Akvárium indítás

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.11.25. 17:16

Az első vízcsere után (~30%-os volt) két nappal már felmásztak a maláj tornyosok a vízfelszínhez - azt olvastam, hogy ez azt jelenti, hogy nincs elég oxigén a vízben.
A szűrő fodrozza a vízfelszínt, és megy éjjel-nappal, az akváriumban látható, hogy mennyi növény van, és az összes lakó tizenvalahány csiga. A lámpa napi 8 órát megy.

Normális, hogy ennyire terheletlenül is ilyen gyorsan elfogy az oxigén? Esetleg ez csak az első időszakban jellemző? Vagy a csigák mozgását értelmezem félre?
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.11.25. 17:39

Egyáltalán nem biztos, hogy oxigén hiány van. Valószínűbbnek tartom, hogy valamilyen vízparaméter nincs a helyén, ha esetleg vannak tesztjeid, mérhetnél párat. Lehet rossz pH, esetleg ammónia, vagy ki tudja még mik... Ha a szűrő fodrozza rendesen a felszínt, akkor nem lehet O2 hiány! Nálam nincs levegőztetés sehol, csak felszín fodrozás, és még a kimondottan O2 igényes sziámi algaevőknek sincs semmi baja.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.11.25. 18:27

Beni írta:Egyáltalán nem biztos, hogy oxigén hiány van. Valószínűbbnek tartom, hogy valamilyen vízparaméter nincs a helyén, ha esetleg vannak tesztjeid, mérhetnél párat. Lehet rossz pH, esetleg ammónia, vagy ki tudja még mik... Ha a szűrő fodrozza rendesen a felszínt, akkor nem lehet O2 hiány! Nálam nincs levegőztetés sehol, csak felszín fodrozás, és még a kimondottan O2 igényes sziámi algaevőknek sincs semmi baja.

Nincsenek tesztjeim, de nem is igazán terveztem beszerezni, mert igénytelenebb állatokkal szeretném kezdeni az akvarisztikát.
Pihentettem a csapvizet, és tettem bele Tropical baktérium kultúrát is (a leírás alapján).
Csak a vízcsere utáni második nap vettem észre, most majd figyelem közben is felmásznak-e (3db "pipált" a tizenvalahány csigából, köztük a legnagyobb is).
Most friss vízzel (nagyobb, ~50%-os csere után) egy sem mászott vissza még. :s
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.11.26. 13:47

cuko írta:Csak a vízcsere utáni második nap vettem észre, most majd figyelem közben is felmásznak-e (3db "pipált" a tizenvalahány csigából, köztük a legnagyobb is).
Most friss vízzel (nagyobb, ~50%-os csere után) egy sem mászott vissza még. :s

Fent van megint kettő. Rájöttem, hogy valami nem stimmel - marha hideg van a szobámban, és ebből következően az akváriumban is (visszafogtuk a fűtést, vagy nem tudom).
A hőmérő meg amúgy elég gagyi, digitális Sera-t vettem, mert gondoltam ezt jobb lesz leolvasni, és könnyebb lesz eldugni. Lehet beruházok egy alap üvegre. :\
Plusz beüzemelem a szetthez kapott fűtőt szerintem.
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2012.11.26. 14:33

A hőmérő meg amúgy elég gagyi, digitális Sera-t vettem, mert gondoltam ezt jobb lesz leolvasni, és könnyebb lesz eldugni. Lehet beruházok egy alap üvegre. :\ Plusz beüzemelem a szetthez kapott fűtőt szerintem.


A szetthez adott fűtő termosztátos, vagy egy előre adott hőmérsékleten tartja a vizet? Ha egyik sem, akkor meg mindig figyelni kell az aktuális hőmérsékletet, nehogy megfőzze a garnikat?

Egyébként a csigákat olyan előfutár félének használod az aksiban? Azért kérdezem, mert én is szeretnék majd a garnik mellé, csak nem tornyosakat, hanem afrikai zebracsigákat. Ők elvileg nem szaporodnak akváriumban, így ezzel nem lesz a későbbiekben gond. :)
A csigák hamarabb mehetnek az akváriumba, mint a garnélák, nem kell kivárni, amíg nagyjából beáll megfelelőre a baktérium kultúra?
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.11.26. 15:10

lazioforever írta:A szetthez adott fűtő termosztátos, vagy egy előre adott hőmérsékleten tartja a vizet? Ha egyik sem, akkor meg mindig figyelni kell az aktuális hőmérsékletet, nehogy megfőzze a garnikat?

Sima termosztát nélküli, Aquael Heatzone 15W.
Időkapcsolóval szeretném megoldani, fűtés témánál kifejtettem, megnézem, mit tudok kezdeni vele.

lazioforever írta:Egyébként a csigákat olyan előfutár félének használod az aksiban? Azért kérdezem, mert én is szeretnék majd a garnik mellé, csak nem tornyosakat, hanem afrikai zebracsigákat. Ők elvileg nem szaporodnak akváriumban, így ezzel nem lesz a későbbiekben gond. :)
A csigák hamarabb mehetnek az akváriumba, mint a garnélák, nem kell kivárni, amíg nagyjából beáll megfelelőre a baktérium kultúra?

Igen, előfutárnak. A növényekhez kaptam párat, jót tesznek az akváriumnak, és ha valami nagyon nem stimmelne, akkor inkább rajtuk lássam (nem akarok kegyetlennek tűnni, de "feláldozhatók" (a film után szabadon :D )).
Mivel nem használok táptalajt, különösebben nem félek, hogy bajuk esne. Elég igénytelenek szerintem, hogy egyedül egy ekkora akváriumban ilyen kevesen ellegyenek beállítódás nélkül, főleg, hogy kétnaponta cserélek vizet is (igazából szerintem még az igénytelenebb neocaridinák is kibírnák, hogy egyből "bedobjam" őket, de azért várok még a garnikkal biztos, ami biztos).
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.12.09. 20:23

Holnap lesz 3 hetes az akvárium, és pénteken beszereztem végre a garnélákat is, és ráadásképp még kaptam 3 kis békatutajt is melléjük.
Megy a 15W-os fűtő benne folyamatosan egyelőre, +4 fokon tartja a hőmérsékletet a szobához képest, ami 22-24 fokot jelent.
Kép
Úgy látom, a növények kezdik egyre jobban érezni magukat, aminek nagyon örülök. A csigák is nagyon belehúztak, aminek már kevésbé örülök. (:
10 db yellow fire költözött be, ha jól láttam, 4 lány és 6 fiú közülük.
Egyelőre nagyon elvesznek még az akváriumban a sok búvóhely és az alacsony létszám miatt, de ez nem zavar, így is jó nézni őket, ahogy sepregetik a mohákat. Remélem jól fogják érezni magukat, és lesz szaporulat is.

A jövő héten kicsit átrendezem a dolgokat, mert kapok pár szál hínárt és néhány új követ, és egy kis csapat zöldsávos törperazbórát is veszek.

A két kedvenc képem:
Kép
Kép
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.12.09. 21:01

Nagyon szép, sok sikert!
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.12.09. 21:23

Nekem is tetszik az akvárium ,sok sikert hozzá!
Így, hogy hasznát veted a fűtőnek még inkább megérte az akvárium szett.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Akvárium indítás

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2012.12.10. 09:53

Nagyon szép az akváriumod, gratulálok hozzá. Az enyém még indítás előtt áll, ugyanilyen szett, ezért is olvasom szinte napi szinten a témádat. :lol:
Annak külön örülök, hogy a fűtő hasznos, mert nekem is szükségem lesz rá, nálam is csak 16-18 fok van a szobában. A fűtőd egész nap megy? Éjjelre se kapcsolod le?

A csigákkal mi a gond. Elszaporodtak?

Egyébként én is Yellow Fire-ket akartam bele, de ahol lakom, beszerezhetetlenek sajnos. :(
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

ElőzőKövetkező

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég