Akvárium indítás

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.19. 18:16

Mindenképp a nagyobbat vedd, de így is csak alacsony fényigényű növényeket tarthatsz majd alatta.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.10.19. 20:32

Beni írta:Mindenképp a nagyobbat vedd, de így is csak alacsony fényigényű növényeket tarthatsz majd alatta.

Köszi, egyelőre nincs is más tervbe véve.
Viszont szerintem elnéztem, azt hittem, a 13W-os is 30centis, de úgy nézem, hogy az csak a 8W-os, a nagytesó 58centi. :(

Néztem egy másik topikban, hogy ajánlottad az Ikeás E27-es lámpát, lehet, hogy az lesz a legjobb megoldás nekem is, habár még nem adtam fel a fénycső-keresést. :)

szentgyo írta:Nálam a világítást egyszerű fénycsövek alkotják... Nyilván lehetne sokkal jobb megoldást használni, de szerintem megfelelő, és rendkívül olcsó és egyszerű megoldás, villamossági boltokban szokták árulni, bútorvilágításként.

Tudnál írni pontos típust hozzá?
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.20. 21:30

2 db 30 cm es akvárium egy 60 as csővel egy légpumpával megtudnád oldani a szűrést És rögtön 2 akváriumod lenne :))
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.10.21. 21:17

boomo írta:2 db 30 cm es akvárium egy 60 as csővel egy légpumpával megtudnád oldani a szűrést És rögtön 2 akváriumod lenne :))

Egyre inkább hajlok erre a megoldásra, van egy 80x40x75-ös (szé/mé/ma) "polc" a szekrényemben, oda beállítanám az akváriumot, és felszerelném a neont.
Felvetődött bennem ezzel kapcsolatban néhány kérdés:
  • Az akváriumtetőnek "teljesen" zárni kell? Mennyire párolog az egész szobahőmérsékleten (- avagy tegyem-e egyáltalán szekrénybe)?
  • Mennyire melegszik egy levegőpumpa? Arra gondoltam, hogy pl. bútorlapból készíthetnék egy dobozt, amit kibélelnék szivaccsal hangszigetelésnek (hasonlóan pl. egyes merevlemezdobozokhoz), és így tompíthatnám a hangerőt. (Mivel a keretembe csak olcsóbb szűrők férnek bele, szerintem belső/akasztósból sem találnék elég halkat, de a külső pumpát legalább megpróbálhatom halkítani így.)
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.21. 21:37

75 cm helyed van felfelé? Akkor oda berakhatod, szerintem elég nagy légtér ahhoz, hogy ne okozzon hosszú távon se semmiféle gondot a pára. A 10L-es aksimból (27*22 cm felületen) napi 2-3 dl víz párolog el szobahőmérsékleten úgy, hogy teljesen nyitott. A 240L-esemből (120*40-es felületen) heti néhány dl párolog úgy, hogy szinte teljesen zárt.
Levegőpumpám nincs, nem tudok nyilatkozni, de akasztós szűrőm van. Egy Aquatic Nature Flow 60-as végzi Nálam a szűrést az íróasztalomon, mellette netezek, nézek filmet, stb. Szinte teljesen hangtalan, egyáltalán nem mondanám zavarónak, aludni is simán lehetne mellette. Bár hozzáteszem, hogy az elején volt egy kis rezonancia, amit azzal küszöböltem ki, hogy egy vékony papírcsíkot tettem a felfekvési felületre, azóta teljesen ki vagyok békülve ezzel a nagyon szolid kis búgással.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.23. 13:00

Ekkora helyre akár még 3 akváriumot is be tudsz rakni :) De vedd figyelembe hogy elbírja e a súlyt a polc nehogy meglepetés érjen.

Régebben a levegő pumpát be rakták egy befőttes üvegbe nem ért hozzá semmihez nem rezonált be az üveg szája szivaccsal volt lezárva .Vagy hangszigeteléshez használt szivaccsal tompították a hangját. Az akváriumból felszálló levegőnek is van hangja atoll függően hogy milyen a kialakítás a szűrőnek. Ha levegős mellet döntesz rakj a levegő csőbe visszacsapó szelepet pár száz Ft.

Ha attól tartasz zavaró lesz a hang inkább nézd meg valahol működés közben .2-3 w os belső szűrő vagy szivattyúból barkácsolt szűrő biztosan halkabb mint a levegős.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.10.23. 13:42

Ha azt vesszük, melyik a leghalkabb, akkor a legjobb választás egy powerhead böszme nagy szivaccsal. Esetleg talajszűrő, mini vízpumpával vagy powerheaddel...... Vagy mattenfilter mini vízpumpával. A második egy belső szűrő, de rá kell húzni egy harisnyát garnélavédőnek.... A harmadik az akasztós, ha leereszted a vízig, nem is csobog, de néha felmásznak bele a garnélák.... Ha kibékülsz némi halk búgással, akkor a következő egy külső szűrő. A leghangosabb, a levegőpumpa, akár mit is csinálsz, és bármit meghajthatsz vele, sima szivacs, mattenfilter, talajszűrő.....
Ha barkács hajlamú vagy csinálhatsz egy szűrőkamrás akváriumot, olcsó, nagy hatásfokú és halk. Én most alakítottam át az enyémet, a 70 x 26 x 26 cm-s akváriumból választottam le 10 cm-t. Sokba került: plexi 700 ft, szivattyú 700 ft, FBS 800 Ft, szűrőanyagok (szivacs, kerámiagyűrű, lávakő, perlonvatta) 2000 Ft.... csövek, tapadókorongok, ilyesmik: 1200 Ft....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.10.23. 16:51

Beni írta:75 cm helyed van felfelé? Akkor oda berakhatod, szerintem elég nagy légtér ahhoz, hogy ne okozzon hosszú távon se semmiféle gondot a pára. A 10L-es aksimból (27*22 cm felületen) napi 2-3 dl víz párolog el szobahőmérsékleten úgy, hogy teljesen nyitott. A 240L-esemből (120*40-es felületen) heti néhány dl párolog úgy, hogy szinte teljesen zárt.

Elég nagy a hely szerintem is, de ha lehet nem tenném tönkre a párával. Egy kisebb akváriumot azért szerintem is el kell bírjon, és akkor passzintos tetőt vágatok rá (mínusz ami a szűrőnek kell ugye). A súlyt el kell bírja egy akváriumnál még biztosan, azt megnéztem.

boomo írta:Ha attól tartasz zavaró lesz a hang inkább nézd meg valahol működés közben .2-3 w os belső szűrő vagy szivattyúból barkácsolt szűrő biztosan halkabb mint a levegős.

Remélem, meg tudok hallgatni párat majd. Eddig csak egy ismerősömnél láttam/hallottam kicsi Resun belső szűrőt, és annak még elfogadható hangja volt.

Frettner írta:Ha barkács hajlamú vagy csinálhatsz egy szűrőkamrás akváriumot, olcsó, nagy hatásfokú és halk.

Nézegettem a DIY szűrőkamrás, és mattenfilteres megoldásokat is, és tetszettek is, de így elsőre nem merek még belevágni. :|
Majd a következő akváriumnál.. :D


Egyébként kb halkabb számítógép szintű búgás még nem zavarna, tudok aludni mellette. Szóval ha a légpumpa hangja nem haladja meg ezt a szubjektív küszöböt nálam, akkor praktikussági okokból azt szeretném választani, egyébként marad belső/akasztós.
Köszönöm mindenkinek a folyamatos visszajelzést és segítséget!
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Nya » 2012.10.23. 18:13

A Tetra APS sorozata iszonyat halk,ha légpumpában gondolkozol,akkor csak ajánlani tudom,nálam is azok zümmögnek! ;)
A számítógépem hangosabb nála! :)
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.10.23. 22:16

Éppen most számoltam össze, 6 db használaton kívüli légpumpám van, amiket lecseréltem mert hangosak voltak. Szinte újak, de..... jó szívvel nem ajánlom senkinek. Mindegy, tartaléknak jó lesz. CSak azért írtam, mert nehéz valóban halk pumpát kifogni. Olcsón meg pláne.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

ElőzőKövetkező

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég