ajánlanék még egy általános akvarisztikai alaptudással foglalkozó könyv olvasását is. Remélem nem voltam bántó, nem is ez volt a célom. De mindenki (halak, garnélá, te is, stb.) boldogabb lenne ha ezeken változtatnál
További kellemes halazást kívánok! ;) :ugeek:
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: zsoltszabo » 2011.03.22. 07:48

Kedves Levinen

Nagyon szépen köszönöm az értékes tanácsokat. És ígérem megfogadom.
Esetlek tudnál ajánlani olyan razbóra fajt ami megfelel ..
Székelyudvarhelyen üzletben csak ékfoltos razbórát láttam, de szerintem az is elég nagyra nő mint a neon.

Előre is köszönöm.
U.I. Nem bántódtam meg természetesen, azért is írtam ide a fórumba, hogy tanácsokat kapjak tapasztalt emberektől.
zsoltszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.03.21. 20:45

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.03.22. 08:08

Nano halakat itt találsz bőven: http://www.nanotanks.co.uk/nano_fish.htm . Nem tudom, hogy mekkora ott a kínálat, de elég "közönséges" az endler guppi és szép is. Amiket tarthatnál benne. Ha nem vagy tisztában a halak igényeivel, akkor ajánlott olvasmány: http://diszhal.info/ ;)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: Thaiteek » 2011.03.22. 10:03

Nekem hengeli razbórák vannak, kisebbre nő, mint a sima ékfoltos.
Legalább 10-12 mutat egy csapatban.
Avatar
Thaiteek
Red cherry
 
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.03.03. 14:36

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.22. 10:37

zsoltszabo írta:... Székelyudvarhelyen üzletben csak ékfoltos razbórát láttam, de szerintem az is elég nagyra nő mint a neon.


Szia Zsolt!

Nem csak az számít, hogy mekkorára nő az adott hal, hanem az is, hogy mennyi és milyen térre van szüksége. A neonok pl. kimondottan igénylik a nagy, szabad úszóteret. Az ékfoltos razbóra szintén. Inkább olyan fajtákat keress, amik a természetes élőhelyükön viszonylag kis területen, sűrű növényzet között élnek. Amikor a halak vízigényét figyelembe veszed ne az akvárium teljes méretével számolj! Ugyanis abból az aljzat, a dekoráció, a növények elég sokat levesznek, és gondolom amúgy sincs púposra töltve az üveg. ;) Így valószínűleg a 25 literes akváriumodból jóval kevesebb, mint 20 liter a tényleges vízmennyiség! (Remélem elég erős szűrésed van, ugyanis ilyen kis vízmennyiség esetén nagyon könnyen és gyorsan fel tudnak borulni a dolgok.)
Az se mellékes, hogy mit eszik az adott hal. Ragadozókkal, mindenevőkkel nehéz lesz együtt tartani a garnélákat, hiszen zsákmánynak tekintik majd őket. A kicsiket szinte biztos, de a nagyokat is megcsipkedhetik. Az élő eleséget fogyasztó halak közül olyat érdemes választani, ami csak a legkisebb méretű élő eleséget tudja megenni. Így ha van elég menedék, búvóhely, sűrű növényzet, moha, akkor van rá esély, hogy a kis garnélák is nagyobb számban érik el a felnőttkort.
Bár nehéz neki ellenállni, de nano akvárium esetében egy-két fajnál többet nem tanácsos együtt tartani. Ahogy mondani szokták, a kevesebb néha több. Válassz egy nano halfajtát, a meglévő 4 RC mellé még költöztess be 8-10 másikat, és esetleg keres még valamilyen mutatós csigafajtát kiegészítésnek. A végeredmény mutatósabb, egészségesebb lesz, mint egy túlzsúfolt kicsi medence.
A halak, amiket szerintem érdemes mérlegelni:
Otocinclus affinis
Rasbora maculata
Danio margaritatus
Boraras brigittae

De kis kereséssel még találhatsz néhányat a linkelt oldalakon.

Azért ne izgulj, hogy a garnélák csak ritkán látszanak! Az akváriumom kisebb, mint a tied. Hiába került be 14 sakura és 10 babaulti green, mégis volt időszak, hogy komolyan keresgélni kellett, ha egyet-egyet meg akartam pillantani. :D Persze az is tény, hogy elég sok rejtekhelyet alakítottam ki számukra. ;)
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.22. 12:16

zsoltszabo írta:Kedves Levinen

Nagyon szépen köszönöm az értékes tanácsokat. És ígérem megfogadom.
Esetlek tudnál ajánlani olyan razbóra fajt ami megfelel ..
Székelyudvarhelyen üzletben csak ékfoltos razbórát láttam, de szerintem az is elég nagyra nő mint a neon.

Előre is köszönöm.
U.I. Nem bántódtam meg természetesen, azért is írtam ide a fórumba, hogy tanácsokat kapjak tapasztalt emberektől.


Ezt az olvasmányt ajánlom, elég sokan olvassák! ;) http://levinen.blogspot.com/2010/04/nan ... dra-3.html
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Red Cherry - társasban

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.03.22. 21:10

Én most egy 30-asba tettem 6 galaxy razbórát. Azok nagyon jól érzik magukat, de a legapróbb rákokat sajna felszámolják. Igaz kevés a rejtekhely. Én úgy tapasztaltam, hogy a garnélák sokkal félősebbek és kevésbé szaporodnak, ha halakkal vannak, főleg ha nagyobb testűekkel. Anno a társas aksimba voltak RC-k pontylazacokkal, neonokkal, páncélosokkal, ancikkal. Ezek nem bántották sose a nagyobbakat, viszont a garnélák egy kivételes esettől eltekintve nem szaporodtak. Általában a növények közt ügyködtek. A mostani 30l-esben, a galaxiktól viszont nem félnek (igaz, kb akkorák, mint ők), vígan úszkálnak, bagzanak, sőt fiallnak is. csak a kicsiknek most kevesebb sanszuk van. Mindegy úgyis annyi van mint a .... Amúgy meg majd megnőnek a menedéket adó mohák.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron