Garnéla társas akváriumba

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Garnéla társas akváriumba

HozzászólásSzerző: konyec07 » 2011.01.28. 23:24

Hali! ;)

Kezdő akvarista vagyok, de némi tapasztalatom van a hátam mögött.
Sok kérdésem lenne, igyekszem rövid lenni, de ha így folytatom szép kis történet lesz :P
Szeretném ha segítenétek eligazodni a garnélák között! :)

Egy 73 literes aksiba, szeretnék 4-4-4 pandát, ramirézit és kakadú törpesügért, 7-7-7 szumit, fekete tetrát és neonhalakat.
Eredetileg RC-ken gondolkoztam, de nem kellett túl sok idő, hogy rájöjjek nem túl jó párosítás az akár 8 centis törpesügérekkel.
A Másik probléma ami felmerült, az az, hogy több kereskedő is azt mondta, hogy akár az egész kis garnélák is levadásszák a neonokat.
Ennek mennyi a valóságtartalma? :geek: Tehát szeretném tudni, hogy melyik garnéla faj az, amelyik trópusi halakkal szívesen "lébecol",
megvan a törpesügér mellett és nem tűnik el éjszaka a neonhalállományom :) Persze szeretném, hogy minél színpompásabb állatka legyen
és mindenképp 1000ft alatt hisz ha ráfázom, akkor nem szeretnék túl nagyot bukni. Természetesen a halakból kezdésnél a lehető legfiatalabbakat veszem meg, így lesz idejük felnőni és szaporodni. A következő szempont(ok) hogy könnyen szaporodjanak, ne legyenek túl igényesek (a táplálék és a víz szempontjából)...
Tudom elég nehéz olyan garnit találni, ami megfelel ezeknek a szempontoknak, de szeretném ha segítenétek rajtam! ;)

A 2. kérdésem az lenne, hogy milyen növényt válasszak? :shock: Szeretnék mindenképpen gömbmohát, meg valamilyen a háttérben jól mutató magas zöldet, és valamit még ami kicsit feldobja az aksit. Gondolok ilyenkor pl valami alacsony kis növényre, ami benövi az aksi alját... A szempontok itt is a trópusi hőmérséklet, a szép zöld szín és természetesen hogy minél olcsóbbak legyenek, nem túl igényesek és könnyen beszerezhetőek.

És az utolsó kérdésem az etetéssel kapcsolatos, mint azt szentgyo blogjában is olvastam (gratulálok, fantasztikus a blog) 8-10 garnélának elég a halak tápjából megmaradt étel, az akváriumban található alga és egyéb eleségek, de ha valamivel kicsit fel szeretném turbózni a dolgokat és nincs forralt spenótom, akkor egy kígyóuborka szelet esetleg almadarabka vagy saláta is megteszi? :)

Ezer köszönet annak aki segít!!! :)
K.
konyec07
Red cherry
 
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.01.28. 22:27

Re: Kezdő garnélás érdeklődik... :)

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.28. 23:53

konyec07 írta:Hali! ;)

Egy 73 literes aksiba, szeretnék 4-4-4 pandát, ramirézit és kakadú törpesügért, 7-7-7 szumit, fekete tetrát és neonhalakat.
Eredetileg RC-ken gondolkoztam, de nem kellett túl sok idő, hogy rájöjjek nem túl jó párosítás az akár 8 centis törpesügérekkel.
K.

Miért pont ennyit? Ezek a kabalaszámaid?
Van egy alapszabály, literenként 1 cm hal. Amit felsoroltál, pont a duplája. Inkább több, felnőtt egyedeket számolva a háromszorosa.
Mondjuk a pandákkal nem lesz gond.
Ramireziből 1 pár maximum egy ekkora akváriumba.
Az apistok mehetnek elvileg....ahhoz nem értek.
A szumik csipkedősek, kifejezetten nem ajánlott garnélákkal együtt tartani, amellette sok is a 7 db, főleg a 7 db fekete tetrával együtt.
A neonok mehetnek, azok nem sok vizet zavarnak.

Szóval ezt még gondold át.
Ha megnézed, találsz itt olyan topicot, ahol a garnélákkal tartható halakat vesézik, érdemes elolvasni.

A halakra egyedül az Üveggarnéla veszélyes.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Kezdő garnélás érdeklődik... :)

HozzászólásSzerző: konyec07 » 2011.01.29. 00:02

Értem, köszönöm szépen a segítséget, ez még csak nagyon kezdetleges fázis :D
Igazából itt a törpesügérekre voltam kíváncsi :) Orrba szájba olvasom a fórumot érdekesek a dolgok, majd meglátjuk mi lesz.
Azért a garnéla fajokra még kíváncsi lennék..

Köszönöm!
K.
konyec07
Red cherry
 
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.01.28. 22:27

Re: Kezdő garnélás érdeklődik... :)

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2011.01.29. 00:20

Szia!
Ha jól érzékelem ez elsősorban halas akvárium lesz, de szeretnél garnélákat is bele.
A neonokat, és akármilyen élőlényt csak az üveggarnéla fogja levadászni. Ilyet ne vegyél. A többi törpegarnéla teljesen ártalmatlan.
Hogyha színes garnélát szeretnél, ami szapora, olcsó és igénytelen akkor mindenképp RC. A red cherry a legkönnyebben tartható garnéla és szép piros.
Az, hogy mit szólnának a törpesügerek a garnélákhoz...nem tudom, nem próbáltam. Mindenesetre ha nem RC-t veszel, nem lesz más a helyzet, szinte az összes törpegarnéla ebben a mérettartományban mozog, csak más színű.
Esetleg sepregetőgarnélával próbálkozhatsz. Ők kicsit drágábbak, de nagyobbak is, így szerintem a halak nem jelentenének rájuk veszélyt. Szaporulatra viszont ne számíts.

Növény- sokban függ attól, hogy milyen világításod lesz. Háttérnövénynek jó választás lehet a Hyrophila polysperma / indiai vizicsillag, valamilyen hínár, valiznéria, hólyagos vizikehely. Ezek kevesebb fénynél is elvannak és elég szaporák. Ami legkönnyebben benövi az aksi alját, az talán a glossostigma, de ha jól tudom elég magas fényigénye van, és lágyvizes növény. De van itt egy-két növényguru :) majd ők megmondják a tutit
De pl mohákat /jávai, karácsonyi, forrás.../köthetsz kövekre, fára. Egy kis metszegetéssel, meg lapos kövekkel, talán még gyep is lesz belőle. Ezek is alacsony igényű növények.
Ilyenek még a cryptocoryn-ok, az anubias-ok és a microsorium. Utóbbi kifejezetten látványos az üde zöld színével!

Kaja- elvannak a halak által lepotyogtatott kaján is. Talajlakók mellett szerintem fölösleges és értelmetlen drága garnélás kajával etetni. Spirulina tablettát vehetsz nekik, de az uborkát, spenótot, salátát is szeretik. Böngészd végig ezzel kapcsolatban az "Etetés" topicot, rengeteg mindent adhatsz nekik, csak a minőségre figyelj.

Remélem tudtam segíteni :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Kezdő garnélás érdeklődik... :)

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.29. 00:23

Ezek mellé a halak mellé egyedül amano vagy legyezőgarnéla társítható. Ezekben a fajokban a halak se tudnak kárt tenni és ők se a halakban. Viszont nem éppen színesek. A narancs törperák még alkalmas lehet, békés és színes, viszont némileg drágább.

A növényekhez le kéne írnod, milyen világítást és talajt használsz. A mindent túlélő fajok: gömbalga, Anubias, hólyagos vízikehely, Microsorum.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kezdő garnélás érdeklődik... :)

HozzászólásSzerző: konyec07 » 2011.01.29. 10:38

Ezer köszönet moszat, MissMuss nagyon sokat segítettetek :)

A halakból kicsit lefaragok esetleg próbálok még szép "háttérhalakat" találni mint a neonhal esetleg mellé kolibrihal, az se nő túl nagyra és nem agresszív.
A szumik helyett lehet hogy találok valami kisebb és kevésbé csipkelődő fajt ami inkább az akvárium tetejét népesíti be.
Olvastam, hogy a forrázott répa az RC-knél bevált márcsak a pigmentek miatt is :D
A növényeket meg nézegetem itt ott interneten kereskedőknél, egyenlőre én sem tudom az akváriumom világítását/talaját, igyekszem ahhoz igazodni amilyen növényt majd szeretnék :) A sügérekkel meg próba szerencse, a ramirézi inkább nyugodtabb faj és ha 1 párt veszek nem lesz velük gond. A kakadu kicsit agresszívabb főleg párzás idején, de azt is lecsökkentem 1 párra így "több" az esélyük a garniknak! ;)

Még egyszer ezer köszönet! :)
K.
konyec07
Red cherry
 
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.01.28. 22:27


Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron