Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.22. 17:07

Udvozlok Minden Kedves Forumozot!
Kozel 50 eve akvarisztikazom, kisebb-nagyobb mertekben, rovidebb-hosszabb tavon.

Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalataimat.

Paran tudjatok, hogy nem tul hosszu ideje “uzom e szakmat”, de lassan mar 9-10 honapja, hogy az elso garnela a Joisten segedelmevel bekerult az egyik akvariumomban. Nem mertem venni garnelat, mert sokan riogattak, hogy a halas allomanyom kajanak nezi az aprosagokat.
Mivel “egyke” szepen elvolt, nodogelt, felbatorodtam, kiegeszitettem par db Sakuraval, Amanoval, sepregetovel (az 1 db-os) “allomanyt”.
A halak nem bantottak a garnikat, bar a garnik mindig bujtak valahol (molly 3 szinben, xipho 2 fele, 3 fajta botia, kifeljett ormanyos marnak 15 cm-esek, 20 cm-es Ancik, kulu-kulik 6 evesek - kb.15 cm-es peldanyok -, kekfoltos pancelosharcsak, boszorkanyharcsak, stb.), ezert atraktam a csapatot a plattisba, ahol +kent a csigaevok, az algazok es a talajtisztogato brigad szinten megtalalhato volt. A plattisban viszont a garnelak elomereszkedtek, bandaztak a faagakon, es a homokpadon! Stresszmentes kornyezetet csinaltam a garniknak osztonszeruen.
Karacsony utan kb. 100 elevenszulo halat csereltem el 35 db ½-1 cm-es garnelakra.
Most ne mondjatok, hogy sok volt a hal!, es, hogy ki jart jol!
Akartam a kis garnelakat, es mas lehetosegem nem leven, az egyik akvariumomat szinte kiuritettem.
Minden heten reszleges vizcserek, sima hideg -jo zalai- kemeny csapviz, vizkezelovel kezelve es NEM fogjatok elhinni 3-4 naponkent Substral novenytapso (igaz, csak par ml a 70 l. feletti, illetve a 80 l. feletti akvariumokba). Havi 1x +ectopur.
Hogy mennyire kemeny a viz? Soha nem mertem, nem is fogom –penzem sincs ra-, de azt latom, hogy “szepen” nap-mint nap kiul a csaptelepekre, mosogatoba.
Azt elmondhatom, hogy soha nem volt igazan algam, de mindig hasznaltam a szuroben tozeget (regi bevalt modszer) - bocs! par ecsetalga a novenyen elofordul- illetve annyi, hogy kb. 1,5-2 hetente a frontuvegeket szivaccsal attorolve, megtortenik az algatlanitas.

Tehat elcsereltem a halakat garnikra, vegyesen: zold babaulti , piros es kek tigrisek (mondta a srac). Szemuveg nelkul en meg a garnikat sem lattam meg, igazabol lehetetlen volt megallapitani a “hovatartozasukat”.
Eltelt 2 honap. Es az iciri-piciri garnelak java mar anyuka! A “kesobb ero tipusok” most forgatjak az utodaikat!
A zold babaulti? 1 db anyamnak zold a nyerge, a tobbi barnas-fekete. A kek tigris? Nem tudom. Inkabb fekete csikos kis allatkak. A piros tigris. Tenyleg van pink szinu es piros arnyalatu is. De nem is erdekes igazan! A lenyeg az, hogy van mar a hon szeretett garnelacskakbol!
Ez volt 2010.karacsonya utan, miutan a meglevo 2 akvariumomban megtortent a talajcsere (JBL manadora). Mast itt a szulovarosomban nem, es az interneten sem tudtam beszerezni.. Ne haragudjon meg senki sem, de szidtam mindenki felmenojet, aki ezt a talajt dicserte-ajanlotta, mert ez a talaj “folyik” minden fele. Vegul is a “teraszolast” maradek jarolap darabokkal oldottam meg. A novenyeim nagyon szepek voltak elotte is (kulon-kulon edenyben tozeg + nagykavics+ homok) mindenki irigykedve nezte “halak is? meg novenyek is? hogy csinalod?”
“Szeretettel” –ez volt a valaszom.

Garnela elhullas CSAK az en “szerencsetlensegemnek, hanyagsagomnak” tudhato be - NEM megfelelo szuro hasznalata! A 2 db legyezom (tobbszori vedles utan, nem 1 idoben!) a szonyegen lelte halalat - nem huztam be rendesen az akvarium fedelet-.
Az 1. szamu garnelas akvariumomban hala a garnelak csapata, szepen szaporodik!, gyarapodik! Itt kaptak elhelyezest a Sakurak (ok is gyarapodnak, megismerem a piciket) is, es az Amanok is (most mar tudom, hogy mindketto fiu).
Az, hogy a tulelesi arany hany %-os? Fogalmam sincs! Vegul is meg mindig csak par heteses a picik, de nagyiton keresztul gyonyorkodom bennuk orat hosszat, nap, mint nap -a szivinfarktusom miatt rokkantnyugdijaskent elem az eletemet, de en legalabb elek-!

Januar 2. feleben elinditottam a 2. garnelas akvariumomat. Ahogy a nagykonyvben le van irva. Akvariumi viz, szuro belemosassal. Berendeztem a mar “eloregyartott” mohasitott B-30-as tegladarabokkal, mohasitott kovekkel, gyumolcsfa agak mohatelepekkel es 2db vizikehely (nem egyforma a szinvilaguk). 4 fele moham van. Itt is teraszoltam, bunkerek, bujkalok megtalalhatok.
Mindket garnelas akvariumomban vannak homokpadok. Igy mindharmunk (marmint a garnela + novenyek & en) igenye ki van elegitve.

A 2.garnelas akvarium vizet hagytam vagy 3 hetig cirkulalni (hatul hatalmas mattenfilter cca. 70x28 cm) –gondoltam; jarja csak at a beerett akvariumi viz, abbol baj nem lehet, a hasznaltszivacsbol kimosott “piszok”, aztan a dunsztosuvegben szinten “koszos”-szivacson elonevelt majmohas viz a mattenfiltert. Mar 1 honapja “ment az akvarium, amikor nagyon durvan belemostam harisnyan keresztul -delutan 1,30-kor- 3 nagy marek tozeget! FEKETE lett a viz, na gondoltam….. es lon csoda, masnap reggel kristalytiszta vizre ebredtem.
Meg mindig “uresen” ment az akvariumom –gondoltan en!-. Egyszer csak eszrevettem, hogy valami szelveszkent atsuhant az akvariumon.
Huuuuh! Mi lehetett ez?
Nagyito! + Szemuveg fel!
Pasztaztam a vizet orakon at, az orrom raragadt az uvegre. Aztan felfedeztem “szelvesz urfit” –tehat inditaskor bekerult a mohaval- most mar latom, hogy egy szep sotet fekete-barna csikos babaulti (zomokebb, testesebb, markansabb a testfelepitese). Aztan felfedeztem egy gyonyoru pink szinu tigris fiut is. Ketten vannak. Ok a “felderito” csapat, ami azt jelenti, hogy az elso pillanattol fogva mukodo –beallt- akvariummal rendelkezem.
Megerkeztek a halak is: 1-1 csapat Otocinclus affinis, 1-1 csapat Corydoras habrosus, es 2 db Corydoras pigmaeus. Meg varok 1 csapat Galaxy rasbora-t a nagyobbik akvariumomba, a kisebbikbe pedig a CRS C-ket.

A halacskaim es a garnelaim 1 tanyerbol esznek. Nagyon jol vannak! Elvezik a “szabad” eletet! Minden nap 2x etetek, csak SERRA-val (shrimps natural, lemezes tap, voros diszkosz tap, es harcsaknak valo apro kis sotetbarna golyok –nem tudom a nevet-). Kiegeszites keppen kapnak hetente 1x algakockat, fagyasztott szunyoglarvat (mindharom szinben van itthon a halak miatt), valamint fott leveles zoldmixet –en csinaltam a kertbol szedett bio finomsagokbol …amiert nincsenek ugy oda, immel-ammal, de elfogy-).
A reggeli etetes (inkabb csak az ellenorzes miatt par szem) es este 7 korul, mindharom akvariumomban.

Szelektalni? Atveszem Pato Pal ur szemletetet “Hej raerunk arra meg!”

RO vizre nem telik, meg kulonbozo tesztekre sem.
Szeretem az allataimat (mindegy, hogy az hal, garnela, kutya, macska vagy “csak”1 vad madarka). Beszelgetek veluk, az aprosagokat lelekben, a megfoghatot simogatom, babusgatom.
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.22. 17:16

Gratulálok, és legyen a garnikban is sok örömöd.
Hanem azokra a " kék meg piros tigrisekre" kíváncsi lennék. Nem lehetne pár fotót :?:
És sajnos előbb-utóbb meg kell oldanod a vízlágyítást is, ha CRS-eket szándékozol tartani.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.22. 18:14

Szia Dezso!
Probalkozom foto keszitesevel, de nekem "csak" 1 kodak 7,1mp digim van, hat......nem nagyon sikerul.
Egyebkent az akvariumjaimrol van kep fent az akvarista.hu-n, Lizi felhasznalo neven. Ott vannak kepek a garnimjaimrol is, de.... szoval nem a legszebbek, es, mint irtam a kicsik meg kicsik!

Nezegettem itt a garnela forumon, hogy hogyan lehet feltenni kepeket, de meg nem jottem ra.
Ha Valaki felhomalyositana!!!! Jo neven vennem, es nem kioktatasnak.
Koszi
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

HozzászólásSzerző: ata7 » 2011.02.22. 20:09

Szia Lizi,gratulálok és örülök,hogy örülsz a garnéláidnak :) Csak így tovább,majd a saját élményeidből megtanulod a garnélázás alapjait,és tudsz majd igényesebb fajokat,fajtákat is tartani . A kép beillesztése pedig így történik: Levinen tollából:

Kedves Mindenki!

Ide csak a webről lehet képet feltenni. Általában valamilyen fotómegosztót szokták használni, én az Indafotótra esküszöm, bár teljesen mindegy. Az oda feltöltött képen jobb egér gomb, tulajdonságok, hely. A "hely" utáni kód a kép elérése. Ezt úgy ahogy van kimásolod és beilleszted a hozzászólásodba. Ha ez megvan,az egészet kijelölöd és a hozzászólás szerkesztő ablak fölötti gombokból kiválasztod "Img"-t (image) és ráklikkelsz. Nagyjából ennyi. De ha ellenőrizni szeretnéd az elküldés előtt a sikerességet (ajánlott), érdemes alul az előnézet gombot használni. Ezt mondjuk sima hozzászólásoknál is ajánljuk, a szöveg utolsó átnézéséhez.

Kifejezetten szorgalmazzuk is, hogy minél többen tegyetek fel képeket, hogy ezzel is színesebbé váljon a fórum! ;)
ata7
CRS S
 
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.15. 20:37

Re: Engedjetek meg, hogy elmondjam eddigi garnelas tapasztalatai

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.22. 21:12

Kedves Ata!

Koszonom az informaciot. Holnap, azaz szerdan meg fogom probalni. Remelem sikerulni fog.
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46


Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 10 vendég

cron