Garnélás Nano indításban segítségkérés

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: sho217 » 2011.03.06. 12:17

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni egy garnélás nano akvárium indításában (RC-k lennének benne, pár legyező garni, talán 2 oto (otocinclus affinis) meg pár pici hal) . A problémám az, hogy már elég rég kutakodok a neten, hogy mit mivel, hogyan érdemes, és minél többet foglalkozom a témával annál inkább nem tudok dönteni a technikában. Arra szeretnélek megkérni Titeket, hogy segítsetek választani egy összeállítást. Komplett szettben a Dennerle 30 L-es nanoja vagy az Eheim AquaStyle 35 jönne szóba. Mind a kettő a szép kivitelezés, és a remélhetőleg jól átgondolt összeállítás miatt szimpatikus.
A Dennerle-t sikerült élőben is megnéznem, és úgy tűnt, hogy tényleg minőségi anyagokból van összerakva, viszont a szűrője nekem elég kicsinek tűnik... Tudom, tudom garnélás akváriumban elég a szivacsszűrő is, de én azért egy kicsit komolyabb szűrőt szeretnék (van akváriumom több, mint 10 éve, meg pár éve egy kis kerti tavam is, és mind a kettő esetében azt tapasztaltam, hogy nem árt egy jó szűrő. És a nano esetében valami jóval akarok indulni, nem akarom pár hét alatt az összes technikát lecserélni).
Az Eheim AquaStyle 35 is nagyon jól néz ki, és szerintem nagyon jó rajta a LED-es világítás. Viszont ezzel az a problémám (a kis szűrő mellett, ami elvileg valamilyen szintű biológiai szűrést is képes végezni), hogy úgy tűnik a LED-es lámpa és a szűrő egybe van építve, így nem tudom kicserélni csak a szűrőt, ha úgy alakul. Viszont azért ez az alap szett már elég borsos árú, így örülnék neki, ha tudna magában működni.
Végül arra jutottam, hogy össze is állíthatnék magamnak egy szettet, ami ezekből épülne fel (de itt sem vagyok biztos az elemekben):
- Akvárium: Aquatic Nature Cocoon 3 akvárium (31,2 L) 30 x 30 x 35 cm (üres)
- Világítás: Aquatic Nature LED 36 RGB CHROME (Tudom, nem valami erős, de elvileg a 30-as Nanokat elviszi, és azért nem high-tech növényes akváriumot akarok, ha nagyon kevés, akkor berakhatok még egyet, azzal már biztos jó.)
- Szűrő: A belső szűrők nem olyan jók, és nagy helyet foglalnak, a külsők elég drágák, és a Nano mellett most nem is férnének el, ezért az akasztósokkal szemezek. Igazából az Eheim termékeit szeretem, ebből az AquaBoss és a Liberty (legnagyobb, mert annak nagy a tartálya) jöhet szóba. Ezekben akár arra is van lehetőség, hogy valami biológiai szűrőt rakok a szivacs helyére. A problémám az, hogy félek attól, hogy nagyon zajos a motor, és a víz vízesésszerű visszavezetése is nagyon zajos (sosem volt akasztós szűrőm, ezért félek tőle). Igazából egy elég halk szűrőt szeretnék. Persze a beszívó ágra raknék szivacsot, ami védi a garnélákat, meg tudnának enni is róla.

Ti melyik összeállítást választanátok a helyemben? Vagy van valami jobb ötletek?

Segítségetek előre is köszönöm!
Sho
sho217
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.03.06. 11:55

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.03.06. 14:10

Szia Sho,

Először is szeretném megköszönni, hogy indítottál egy új témát a kérdésednek, és azt is, hogy nem a webshopok kínálatait linkelted be, hogy miből szeretnél választani, remélem sokan fogják követni ezt a példát!!!!!

Hogy érdemben is válaszoljak valamit:

Nekem a Dennerle felszerelései rettentő szimpatikusan, nagyon tetszik az akvárium, és tényleg gyakorlatilag mindenük van, ami egy ilyen kis akváriumhoz kell. Az különben igaz, hogy nagyon kicsi a szűrőjük, de ezt azért lehet kompenzálni: egyszerűen ki kell cserélni egy mondjuk kisebb külső szűrőre. Azonban nagyon sajnálom, hogy nincs Magyarországon Dennerle forgalmazó/termékképviselet, illetve nincs hivatalos, így itthon nem egyszerű a beszerzése a különféle termékeiknek.

Amiket felsoroltál akvárium, világítás és szűrő jónak tűnik, de azt nem tudom, hogy mennyire lehet hangos az akasztós szűrő, soha nem használtam ilyet. Különben ha nincs rettenetesen túltelepítve az akvárium, akkor simán el tudod működtetni egy nagyobb szivacsszűrővel is, semmi problémát nem fog okozni.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.06. 15:07

Szia Sho217!
A garnélás "szakágat" még én is csak most tanulom, de nagyon régen beleszerelmesedtem az akvarisztikába, így pár kérdésedre talán tudok használható infót adni. Annál is inkább, mivel az elmúlt két hónapban indítottam két akit a nevezett Aquatque Nature Cocoon-ból a garniknak.
Nos nekem nagyon bejöttek. A világításra a Solar Duo Boy 26W-os változatát használom. Nagyon szépek a növényeim, és még egy kis ledes holdfényvilágítás is van rajta. Az a ledes világítás, amit Te néztél nagyon karcsú lenne. Én is kacérkodtam vele, de az alapos utánajárásnál kiderült, hogy max a moha fényigényű növényeknek megfelelő. Ez a 26w-os pedig nem csak a fényereje miatt jó, hanem különböző színhőmérsékletű csövek, ill. ezek kombinációja is kaphatók hozzá. Nagyon jó a színvisszaadása a red-white változatnak és a növényeknek is ideális.
Ami a szűrőt illeti: én is akasztós szűrőt használok, de a típusa egyáltalán nem mindegy, mivel vannak szinte hangtalan és zajos változatok is. Az Eheim nekem túl zajos volt, ellenben a régi szűrőim, egy Aquael ill. egy Aquaclear teljesen hangtalan. (Sajnos az Aquaclear itthon nem beszerezhető, pedig igazán kiváló.) Ha az akváriumot úgy töltöd fel, hogy a beömlő víz csak kb. egy centire legyen a vízszinttől, akkor teljesen hangtalan. Ha akarsz némi csobogást is, akkor nagyobb szintkülönbséget tarts. A befolyó víz elegendő oxigént visz a vízbe, így külön levegőztetőt nem használok. A beszívó ágon egy kis lyukméretű fekete szivacs van, ez végzi a mechanikai szűrést és védi a kis garnikat a darálótól. A szűrő kosaraiba nem is tettem mást, csak jó minőségű Siporaxot, hogy a szűrőbaciknak is a kedvébe járjak.
Nem esett még szó a talajról: én apró szemcsés fekete talajt választottam, nagyon szépen érvényesül mellette a növények és a garnik színe egyaránt. Láttam fehér aljzattal is garnis akit, de minden szín sokkal sápadtabb volt. Bár ez azt hiszem főleg ízlés dolga is, kinek mi jön be.
Sok sikért!!! :lol:
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.06. 19:18

Hát hogy én is hozzászóljak, nekem is ilyesmi van.
Sajna a szűrője tényleg nem valami nagy szám, én éppen most cseréltem le az enyémben....
És van 4 db 31,5 literes Aquqtic Nature Cocoon akváriumom is.
Nagyon látványosak, de az íves saroknál nagyon zavaróan törik a fényt,furcsa a látvány, és takarítani is nehéz ezeken a helyeken. Nem mondom, hogy megbántam, de most már inkább csináltatnék hasonló méretűt, valami nagyon minőségi üvegből. Csak ne feketével ragasztasd, kérlek :)
Nekem talajszűrő van bennük, de ez esetben a talajban gyökerező növényeket el kell felejtened. És a 2 mm-nél kisebb szemcsenagyságú talajt is. De kristálytiszta a víz, és remek a vízminőség.
Jó megoldás lehet egy mattenfilter, sima légpumpával meghajtva. Az halk, hatékony, és bármilyan talajthoz alkalmas.
A levegőpumpát próbáld ki, hogy mennyire hangos. És vegyél egy tartalékot is, mert az kell!!!!
45-ös sűrű szivacsot kapsz, és minimális barkácsolással meg tudod oldani az egészet.
A belső szűrőkben nem hiszek, túl kicsi a szűrőközeg, hamar eltömődik, állandőan tisztítani kell. Mechanikai tisztításra alkalmas, de mint biológiai szűrőközeg nem a legjobb. Ki kell egészíteni egy levegős szivacsszűrővel, úgy már jó.
Amúgy egy ekkora akváriumot egy sima szivacsszűrő is elvisz. Ha csak garni van menne, akkor amúgy sem sok a mulm, kell bele egy csomó csiga, és kész.
A ledes világítást nem ajánlom. Nekem van 3 DIY lámpám is, kimondottan akváriumokhoz. NEm megfelelő a ledek által kibocsájtott fény spektruma, valamiért rettentően algásodott tőle a víz. Főleg a felső régiókban, alulra meg nem jutott elég fény. És rohadtul drága is. És nem fogyaszt keveset, akármit is mondanak.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.06. 21:23

"Nagyon látványosak, de az íves saroknál nagyon zavaróan törik a fényt,furcsa a látvány, és takarítani is nehéz ezeken a helyeken. "
Egy darabka szűrőszivacs közepébe nyílást vágtam kb. 3/4 részig és ráhúztam egy pálcára. Egyszer végighúzom a saroknál és kész. Nem mondanám nehézkesnek a takarítást. Nekem bejön az íves sarok. :)
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.06. 21:47

Kerestem egy fotót az íves sarok felől. Engem nem zavar a torzítás. A hőmérő annál inkább, de csak utólag vettem észre, hogy ki kellett volna venni. :oops:
Kép
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.03.07. 01:18

Ha megengeded bedobom én is a gondolataimat. Mivel nekem volt Dennerle és Eheim nano tapasztalat is.

Dennerle Nano

Előny:
- jó mert minden benne van ami az induláshoz kell. aljzat is!
- mindent a rendszerhez találtak ki ezért jól mutat az asztalon
- olcsó üzemeltetni. a szűrőben csak szivacsot kell cserélni.
- a szett ára jó

Hátrány:
- az egyetlen ami észrevettem az a szűrés. egy fokkal gyengébb a sarokszűrő mint kellene. viszont könnyen kivehető és használható más helyette
- esőztető könnyen eltömődik. gyakori takarítás kell.

korábbi Dennerle akim

Kép

Eheim Nano

Előny:
- LED - kevés fogyasztás
- Az átlagosnál kicsit nagyobb szűrő
- Alacsony fesz az akvárium felett. A Led közvetlen egy fém sínre csatlakozik, amit simán megfoghatsz kézzel. nincsenek zavaró vezetékek az akvárium mögött.
- elegánsabb megjelenés mint a fenti darab, bár a lámpatest kicsit ipari feeling.
- esőztető helyett sokkal természetesebb áramoltatás az új szűrő segítségével

Hátrány:
- Az ára
- Nincs benne aljzat
- A szűrő egy egységet képez a világítással. Ezért kivenni a lámpat eltávolítása nélkül nem lehet.

Eheim nanók

Kép

Kép

Mi garnizni fogunk ezekben az Eheim nanókban. Így később ha van tapasztalat szívesen beszámolok róla.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: sho217 » 2011.03.07. 01:37

Szia viktorlantos!

Köszönöm a válaszod a nagyon szép képekkel együtt. Gratulálok hozzájuk!!!

Mivel Neked van mind a két szetted, ami engem érdekel, ezért kicsit terrorizálnálak a kérdéseimmel.

Dennerle Nano:
- Világítással nem volt problémát? Olvastam, hogy voltak aki hibás szériákba futottak, és trafóval együtt kellett cserélni.

Eheim:
- LED-es világítás mennyire jó? Ad elég fényt? (Mi a véleményed a nyitó hozzászólásban említett Aquatic LED-ről?)
- Nekem az Eheim tetszik a legjobban designre, de a szűrő a kritikus pont benne. Mennyire van megelégedve az átlagosnál nagyobb szűrővel? Mekkora a belső térfogata, ahova lehet biológiai töltetet rakni? Ez képes rendes szűrésre, vagyis olyanra, hogy önmagában elmegy a szoba sarkában? Mennyire zajos a szűrő motorja? (Mert a Dennerléről tudom, hogy teljesen zajtalan.) Mennyire zajos a működés, vagyis a vízvisszavezetés, a kis vízesés, amit csináltak a visszavezetésre, mennyire csobog? Garnikat nem szívja be? Elég kicsi a rács? Algát leküzdi az akváriumod?
- Igen ez drága, viszont, ha működőképes szett, és nem kell két hét után lecserélnem a dolgokat benne (pl. a szűrőt), és nem kell fénycsövet sem cserélnem évekig, akkor megéri. (Meg mert szép).

Bocs a sok kérdésért, de neked "sajnos" mind a két szetted van. Előre is köszi a válaszokat.
sho217
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.03.06. 11:55

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: sho217 » 2011.03.07. 01:42

................ és Frettner

Köszönöm a gyors segítségetek. Sajnos most a kis LED-es világítással és a zajos Eheim akasztósokkal eléggé megijesztettetek... :(

................
Ez milyen szett? Milyen szűréssel, mert a képen olyan, mintha lenne benne szivacs és külső is?

................
Milyen talajszűrőd van (márka?)? Mivel hajtod meg? Mert én félek a légpumpáktól, mert eddig csöndessel nem találkoztam. Mekkora a talajszinted? Én úgy olvastam, hogy minimum 6 cm kell, hogy működjön, az viszont soknak tűnik egy Nanoban nem? Gyökeres növények biztos, hogy nem mennek bele, a kis igényűek sem, mert én láttam olyan képet, ahol volt? Igaz növénytalaj nem mehet ilyenkor, de hát az egyszerűbbel elvileg megvannak nélküle...

Még egyszer köszi a gyors válaszokat!
sho217
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.03.06. 11:55

Re: Garnélás Nano indításban segítségkérés

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.07. 01:44

Nekem sokkal szimpatikusabb, az eheim szett. :oops:

Off: Viktor, Milyen növény úszik a víz tetején a baloldali eheim akiban?
Egy ideje keresek már ilyet.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Következő

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron