Túl nagy a belső szűrőm?

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Túl nagy a belső szűrőm?

HozzászólásSzerző: Bosnyak » 2010.11.07. 12:13

Sziasztok!

Szeretnék berendezni egy 38literes akváriumot garnélásnak.

Találtam hozzá otthon egy 400l/h körül teljesítményű i régi külső szűrőt.
Szerintetek, ha a rajta átfolyó vízmennyiséget egy csappal lecsökkentem, hogy ne kavarja fel annyira vizet, érdemes lenne ezt használni az akihoz?
Vagy maradjak a szivacsszűrős vagy hasonló megoldásoknál?


Köszi: Boti
Bosnyak
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.11.07. 12:08

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.11.07. 12:35

Szerintem bármilyen szűrőről is van szó, ha a víz mennyiséget csökkented, azzal jobban fog erölködni a motor és ezzel biztos hogy valamennyivel csökkented az élettartalmát, viszont én szivacsszűrőt használok, amit légpumpa hajt és ez légpumpa mamár 1-3 ezer körül lehet kapni 2 fokozatosat, ami szerintem megéri. Mert ha pl a 400 l/h -t leakarod zárni 60 ra azzal tuti hogy nagyon leterheled a motorját. Merthogy nekem aztmondták a 35 literesemhez elég a kb 60L/H is
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.11.07. 16:55

Melinda írta:Szerintem bármilyen szűrőről is van szó, ha a víz mennyiséget csökkented, azzal jobban fog erölködni a motor és ezzel biztos hogy valamennyivel csökkented az élettartalmát


Hogy is van ez? Ha csökkented miért is erölködik a motor?

Ha a nyomó ágat lefojtod akkor a szűrőházban megnő a nyomás és szétnyomja a szűrődet de a tömítést mindenképp ki fogja nyomni. Ha a szívóágat fojtod akkor pedig lelevegősödik mivel a nyomóágon kitolja a szűrőben lévő összes vizet mert nem lesz megfelelő utánpótlása. Na de ha mindkét ágat fojtod az talán jó lehet :) . Viszont ha teszel a külső szűrőd nyomó ágára egy esőztetőt akár az akvárium teljes hosszában és a vízszint alatt 3-4cm-el lyukak felfelé 45fokban lényegessen kisebb lesz az áramlása a víznek.
Vagy ha már van rajta akkor fúrd fel nagyobbra a lyukakat. A szívóágat pedig mindenképpen hálózd be valamivel mert különben az összes kis garnéládat beszippantja. De egy szivacsszűrő tökéletessen megfelel a garnélás akváriumba.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.07. 17:42

warrior71 írta:
Melinda írta:Szerintem bármilyen szűrőről is van szó, ha a víz mennyiséget csökkented, azzal jobban fog erölködni a motor és ezzel biztos hogy valamennyivel csökkented az élettartalmát


Hogy is van ez? Ha csökkented miért is erölködik a motor?

Ha a nyomó ágat lefojtod akkor a szűrőházban megnő a nyomás és szétnyomja a szűrődet de a tömítést mindenképp ki fogja nyomni. Ha a szívóágat fojtod akkor pedig lelevegősödik mivel a nyomóágon kitolja a szűrőben lévő összes vizet mert nem lesz megfelelő utánpótlása. Na de ha mindkét ágat fojtod az talán jó lehet :) . Viszont ha teszel a külső szűrőd nyomó ágára egy esőztetőt akár az akvárium teljes hosszában és a vízszint alatt 3-4cm-el lyukak felfelé 45fokban lényegessen kisebb lesz az áramlása a víznek.
Vagy ha már van rajta akkor fúrd fel nagyobbra a lyukakat. A szívóágat pedig mindenképpen hálózd be valamivel mert különben az összes kis garnéládat beszippantja. De egy szivacsszűrő tökéletessen megfelel a garnélás akváriumba.


Géza, most nem értünk egyet.
Ha a nyomóágat lefojtod, akkor semmi nem történik. Minden kisebb szűrő így működik, és az összes szabályozható belső szűrő. A szivattyú a nyomóágra van kötve, tehát nem keletkezhet túlnyomás a szűrőházban.
Ha a szívóágat fojtod le akkor sem tud lelevegősödni a rendszer, mivel nincs honnan levegőt szívnia. Ugyan ebben az esetben "vákum" keletkezik a szűrőben, tehát mindenképpen a nyomóágon kell szabályozni. Ez történhet szűkítéssel, akkor csökken az átfolyás mennyisége.
Az esőztető jó ötlet az egyenletes áramlás megvalósítására, de a lukak nagyobbra fúrásával az átfolyás mennyisége nem csökken, csak a sebesség.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.07. 18:45

A nyomóágon történő teljesítmény szabályozás a GYÁRI ajánlás a külső szűrőknél! NYugodtan lehet egy csappal állítgatni. Meglehet , hogy nem is kell lefojtanod mert nem lesz annyira erős. Az esőztető helyes beállítása és méretezése (hossz, lyukak átmérője) fontos. Törekedj arra , h minnél inkább ki tudd használni a rendelkezésedre álló teljesítményt! A szívóágat én harisnyával fedtem egy rétegben , h az ifjoncokat ne tudja beszippantani. A harisnyás 5let amúgy erről a fórumról származik, szal lehet , h te is belefutottál.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.11.07. 19:06

Hu!

Elnézést,hogy hülyeséget írtam! :oops:
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.07. 22:20

De abban viszont Gézának tökéletesen igaza van, amit az esőztetős megoldásról írt. Nálam szintén így van megoldva egy 25 literes nanonál, ahol egy 300l/h külsőszűrő van és teljesen egészséges áramlást biztosít az akváriumban. De arra tényleg figyelned kell, hogy a szívó ág végére valami szűrőt aplikálj, mert az apró garnikat beszívja és a tenyészeted az akváriumból átvándorol a szűrőházba. :) ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.07. 22:36

warrior71 írta:Hu!

Elnézést,hogy hülyeséget írtam! :oops:


Nana, ne röstellkedj. Alapvetően minden igaz lehetne amit írtál, csak ezek a szűrők nem így működnek.
Az esőztetés mindenképpen jó dolog, az áramlás és az oxigén-beoldás miatt is.
A harisnya is pártolandó, csak akkor a szűrő elveszti a mechaniakai szűrés funkciót. Sajnos ez van. Vagy garnélatenyészet, vagy mechanikai szűrés. Nálam a "növényes"-ben csak felnőtt Mandarin és Amano garnik laknak, amik nem szaporodnak.
Ott nincs szükség harisnyára.
Persze ha nincsenek halak, és figyelsz a növényekre, meg az etetésre, akkor nem keletkezik túl sok mulm.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Akvárium berendezése

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.11.08. 09:49

Azért bátorkodtam ezt írni mert nekem volt egy Eheim 2017-es szűrőm ahol egyszer lezártam a nyomóágon lévő csapot és pukkk szétnyomta a szűrőházat. Megnyílt picit a teteje és a tömítést kinyomta. Igaz a szűrőnek semmi baja nem lett csak egy kis víz folyott ki. De lehet,hogy ott más lehetett a gond?
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Túl nagy a belső szűrőm?

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.08. 21:54

Eddig Hydor, Eheim és Tetratech szűrőt zártam le nyomóágon rövid időre teljesen és egyik sem dőlt be. Az általad említett esetben látatlanban illesztési hibára gyanakszom, persze ez az állítás így abszolút kimeríti a megalapozatlan fogalmát. :)
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Következő

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég